bulanti.gen.tr https://www.bulanti.gen.tr Bulantı, Bulantı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bulanti.gen.tr Fri, 10 Jun 2016 00:00:00 +0000 Thu, 14 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Mide Bulantısı Halsizlik https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-halsizlik.html Fri, 09 Nov 2018 00:16:05 +0000 Mide bulantısı halsizlik, tek başına bir hastalık değildir. Ama burun akıntısı, mide bulantısı ve halsizlik başka bir hastalığın habercisi ya da yan etkisi olabilir. Bazı ciddi hastalıkların başlangıç belirtisi olabilir. B Mide bulantısı halsizlik, tek başına bir hastalık değildir. Ama burun akıntısı, mide bulantısı ve halsizlik başka bir hastalığın habercisi ya da yan etkisi olabilir. Bazı ciddi hastalıkların başlangıç belirtisi olabilir. Bu yüzden kesinlikle bu durum ihmal edilmemelidir.  Aynı anda olan mide bulantınız ve halsizliğiniz oluyorsa ya da uzun süre devam ediyor ise hemen bir doktora gitmeniz gerekiyor. Mide bulantısı karın bölgesinde ağrıya ve kusmaya neden olabilir. Ya da yiyeceklerin sindirilmesine ve sindirim sisteminde problemlere neden olabilir. Mide bulantısı olan kişilerde mide dinlendirilmelidir ve kolay sindirilen yiyecekler yemesi gerekir. Unutmayın mide bulantısına en iyi gelen şeylerden biri bol su içmektir. Daha sonra bol bol sıvı gıdalar ve sulu meyveler yemelidirler. Katı gıdaları en son yemek gerekir. Her şeye rağmen mide bulantısı ve halsizlik geçmez ise doktora gitmeyi ihmal etmeyin. 

Halsizlik, baş ağrısı ve sırt ağrısı sonucunda oluşabilir. Bu durum ayrıca uyku bozuklukları, beslenme düzensizliği vücuttaki organların görevlerini tam olarak yapamadığı zamanlarda ortaya çıkar. Halsizliğiniz olduğu zamanlarda ilk işinizin dinlenmek olduğunu unutmayın. Eğer uyku düzeniyle ilgili bir sorun varsa bunu düzene sokmak gerekiyor. Vücut için gerekli besin değerleri normal değerin altında veya üstünde olunca halsizlik görülür. Bu durum düzeltilmelidir. Bu nedenle yenilen besinlere ve öğünlere dikkat edilmelidir. Bunlardan başka bol bol su içilmeli. Bağımlılıklardan kurtulmalı. Egzersiz yapılmalıdır. Eğer halsizlik uzun sürerse zaman geçmeden doktora gidilmelidir. Her iki hastalıkta çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Örneğin mide bulantısının iç kulakla ilgili bir hastalığın, yeme bozukluklarının kalp ve böbreklerle ilgili hastalıkların ve mide ülseri veya gastrit gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Öncelikle hangi hastalıktan kaynaklandığı bulunmalıdır. Sonra tedaviye başlamak gerekiyor.

Mide bulantısı halsizlik aynı anda görülüyorsa bunun bazı sebepleri vardır. Bunlar; kısa aralıklarla az beslenmek yerine uzun bir süre yemek yedikten sonra ağır yemekler yemek, ağır ve yoğun egzersizler, uzun süre aç ve susuz kalma Beyinden vücuda iletilen sinyallerde bir bozukluk ve sindirim sistemi bozukluklardır. Genellikle ilaç tedavisi ile önlenebilir. 

Mide Bulantısı HalsizlikMide bulantısı halsizlik nasıl geçer
 • Her gün düzenli olarak uyunmalıdır.
 • Beslenme şekli değerlendirimeli ve düzene sokulmalıdır. 
 • Gün içinde en az 1L su içilmelidir. Uzmanların önerisi 1,5 L'dir.
 • Zihinsel ve bedensel yorgunluğa neden olan sporlar uzun süre yapılmamalıdır.
 • Yağlı, tuzlu, şekerli ve hazır gıdalar tüketilmemelidir.
 • Stresten uzak durmak gerekiyor.
 • Alkol, sigara ve uyuşturucu gibi maddeden uzak durmak gerekiyor.
]]>
Hamileliğin Son Ayında Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/hamileligin-son-ayinda-mide-bulantisi.html Fri, 09 Nov 2018 17:22:25 +0000 Hamileliğin son ayında mide bulantısı, bazı anne adaylarında olabiliyor. Hamileliğin son aylarında ya da son günlerinde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Hamileliğin son aylarında bebeğin dünyaya gelmesine hazırlık başla Hamileliğin son ayında mide bulantısı, bazı anne adaylarında olabiliyor. Hamileliğin son aylarında ya da son günlerinde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Hamileliğin son aylarında bebeğin dünyaya gelmesine hazırlık başlar. Bu dönem artık hamileliğin son zamanları olduğu için artık ağrılar daha çok hissedilir. Hamileliğin son aylarında rahimin genişlemesi ve rahimin daralmalarının büyümesinden dolayı kasık bölgesinde, ağrılar, sızılar daha çok hissedilir. Ama bu durum normaldir. Endişe etmenize gerek yoktur. Hamilelikte mide bulantısı aslında 3. ayda daha sık görülmeye başlar. Hamile kadınların çoğu bu yüzden endişeye ve korkuya kapılabiliyorlar. Ama hamileliğin son aylarında mide bulantısı, kusma ve ağrılar görülür. Bu durum gayet normal bir durumdur. Korkmanıza gerek yoktur. 

Hamileliğin Son Ayında Mide BulantısıHamileliğin son ayında mide bulantısı yaşamamak için gerekli öneriler:

Hamileliğin son aylarını daha rahat geçirmek için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Anne adayları bunlara dikkat ederse hamileliğin son ayını daha rahat geçirebilirler. Örneğin,
 • Aşırı yemek yemekten uzak durmak gerekir
 • Sık ve az yemekler yemeliler
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir
 • Bol yağlı ve çok kalorili yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor.
 • Hamileliğin son aylarında mide bulantısı yaşayanlar için dengeli ve sağlıklı beslenme programı ile bu sorunu yok etmek mümkündür. Özellikle bol yağlı ve kalorili yiyecekler tüketmemek bu sorunu biraz da olsa azaltacaktır. Ancak dengeli beslenmeye rağmen yine de kişide hamileliğin son ayında mide bulantısı olabilir. Bu durumda korkulacak bir şey olmasa da doktor tavsiyesine uymak gerekir.
]]>
Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur https://www.bulanti.gen.tr/su-icince-mide-bulantisi-neden-olur.html Sat, 10 Nov 2018 03:16:48 +0000 Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur, Çok eski tarihlere dayanan Japon su terapisi yönünde birçok hastalığı iyileştirmede kullanılıyor. Mide bulantısı, bazı sebeplere bağlıdır. Özellikle, aç karna su içtikte Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur, Çok eski tarihlere dayanan Japon su terapisi yönünde birçok hastalığı iyileştirmede kullanılıyor. Mide bulantısı, bazı sebeplere bağlıdır. Özellikle, aç karna su içtikten sonra mide bulantısı yaşanıyorsa, vücudun toksin oranı yüksektir. Yani insanların günlük yaşantısını son derece etkilediği gibi beraberinde de çekilmez bir vücut aktivitesi halini alır. Mide bulantısı karşı konulmaz bir kusma duygusudur. Oysa mide bulantısı ve kusma olayı yalnızca sindirim sistemi hastalıklarını ilgilendiren bir belirtisi değildir. Kusma olayı ise, mide içerisindeki maddelerin karın kaslarının kasılması sonucunda zorlu bir şekilde ağızdan dışarı atılmasıdır. Genelde bulantının nedeni arasında yoğun bir şekilde kusmaya eşlik eder ve onunla birlikte gelişir. Mide bulantısı ile birlikte terleme, solgunluk, halsizlik, bitkinlik, kalbin yavaş atması, tansiyon düşmesi ve iştahsızlık gibi belirtiler meydana gelir. Bunların her biri için insan organizmasının hassas dengesini olumsuz bir biçimde kendini gösterir. Yani insan midesinin ayakta ve oturur şekli birçok yönüyle farklıdır. Demek oluyor ki; Ayakta duran bir insan eğer su içerse doğrudan onikiparmak bağırsağına geçer. Şayet bir insan suyu oturarak içerse önce mide içerisinde birikir. Sonra asitle karışarak mikropları ölür ve onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme insan üzerinde bazı hastalıklardan korunmuş olur. Bilhassa ayakta su içildiği zaman vücut organları hasar görür. Su içince mide bulantısı neden olur, Bunun açıklaması olarak ilk önce oturur şeklindeki içilen su kıvrılarak yavaş yavaş gider. Bu sayede bir akarsuya benzer ve suyun kıvrılarak giden akıntısı gibidir.

Su İçince Mide Bulantısı Neden OlurSu İçince Mide Bulantısının Nedenleri;

 • Fazla ve Hızlı Yemek; Yemek fazla yenildiği zaman sindirim sistemi zorlanır.
 • Bunun sonucu olarak da mide bulantısı ortaya çıkar.
 • Enfeksiyon; Bakteriler veya virüsler sindirim sistemine girer. Bu sayede vücut tabi bir şeklide savunma merkezi harekete geçer.
 • Mide bulantısına bağlı olarak gelişen kusma ile sonuçlanır.
 • Bakteriyel Enfeksiyon; Bakteri varlığında enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeni ile görülür. Ancak bakterilerin neden olduğu diğer tıbbi durumlarda mide bulantısına yol açar.
 • Bazen zatürre ve boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda da hafif bir şekilde bulantı hissedilir.
 • Virüsler; Mide gribi denilen başka bir tür enfeksiyona neden olur.
 • Mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler yemeklerden sonra ortaya çıkabilir.
 • Bakteriler ve virüsler insandan insana geçebilir. Bunun için eller sık sık yıkanmalıdır. Virüslerin ve bakterilerin tamamını büyük ölçüde engeller.
 • Kabızlık; Yetersiz beslenme şekli ile su veya lif içmeyen kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Kabızlık olayı ise ilk önce mide bulantısına neden olur.
 • İltihap; İç organlarda şişlik gibi sorunlar da mide bulantısına neden olur. İltihaplı bağırsak sendromu gibi kendini gösteren belirtilerdir.
]]>
Kahve Mide Bulantısına İyi Gelirmi https://www.bulanti.gen.tr/kahve-mide-bulantisina-iyi-gelirmi.html Sat, 10 Nov 2018 13:07:19 +0000 Kahve Mide Bulantısına İyi Gelirmi, Mide bulantısı kişinin kusacakmış hissine kapılarak ciddi anlamda rahatsızlanması halinde görülen bir rahatsızlık türüdür. Mide bulantısı çoğunlukla araç tutması, gıda zehirlenmesi, Kahve Mide Bulantısına İyi Gelirmi, Mide bulantısı kişinin kusacakmış hissine kapılarak ciddi anlamda rahatsızlanması halinde görülen bir rahatsızlık türüdür. Mide bulantısı çoğunlukla araç tutması, gıda zehirlenmesi, migren, mide ülseri, kalp krizi ve beyin içindeki basınçtan kaynaklı olarak kişide görülen kusma hissinden kaynaklı görülen bir rahatsızlık türüdür. Yapılan araştırmalarda mide bulantısının bir kısım pratik tedavi yöntemleri görülmüştür. Bu tedavi yöntemlerinden en bilindiği ise kahve tüketiminden geçmektedir. Kahvenin içerisinde bulunan faydalı besin ve minerallerden kaynaklı olarak kişinin metabolizmasını hızlandırarak enerji dengesini sağlamasından kaynaklı olarak kişide rahatlama hissi oluşmaktadır. Kişinin midesinde oluşan ülser veya ekşimeden kaynaklı olarak iki çay kaşığı kahve yutulması halinde midede oluşan ağrı ve bulantı hissinin içinde bulunan minerallerden kaynaklı olarak kısa süre içeresinde düzeldiği görülmüştür. Bunun temelinde ise kahvenin içinde bulunan minerallerin yapıcı özelliğinden kaynaklı olmasıdır.

Kahve Mide Bulantısına İyi GelirmiMide Bulantısının Geçmesinde Kahvenin Rolü
Şayet bir gıda zehirlenmesi veya mide rahatsızlığından kaynaklı olarak kısa süreli olarak kişinin midesinin bulanması halinde iki kaşık kahve şeker karıştırılarak su ile kaynatılması halinde kişinin rahatsızlığının son bulduğu görülmüştür. Bununla birlikte şayet bir kimse kahveden iki kaşık tüketmesi halinde bulantının son bulduğu görülmüştür. Bunlara rağmen kişinin mide bulantısı geçmemesi halinde kişide kronik bir rahatsızlığın görüldüğü anlaşılacaktır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar neticesinde şayet bir kimsede bulantılar kısa süreli ve kahve yardımı ile geçmekte ise bu rahatsızlık çözülecek düzeydedir. Ancak bu bulantılar uzun süreli devam etmekte ise bu durum farklı kronik rahatsızlıkların belirtisidir. Bu hususla kahve tedavisi gerçekleştirilmesine rağmen kişide mide bulantısı halinde kişi rahatsızlığın nedenini tespit etmek amacıyla uzman hekime bildirmelidir. Uzman hekimin yapmış olduğu araştırma ve tahliller sonucunda rahatsızlığın nedeni belirlenerek kişinin sağlığına kavuşması sağlanmış olur.
]]>
Mide Ağrısı Bulantı https://www.bulanti.gen.tr/mide-agrisi-bulanti.html Sun, 11 Nov 2018 04:38:24 +0000 Mide Ağrısı Bulantı;  büyük ihtimalle hiç kimsenin yabancısı olmadığı, sürekli karşılaşılan problemlerden biridir. Mide ağrıları, soluğu kesecek kadar şiddetli fakat, kısa süren kramplar ve ya hafif ama dinmeyen, s Mide Ağrısı Bulantı;  büyük ihtimalle hiç kimsenin yabancısı olmadığı, sürekli karşılaşılan problemlerden biridir. Mide ağrıları, soluğu kesecek kadar şiddetli fakat, kısa süren kramplar ve ya hafif ama dinmeyen, sabit bir ağrı biçiminde görülebilir. Ağrılar vücudun herhangi bir bölümünde, normalden farklı bir durumun oluştuğunu, olduğunu bize haber veren sinyallerdir. Vücudumuzda bir sıkıntı olduğunu, çoğu zaman, ağrılar sayesinde fark ederiz. Mide ağrıları yaşandığı zaman ise, kimi zaman bu ağrının sebebi açıkça ortadadır. Yenilen bir yemek dokunmuş ve ya gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da mide ağrısının sebebi hakkında hiçbir fikrimiz olmayabilir. Vücudun karın bölgesinde esasen pek çok organ vardır ve yaşanan her karın ağrısı, mide problemine işaret etmiyor olabilir.

Mide karnın sol, üst kısmında yer alan ve sindirimden sorumlu olan, başlıca organdır. Eğer kesinlikle mide ağrısı çekmek istemiyorum diyorsanız, yemek yememeyi ve ya asla strese girmemeyi başarabilmeniz gerekmektedir. Bu çözümlerin pek de gerçekçi olmadığı bilinmektedir. Öyleyse mide ağrılarının genel sebeplerini araştırarak, önce sorunun kaynağına inmeyi ve devamında da, gerekli önlemleri almayı denemek en mantıklı yöntemdir. Ancak unutulmamalıdır ki, özellikle şiddetli mide ağrıları kesinlikle ihmal edilmemeli ve mutlaka bir uzmana ya da sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumlara işaret etmekte olabilir.

Mide Ağrısının Nedenleri;

Fazla ve ya hızlı yemek; Yemek fazla kaçırıldığı zaman ya da çok hızlı bir biçimde yemek yenildiğinde, sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir neticesi olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Porsiyonları azaltmak, daha yavaş yemek yemek ve yemeklerin ardından hazım için yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları azaltabilir.

Enfeksiyon; Bakteri ve ya virüsler sindirim sistemine girdiği zaman, vücut da doğal olarak bu yabancılardan kurtulmak için harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma gibi belirtiler ile ortaya koyabilir.

Kabızlık; Beslenmelerinde yeterince sıvı ve ya lif olmayan insanlarda, kabızlık şikayetine sık sık rastlanabilir. Kabızlık ise mide ve karın ağrısına sebep olur.

Stres; Stres olunan zamanlarda, endişe ya da depresyon sebebiyle, kötü bir dönem geçirdiğimiz zamanlarda, bu duygular bazı fiziksel belirtileri de tetiklemekte olabilir. Baş ağrısı ve ya mide ağrısı, bu fiziksel şikayetlere örnek olarak gösterilebilir. Stres yaşandığında, mide ve bağırsaklarda spazm yaşanabilir. Ayrıca stres sebebiyle, beslenme alışkanlıkları da değişir. Düzensiz ve kötü bir beslenmeyle, sindirim sorunları ve ağrıları meydana gelebilir.

Fazla Kilolar; Vücudun taşıdığı ekstra yük arttıkça safra taşı sorunun ortaya çıkma durumu yaşanabilir. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ve ya kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölümünde, ciddi ağrılara sebep olabilir. Fazla kilolar ayrıca mide üzerinde baskı yaşanmasına neden olur ve bu baskı yüzünden reflü gibi mide sorunlarının ortaya çıkması kolaylaşır.

]]>
Sürekli Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/surekli-mide-bulantisi.html Sun, 11 Nov 2018 08:32:52 +0000 Sürekli mide bulantısı, Sürekli mide bulantısı genelde kusma ile sonuçlanan ve insan vücudunu rahatsız edici bir durumdur. Kusma midenin içindekileri yiyecekleri asitleri ve midenin kendi içindeki sıvıyı şiddetli bir refle Sürekli mide bulantısı, Sürekli mide bulantısı genelde kusma ile sonuçlanan ve insan vücudunu rahatsız edici bir durumdur. Kusma midenin içindekileri yiyecekleri asitleri ve midenin kendi içindeki sıvıyı şiddetli bir refleksle ağız yoluyla dışarı atmasıdır. Vücudumuzda herhangi bir nedenden dolayı oluşan mide bulantısı terleme soluk bir ten tükürük salgısının artması tansiyonun düşmesi ve bulantıdan kaynaklanan iştahsızlık beraberinde olabilir.

Sürekli mide bulantısının çeşitli isimleri vardır bu isimler şöyledir:
 • Periferik bulantı
 • Pskojenik bulantı
 • Santral bulantı
 • Fizyolojenik bulantı
 • Kronik bulantı 
 • Akut bulantı
Bu bulantı çeşitlerinin anlam açılımları

Periferik bulantı: Vücudumuzun diğer organları ve sindirim sisteminden etkilenen bir bulantı çeşididir. Baş dönmesi etrafında ki cisimlerin hareket ettiğinin hissedilmesi ve sanki deprem olduğu düşüncesine kapılması ve baş dönemlerinden kaynaklanan mide bulantısı hissidir.

Bu belirtilerin görülmesine iç kulak ta olan kristalin yerinden oynaması etkendir.Bazen kafaya alınan sert bir darbe yani travma bazen yorgunluk ve stresli bir yaşam bazen de deniz veya banyo esnasında kulağa su kaçması sebep olabilir. Tedavisi mümkündür ve çok basittir.

Pskonejik bulantı: Pskonejik bulantı hastanın kendisinin sebep olduğu bir bulantı şeklidir. Hasta soğuk algınlığı hamilelik travma zehirlenme v.s midenin bulunmasına sebep olacak faktörlerden uzak olmasına rağmen pskolojik olarak bulantı hissine kapılabilir ve kusma ile sonuçlanabilir. Buna stresli yaşam ani alınan kötü bir haber veya herhangi bir durumda sinirlenmeler ve yaşanılan duygusal çöküntüler sebep olabilir.

Santral bulantı: Vücudumuzun ani olarak mide bulantısı yaşadığı bir durumdur. Bulantı hissi ani yaşanıp ani kaybolabilir. Bu bulantı şekli bazen bulandırıcı ve tiksinme veren bir düşünce bazen ani duyulan bir koku bazen de gözle görülen bir anda oluşup arkasından vücut normale döner ve bulantı hissini üzerinden atar.

Fizolojenik bulantı: Kusma merkezi denilen kafamızın içinde bulunan kısımı etkileyebilecek faktörler bu tıp bir bulantıya sebep olur. Fizyolojenik bulantıya midenin boşalmasının geciktiği durumlarda sebep olabilir.

Kronik bulantı: Kronik bulantı herhangi bir sebepten dolayı bulantı hissinin uzun sürmesi demektir bazen 1 hafta bazen de daha uzun sure hissedilen bir bulantı çeşididir.

Akut bulantı: Akut bulantı 1 haftadan daha kısa süren bir bulantı çeşididir. Bazen 1 gün Bazen de 3-4 gün sürebilir.

Sürekli mide bulantısının sebepleri:
 • Akut gastritin nedeni çoğu zaman mide astarının tahriş olması sonucu ortaya çıkan bir problemdir.
 • Beyinden gelen sinyallerin mide bulantısı ve kusmaya neden olduğu faktörler
 • Midede bulunan problemler bazen soğuk algınlığı bazen midede hazımsızlık bazen bakteri bazen de çeşitli sebepleri vardır.
 • Bağırsakların mekanik obstrüksiyonu 
 • Ince bağırsak obstrüksiyonu
 • Kalın bağırsak obstrüksiyonu
 • Katalitik ileus (Adinamik ileus)
 • Kolonik pseude obstrüksiyon
Sürekli bulantılara sebep olan bir diğer faktörde enfeksiyonlardır. Enfeksiyonlar genellikle mide yanmasına neden olur. Mide bulantısı ve kusma ağrılar eşliğinde kramp girmesi gözlemleniyorsa çoğu zaman enfeksiyon teşhisiyle sonuçlanır.Bunun yanı sıra hastada enfeksiyondan kaynaklanan ateş ve üşüme de görülebilir. Enfeksiyonlar çeşitlidir ve bulaşıcıdır.

Besin zehirlenmesi: Yiyecek zehirlenmesi büyük ölçüde bulantıya ve kusmaya neden olan bir faktördür. Kusma ve bulantının sebebi staphylococcus adı verilen bakterinin salgıladığı bir toksindir. Besin zehirlenmesinin]]> Zencefil Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/zencefil-mide-bulantisi.html Sun, 11 Nov 2018 12:23:54 +0000 Zencefil mide bulantısı, için en etkili bir çözümler arasındadır. Mide bulantısını geçirmek için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz. Ya da bulantıyı kesmek için biraz zencefil çiğneyebilirsiniz. Ama iki yaşından Zencefil mide bulantısı, için en etkili bir çözümler arasındadır. Mide bulantısını geçirmek için düzenli olarak zencefil çayı içebilirsiniz. Ya da bulantıyı kesmek için biraz zencefil çiğneyebilirsiniz. Ama iki yaşından küçük çocuklara verilmemelidir. Zencefil nemli ve sulak iklimlerde yetişen bir bitkidir. Çok yılık bir bitki olup ülkemizde yetiştirilmektedir. Sarı renkte çiçekleri açar.  Ayrıca zencefilin şekli yassı ve gri renkte olur. Dış görünüşü  yer elmasına benzer. İnce yapraklı olur, sarı kırmızı çiçek açar ve 1 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Zencefil genellikle baharat olarak kullanılır. Tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Zencefilin kokusu ve aroması oldukça kuvvetli olduğu için, yiyecek ve içeceklere bir tutam eklemek yeterlidir. Zencefilin kökleri 15-20 cm kadar aşağısındadır. Kök yumruları baharat olarak ve ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Zencefil mide bulantısına çok iyi gelen bir bitkidir. Kuran' ı Kerim'de  adı geçen tek baharat zencefildir. Zencefilin vücuda çok faydası vardır. Mide bulantısını geçirir, iştah açar, sakinleştirici özelliğe sahiptir. Gaz ve şişkinliğe iyi gelir. Özellikle hamilelik dönemindeki şişkinliğe ve ödeme iyi gelir. Aynı zamanda soğuk algınlığına ve nezle, gribe iyi gelir, balgam söktürür. Zencefilin hamile kadınların mide bulantılarını ve kusmalarını önleyici etkisi vardır. Bu yüzden hamile kadınların vazgeçilmez baharatları arasında yer alır. Zencefili çay ya da balla karıştırarak kullanıp bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Damar tıkanıklığını önlemek içinde zencefil kullanabilirsiniz.  Bağırsak sorunlarına ve ishale iyi gelir. Aynı zamanda zencefil cinsel isteği de arttırır. Zencefilin kansere ve benzeri ciddi hastalıkların tedavisinde destekleyici tedavi olarak kullanılması tavsiye ediliyor.

Zencefil Mide BulantısıMide bulantısını gidermek için zencefil çayı nasıl hazırlanır

Zencefil çayı birçok hastalığa iyi geldiği için önemli bir baharattır. Zencefil çayı özellikle mide bulantısını önler. Hamilelikte içildiği zaman mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir. Ama günde 2 bardaktan fazla içilmez. Çünkü bebeğin düşme riskini çoğaltır. Zencefil çayı hazmı kolaylaştırır ve hafızayı güçlendirir.

Zencefil çayı hazırlamak için önce su kaynatalım. Daha sonra suyun içine nohut büyüklüğünde zencefili dilimleyerek ilave edelim. Demlenmesi için biraz bekleyelim. Demlendikten sonra içine limon ve bal koyabilirsiniz. Bu şekilde içimi daha lezzetli ve kolay olur.

Zencefil nasıl kullanılır

Zencefil genellikle kökü kurutularak baharat için kullanılır. Aynı zamanda zencefil, yaş olarak da kullanılabilir. Zencefili bal ile karıştırarak içebilirsiniz. Ama bir çay kaşığı zencefil bir günde alabileceğiniz miktardır. Fazlası zararlı olabilir. 2 yaşından küçük çocuklarda kullanmak iyi olmaz.
]]>
Geçmeyen Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/gecmeyen-mide-bulantisi.html Sun, 11 Nov 2018 19:04:37 +0000 Geçmeyen mide bulantısı, mide bulantısı birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir. En sık görülen nedenleri ise aşırı alkol tüketimi, enfeksiyon, stres-kaygı, vertigo, migren, gebelik, gıda zehirlenmesi olarak s Geçmeyen mide bulantısı, mide bulantısı birçok farklı nedenden ortaya çıkabilir. En sık görülen nedenleri ise aşırı alkol tüketimi, enfeksiyon, stres-kaygı, vertigo, migren, gebelik, gıda zehirlenmesi olarak sıralanabilir. Gebelik döneminde özellikle sabah bulantısı ya da geçmeyen mide bulantısına sık rastlanır. Bazı gebelerde gebeliğin ilk üç ayından sonra yaşanan bulantılar azalabilir ya da tamamen ortadan kalkabilir. Fakat bazı gebeliklerde mide bulantısı doğum gerçekleşene kadar geçmeyebilir. Mide bulantısı şayet düzenli olarak yaşanıyor ve geçmiyorsa mutlaka nedenini öğrenmek için bir doktora başvurulmalı ve nedene yönelik tedavi başlatılmalıdır.

Geçmeyen mide bulantısı kronik mide bulantısı olarak tanımlanabilir. Tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmese de farklı hastalıkların belirtisi ya da habercisi olarak ortaya çıkabilir. Daha önceden yaşanan ancak belli bir süre sonra geçen mide bulantısı zaman geçtikçe geçmeyen mide bulantısına dönüşebilir. Mide bulantısını genellikle kusma takip eder ve neredeyse tüm mide bulantıları kusmayla sonuçlanabilir. Kusma yaşandıktan sonra mide bulantısı hafifler ya da tamamen ortadan kalkabilir. Geçmeyen mide bulantısında ise kusmaya pek rastlanmaz. Eğer kusulsa bile mide bulantısı kronik olduğu için kısa bir süre sonra tekrar başlar. Yaşanan mide bulantısını hafifletmek için evde bazı önlemler alınabilir. Uygulanan önlemler sayesinde rahatsızlık hissi azaltılabilir. Mideyi dinlendirmek alınacak en basit önlemlerden biridir. Midenin aşırı çalışmasını önlemek için ağır besinlerden, katı gıdalardan bir süre uzak kalınmalıdır. Ancak sıvı kaybı yaşamamak için bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü vücudun susuz kalması da mide bulantısını tetikleyebilir. Süt ve süt ürünleri de mide bulatışını tetikleyebileceğinden rahatsızlık dönemlerinde bu tür gıdalardan da kaçınmak gerekir. Mide bulantısı azaldıktan sonra yavaş yavaş muz, elma, pilav, patates gibi katı gıdalarla beslenmeye başlanabilir.  

Geçmeyen Mide BulantısıGeçmeyen mide bulantısı için neler yapılabilir
 • Zencefil gebelik döneminde yaşanan geçmeyen mide bulantısında, araç tutması nedeniyle yaşanan mide bulantılarında kullanılabilecek şifalı bir bitkidir. Mide bulantısından kurtulmak ya da şikayetleri azaltmak için gün içinde 3 bardak zencefil çayı hazırlanarak içilebilir. Zencefil çayı hazırlamak için toz yerine taze zencefil kullanılması daha faydalı olur.
 • Mide bulantısı anında sindirimi zor olan gıdalar yerine daha hafif, tuzlu atıştırmalıklar tüketilmelidir. Koku ve tat bakımından güçlü olmayan kraker türleri tercih edilebilir.
 • Limon mide bulantısı bastırmak için kullanılabilir. Limonun bazen yalnızca kokusu bile bulantıyı hafifletebilir. Limon suyu içerek ya da limon koklayarak şikayetler azaltılabilir. Ayrıca limon zencefil çayına da eklenerek kullanılabilir.
 • Mideyi uzun süre boş bırakmak geçmeyen mide bulantılarını daha fazla tetikleyebileceğinden uzun saatler mide boş bırakılmamalıdır. Mideyi rahatlatacak ancak doluluk hissi verecek hafif ve kokusu olmayan yiyecekler tüketilmelidir.
 • Su kaybı mide bulantısını tetikleyebileceğinden dolayı sıkıntılı anlarda bol su tüketimine dikkat edilmelidir. Su ihtiyacı için çay, kahve ya da enerji içecekleri tüketilmemelidir. Bu tarz içecekler bulantıyı şiddetlendirebilir.
 • Nane mide bulantısına karşı iyi gelen ve yaygın şekilde kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Nane yaprakları çiğ olarak tüketilebileceği gibi nane çayı hazırlanarak içilebilir. Mide ekşimesi şikayeti olanlar nane ya da nane çayı kullanmamalıdır. Nane çayı limonla birlikte hazırlanarak içilebilir.
 • Elma lif bakımından zengin bir meyvedir. Mide bulantısını tetikleyen toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Elma bir seferde hızlı bir şekilde değil ince dilimler halinde tüketildiğinde mide bulantısına karşı iyi gelir.
 • Mide bulantısı sıcak]]> Ense Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/ense-agrisi-mide-bulantisi.html Mon, 12 Nov 2018 04:42:36 +0000 Ense ağrısı mide bulantısı, hemen hemen herkesin yakından bildiği baş ağrısı ensede, gözlerde, alında, kulak kısmında ya da şakaklarda hissedilen ağrıdır. Baş ağrısının, yeri, şiddeti, müddeti, sıklığı, ve eşlik Ense ağrısı mide bulantısı, hemen hemen herkesin yakından bildiği baş ağrısı ensede, gözlerde, alında, kulak kısmında ya da şakaklarda hissedilen ağrıdır. Baş ağrısının, yeri, şiddeti, müddeti, sıklığı, ve eşlik eden belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başka bir değişle de baş ağrısı bir tip değildir. Baş ağrısında çok fazla temkinli fizik ve nörolojik kontrol mühimdir. Enseden kaynaklanarak mide bulantısına sebep olabilir. Temel olarak 2 tip baş ağrısı bulunur. 

  Birinci tip baş ağrıları:
  Bu gruba giren gerilim tipi baş ağrısı ve migren benzeri baş ağrılarıdır. Bir diğer sağlık sorununun habercisi değildir. Baş ağrılarının esasında %90 kadarı bu tiptedir ve bazı durumlarda bu gruptaki hastalar hiç doktora gitmeyebilir. Bu grup çok fazla sık ve tehlikesizdir. Fakat kısıtlayıcı ve toplumsal kayıplara sebep olan boyutta olabilir.

  Ense Ağrısı Mide Bulantısıİkinci tip baş ağrıları:
  Beyin kanaması, ensefalit, menenjit, beyin tümörü, merkezi sinir sistemi hastalıkları ya da hiper kan basıncı, göz basıncında çoğalma gibi hastalıklarla ilişkili olmaktadır. Bu grup daha seyrek olmakla beraber riskli hastalıkların belirtisi olduğundan fazla korkulan gruptur. Baş ağrısı öyküsü önemli bir rahatsızlık düşürtüyorsa ivedi olarak analiz ve uyumlu müdahale gerekir. Sözgelişi çok fazla ani başlangıçlı, kuvvetli baş ağrısı tarzı değişmişse ya da gittikçe şiddetleniyorsa temkinli analiz edilmelidir. 50 yaşından sonra başlayan baş ağrısında ve malum bir kanseri meydana gelmekte olan hastada riskli bir sebep düşünülmelidir. Yaşça ilerlemiş olan bir hastada başlayan baş ağrısında kan tetkikleri ve nöroradyolojik incelemeler, beyin bilgisayarlı tomografisi ya da magnetik rezonans görüntüleme benzeri kesinlikle yapılmalıdır. Ensede sertlik varsa inflamasyon ya da beyin kanaması ayrımı amaçlı beyin omurilik suyu incelemesi yapılması gerekir. Bu inceleme hastada riskli bir sebep düşünülmelidir. 
  ]]>
  Bulantı Hapı https://www.bulanti.gen.tr/bulanti-hapi.html Tue, 13 Nov 2018 04:13:33 +0000 Bulantı hapı, Günlük yaşamda midesi bulanan birçok kişinin yaşadığı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Öyle ki mide bulantısı geçiren kişi her kokudan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bulantı hapı, Günlük yaşamda midesi bulanan birçok kişinin yaşadığı çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen bir rahatsızlıktır. Öyle ki mide bulantısı geçiren kişi her kokudan olumsuz bir şekilde etkilenir. İster şiddetli, ister hafif olsun geçirilen mide bulantısının tedavisi için uygulanan bulantı hapıdır. Yani beyinde başlayan mide bulantısı ve kusmayı uyaran sinyalleri engelleyen bir ilaçtır. Çünkü karşı konulmaz bir kusma duygusudur. Kusma ise mide içerisindeki maddelerin karın kaslarının kasılması sonucunda zorlu bir şekilde ağız yoluyla çıkartılmasıdır. Bu amaçla bulantı devamlı kusmaya öncülük eder veya onunla birlikte gelişir. Ancak bulantı ile yaşanan terleme, sarılık, aşırı tükürük salgısı, kalbin yavaş atması, tansiyon düşmesi ve iştahsızlık gibi rahatsızlıklar görülebilir. Kusma şekli, sindirim sistemi, vücudun diğer organları, beyin korteksi, denge organı ve kemoreseptor inceleme alanından sinirsel uyarılar alarak meydana gelir. Bu durumda kusma işlemini başlatmak için de karın kaslarına, diyafram kaslarına, mide ve özofagus kaslarına sinirsel uyarılar gönderir. Kemoreseptor inceleme alanı, vücudun iç tarafının değişen kimyasal özelliklerine karşı duyarlıdır. Bunu algıladığı zaman bu değişiklikler iç alanı uyarıp kusmaya yönlendirir. Bu rahatsızlık kusma öncesinde yaşanan halsizlik duygusu ağır basarak bulantı meydana gelir ve kusma işleminde de devam eder. Oysa bulantı ve kusma bir hastalık değildir. Çeşitli hastalıkların semptomu ile alakalı işaretlerinden biridir. Bulantı hapı ilaçlara bağlı olarak gelişen bulantıyı ve kusmayı durdurmak için kullanılan ilaçtır.

  Bulantı HapıBulantı Hapı Kullanımı; Bulantı ve kusmaya karşı kullanılan bu ilaçlara antiemetik denir. Bunun için bulantı ve kusma tedavi için kullanılan ilaç türüdür. Bazen tıbbi terimde farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Özellikle mide ve bağırsak içeriğinde bulunan refleks biçiminde dışarı çıkarması diye tarif edilir. Bazı sebeplerden dolayı meydana gelen mide ve bağırsak bozukluğu, zehirlenmeler, hamilelik ve kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak gelişen kusmalar ortaya çıkar. Bilhassa uçak ve deniz yolcularında görülen taşıt tutmasının da en belirgin örneği bulantı ve kusmadır. Bazen de beyin tümörlerinde yaşanılan bulantı olmadan da kusma olabiliyor. Bu durumda bazı zehirlenmelere karşı mide bulantısını gidermek için hastayı kusturmak gerekir. Yanı sıra kusma işlemini harekete geçirecek bulantı hapı önerilir. Yada hastaya lokal emetik denen ilaçlar içerisinde bakır, sülfat, çinko sülfat, ipeka kökü gibi içirilir. Hastalığa göre tedavi edilirken bulantıyı azaltmak amacıyla çeşitli ilaçlar verilebilir. Bunların arasında atropin, klorpromazin, lar-gactil, antihistaminikler, dramamine, pos-tadoxine, adervit, trimetoben-zamid, emedur gibi ilaçlar mide bulantısı için kullanılabilir. 

  ]]>
  Bel Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/bel-agrisi-mide-bulantisi.html Wed, 14 Nov 2018 02:59:30 +0000 Bel Ağrısı Mide Bulantısı, Uzun süre ayak da duran kişiler ve sürekli olarak oturan insanlarda sıklıkla bel ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlığı görülmektedir. Bunun temel nedeni ayak da uzun süre duran insanların bel Bel Ağrısı Mide Bulantısı, Uzun süre ayak da duran kişiler ve sürekli olarak oturan insanlarda sıklıkla bel ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlığı görülmektedir. Bunun temel nedeni ayak da uzun süre duran insanların bel ve omurlarına binen yükün sürekli olarak bel ve ayak bölgesine ağrıyı iletmesinden kaynaklanmaktadır. Bir çok insanda uzun süre ayak da çalışması veya oturmasından dolayı skolyoz gibi bel ağrıları oluşmaktadır. Bu ağrıların oluşmasında en etkili neden çevresel faktörlerdir. Ancak bir kısım kişilerde genlerden kaynaklı olarak rahatsızlıkların oluştuğu görülmüştür. Genlerden helen hasarlı genlerin kişinin üzerinde olumsuz etki oluşturmasından kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde kaymalar veya eğriler oluyor. Oluşan bu eğriliklerden kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde ciddi anlamda ağrılar oluşmaktadır. Kimi insanlarda ise ağır kaldırmadan dola belin incinmesi veya uzun süreli ağrıması durumu söz konusu olmuştur. Bu bel ağrıları mideye etki ederek mide ülseri oluşmasına veya mide de biriken asidin ağız yoluyla çıkmasını sağlayarak kişinin midesinin sıklıkla ağrımasına neden olmaktadır. Bazı hastalarda mide bulantısı bel ağrısından kaynaklanmaktadır. Kimi hastalarda mide bulantısı gıda zehirlenmesi, heyecan, fazla yemek yemeden kaynaklı olarak mide bulantıları görülmektedir. Böyle rahatsızlıkları olan bir kimse rahatsızlığın temelinde yatan sıkıntıları ortadan kaldırmalıdır. Şayet mide bulantısı bir hastalık veya rahatsızlıktan kaynaklanmış ise konu uzman hekime bildirilerek tedavi yöntemleri araştırılmalıdır. 

  Bel Ağrısı Mide BulantısıBel Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri

  Bel ağrısı olan bir kimsenin oluşan ağrıyı iyi tanımlaması gerekmektedir. Kısa süreli bir bel ağrısının temelinde ani ağır kaldırma olabilmektedir. Şayet bel ağrısı kısa süreli ise dinlenerek ve ağır kaldırmadan uzak durarak bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Şayet bel ağrısı omurga kemiklerinde oluşan bir kayma veya eğilmeden kaynaklı oluşmakta ise bu durum oldukça tehlikelidir. Kesinlikle uzman ortopedi ve fizik tedavi uzmanına konu bildirilmelidir. Uzman hekim incelemesini tamamladıktan sonra tanının tam anlamıyla konulması amacıyla uygun film ve röntgen çekilir. Yapılan tahliller sonucunda hastanın bel ağrısının teşhisi konularak buna ilişkin tedavi yöntemleri belirlenir. Şayet kişi bu ağrıları dikkate almaz ise ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaktır. Yapılan tahlil ve incelemeler sonucunda rahatsızlığın ilerleyerek mide ve iç organları etkilememesi amacıyla hastaya bir kızım bel ağrısını oluşturan eğrileri düzeltmek amacıyla fizik tedavi hareketleri verilir. Akabinde ise bu hareketler düzenli olarak yapılması halinde eğrilik iç organları ve midenin rahatsızlığını gidererek vücut doğru anatomik yapısına döner. Böylelikle kişinin bel ağrıları giderilmesi sağlanmış olur şayet bu tedavilere riayet edilmesi ilk etapta kemik yapısının uygulamış olduğu baskıdan dolayı mide üzerinde ciddi anlamda bulantı durumu söz konusu olacaktır. Kimi hastalarda oluşan mide bulantısı bel ağrılarına neden olmaktadır. Aslında bu durum biraz psikolojikdir. Kişinin kusma veya mide bulanması halinde midenin uygulamış olduğu baskıdan kaynaklı olarak bel bölgesinde ağrıların oluştuğu görülmüştür. Şayet kişide mide bulantısı kısa süreli ise muhtemelen gıda zehirlenmesi veya yenilen bir nesnenin uygulamış olduğu yan etkiden kaynaklı olarak bu mide bulantısı oluşmuştur. Böylesi durumlarda uygulanacak gıda takviyesi ve mide dinlendirilmesi ile kişi üzerinde oluşan mide bulantısı geçecektir. Yine de bu mide bulantısı kısa süre içerisinde geçmez ise bir kısım mide bulantı kesici ilaçlar yardımı ile kusma veya mide bulantısının son bulduğu görülecektir. Bir kısım mide bulantıları ise ciddi anlamda ağrılarla birlikte gelir. Bu ağrılar nedeniyle bel bölgesinde ciddi kramplar oluşur. Böylesi durumlar kesinlikle farklı bir hastalığın haberci ni]]> Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar https://www.bulanti.gen.tr/gebelikte-mide-bulantisi-ne-zaman-baslar.html Wed, 14 Nov 2018 10:12:54 +0000 Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar, gebelikte başlayan mide bulantısı çoğu zaman kadının gebe olduğunu anlamasına yardımcı olur. Ancak anne adayının en fazla yakındığı şikayetlerden de biridir. Gebelikte mide bulant Gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar, gebelikte başlayan mide bulantısı çoğu zaman kadının gebe olduğunu anlamasına yardımcı olur. Ancak anne adayının en fazla yakındığı şikayetlerden de biridir. Gebelikte mide bulantısı genellikle ilk üç aylık süreçte etkili olsa da, bazı hamileliklerde gebelik süresince mide bulantısı görülebilir. Mide bulantısı gebelik hormonu olarak bildiğimiz HCG hormonunun artmasından kaynaklanır. Hormonun azalmasıyla birlikte mide bulantısı da azalır. İlk üç aylık dönemde gebelik hormonu hızlı bir artış gösterir. Yaklaşık iki günde bir artan hormon seviyesi, her seferinde öncekinin ortalama iki katı kadar olur. Bu hormonun kanda artmaya başlaması gebeliğin oluşmasıyla yani yumurta ve spermin döllenmesiyle başlar. Dolayısıyla gebelikte mide bulantısı gebeliğin oluşmasıyla başlayabilir. Ancak her kadında aynı etki de görülmeyebilir. Çünkü kadınların gebeliği birbirine benzemez, hatta her kadının bir gebeliği diğerine de benzemez. Yani kadın bir önceki gebeliğinde yoğun mide bulantıları yaşasa bile, bir sonraki gebeliğinin de böyle olacağı bilinemez. Ancak şöyle bir genelleme yapılabilir. Yaşı genç olan anne adaylarının ilk hamileliğinde mide bulantısı daha fazla etkili olur. Bunun yanında çoğul gebeliklerde, kilosu fazla olan gebelerde, sosyo kültürel seviyesi yüksek olanlarda mide bulantısı daha yaygın görülür.

  Gebelikte mide bulantısı ne zaman olur

  Gebelikte çoğu kadında gebeliğin başlamasından itibaren beşinci, altıncı haftadan itibaren mide bulantısı başlar. Yine 12. ve 14. haftalara doğru mide bulantılarının azaldığı gözlemlenebilir. Ancak gebelerin bir kısmında mide bulantısı doğuma kadar etkili bir şekilde devam edebilir. Mide bulantısı gebe kadınlara bir zarar vermez. Kadınlar bu konuda genellikle tereddüt yaşar. Çünkü mide bulantısı olduğunda, beslenmeden kaçınırlar. Ancak bu sorun gebeliğin içinde doğal bir süreç olarak işler. Bu yüzden gebe kadınların mide bulantısı çekmeleri durumunda, hiç sorun etmemesi gerekir.

  Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman BaşlarGebelikte mide bulantısına müdahale edilebilir mi

  Gebelikte mide bulantılarına engel olmak zordur. Ancak etkisi azaltılabilir. Bu sorun olduğunda özellikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Yağlı besinlerden kaçınmak, haşlama patates, ekmek, pirinç pilavı, makarna gibi besinler mide bulantısını azaltır. Zencefil çayı mide bulantısını azaltsa da, bu dönemde mide bulantısını kesecek bitkisel içerikli ürünler asla doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Sık ve az yemek yemekli, sıvı alımını yemek sonrası yapmalıdır. Sıcak yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Gebeliğin ilk aylarında yoğun şekilde şekilde başlayan mide bulantıları için, gerektiğinde ilaç tedavisi de uygulanabilir. Bu tedavi gebe kadının yaşadıklarına, mide bulantısının şiddetine göre tespit edilir. Bütün gebeliği boyunca mide bulantısı yakınması olursa, gebe kadının beslenmesi özel bir diyet programıyla düzenlenir. Çünkü kısa süreli devam eden mide bulantısı sakıncalı olmasa da, gebelik süresince kadının bulantılarının olması, yaşam kalitesini etkilemesi, beslenmesine olumsuz yansıması halinde mutlaka dışarıdan müdahale edilir. Bu dönemde kadının beslenmesini kontrol altında tutmak için idrar tahlili yapılabilir. Çünkü uzun süre aç kalındığında, idrarda keton artması ortaya çıkar. Eğer bu riskli duruma gelirse, mutlaka beslenme programı hazırlanmalıdır.
  ]]>
  Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/yemek-yedikten-sonra-mide-bulantisi.html Wed, 14 Nov 2018 19:22:59 +0000 Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı, Mide bulantısı, midenin içinde yiyeceklerin sindirilmesinde yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkabilir. Kişide sürekli acımsı bir tat hissetme ve sürekli kusma isteği uyandırır. Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı, Mide bulantısı, midenin içinde yiyeceklerin sindirilmesinde yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkabilir. Kişide sürekli acımsı bir tat hissetme ve sürekli kusma isteği uyandırır. Bazı kişilerde bazı gıdalar bulantıya neden olabilirken, bazen bireylerin stresli olmaları da bulantıyı ortaya çıkarabilir. 

  Yemek Yedikten Sonra Mide BulantısıYemek Yedikten Sonra Neden Mide Bulanır
  • Çoğu zaman beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıkmayız. Fakat alışık olmadığımız türde bir yemek yemek bazen mide bulantısına yol açabilir. 
  • Mide yediğimiz gıdaların öğütüldüğü alandır. Çok fazla katı besinler tüketmek midenin daha fazla güç harcamasına yol açar. Bu da ne yazık ki mide bulantısını ortaya çıkarır. 
  • Kişilerin yemekten hemen sonra yatması da mide bulantısını artırır. Çünkü yattığımız zaman mide daha yavaş çalışmaktadır. Yemeklerden yarım saat kadar sonra sıvı tüketimi yaparak, midenin yemeği sindirmesi beklenmelidir. 
  • Yemek yerken, yemeği çiğnemek de çok önemlidir. İyice çiğnenen yemekler öyle yutulmalıdır. Bu sayede mide bulantısı da hafifler. 
  • Yağlı, asitli, çok sıcak ya da çok soğuk gıdaların da tüketilmemesi gerekmektedir. 
  • Yemek yedikten sonra dişleri fırçalamalı, bir süre dinlendikten sonra egzersiz yağarak sindirim de kolaylaştırılmalıdır. 
  • Yemeklerden sonra mide bulantısının bir sebebi de hızlı ve çok yemektir. Kısa arlıklarla yavaş yavaş ve az yemelisiniz. 
  • Birden yemek yemek de mide bulantısına yol açar. Uzun süre bir şey yemeden sofraya oturacaksanız işe sulu yemeklerle hatta çorbayla başlamalısınız.
  ]]>
  Mide Bulantısı Nasıl Geçer https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-nasil-gecer.html Thu, 15 Nov 2018 02:28:54 +0000 Mide bulantısı nasıl geçer: Mide bulantısı birçok farklı nedenden dolayı meydana gelen rahatsızlıktır. Mide bulantısı kişinin vücut yapısına da bağlı olur çoğu zaman. Genellikle yiyeceklerden dolayı olan mide bulantısı Mide bulantısı nasıl geçer: Mide bulantısı birçok farklı nedenden dolayı meydana gelen rahatsızlıktır. Mide bulantısı kişinin vücut yapısına da bağlı olur çoğu zaman. Genellikle yiyeceklerden dolayı olan mide bulantısının bir çok farklı nedeni vardır. Gıda zehirlenmesi, araç tutması, migren ve strese bağlı olarak da mide bulantıları görülebilir. Mide bulantısı genellikle arkasında bir hastalığı da beraberinde getirir. Soğuk algınlığı, hamilelikten kaynaklı, gıda zehirlenmesi, mide rahatsızlıkları gibi durumlarında habercisi olabilir. Mide bulantısı uzun süre devam ettiği zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır. Vücut sıvı kaybettiği zaman veya yeterli sıvıyı karşılayamadığı zaman da bulantının oluşmasına sebep olur.

  Mide Bulantısı Nasıl GeçerMide bulantısı nasıl geçer;
  • Mide bulantısı başladığı zaman 2-3 dal nane yaprağı çiğnenir veya nane çayı içilerek bulantı azaltılabilir.
  • Mide de oluşan toksinlerin vücutta atılması ve mide bulantısının gitmesi için elma tüketilebilir.
  • Bol su tüketimi mide bulantısını geçirir.
  • Fındık, badem, kayısı çekirdeği gibi kuru yemişler de yapısında bulundurduğu mineraller sayesinde mide bulantısını geçirir.
  • Limon yemek veya limonlu su da mide bulantısına çok iyi gelir ve hemen etki ederek bulantıyı geçirir.
  • Zencefil çayı yapılarak mide bulantısına veya mide rahatsızlıklarında içilir. 
  • Karpuzun bol sulu yapısı olduğu için mide bulantısına iyi gelir ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılar.
  • Yapısında bulundurduğu potasyum sayesinde muz da mide bulantısına iyi gelir.
  • 1 su bardağı ılık süt mide bulantısının birebir ilacı olarak içilir.
  • Sıcak çorba da mineral ve vitamin bakımında mide bulantısına iyi gelir.
  • Soda da mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Yemek yenildikten 30-40 dakika sonra uyumak da mide bulantısını geçirir.
  • 1 tatlı kaşığı kadar bulgur da mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Mide bulantısı geçene kadar parfüm gibi kokular kullanılmamalıdır. 
  • Bitkisel çayların mideyi rahatlatma özelliği olduğu için mide bulantısını geçirir.
  ]]>
  Sırt Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/sirt-agrisi-mide-bulantisi.html Thu, 15 Nov 2018 03:34:38 +0000 Sırt ağrısı ve mide bulantısı, İkisi birbirinden çok farklı diye düşünebilirsiniz ama bütün organlarımız ve uzuvlarımızın hepsi birbiri içinde bağlantılıdır. Birinin hastalığı direğini tetikleyebilir yada ağrısın Sırt ağrısı ve mide bulantısı, İkisi birbirinden çok farklı diye düşünebilirsiniz ama bütün organlarımız ve uzuvlarımızın hepsi birbiri içinde bağlantılıdır. Birinin hastalığı direğini tetikleyebilir yada ağrısını başka organlarda hissettirebilir. Sırt ağrısı ve mide bulantısı da bu rahatsızlıklara bir örnek teşkil eder. Bu iki ağrı beraberde ayrı ayrıda ele alınmalıdır. ayrı ayrı ele alındığında farklı nedenlerden dolayı da olabilir. O yüzden öncelik olarak bu iki rahatsızlığın birbiri ile ilişkili olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Bu durum belirlendikten sonra hastaya daha doğru bir tedavi uygulanabilir.

  Sırt ağrısı ve mide bulantısının nedenleri
  • Böbrek taşı yetmezliği,
  • Hamilelik,
  • İdrar enfeksiyonu, gibi başlıca nedenleri olabilir.
  Böbrek taşı yetmezliği: Her normal insanda idrar yolu ile atılması gereken ürik asit, kalsiyum gibi maddelerin idrarın içerisinde yoğun bir şekilde birikmesi ve kristalleşmesi ile böbrek taşları meydana gelir. Halk arasında çok fazla görülen böbrek taşı rahatsızlığının en yaygın belirtisi ise karın ve sırt bölgelerinde oluşan ve hissedilen ağrılardır. Bu iki bölgenin dışında ayrıca bulantı,kusma, ve sık idrara çıkmada gözlemlenir. 

  Hamilelik: Hamilelik döneminde adet gecikmesi ile başlayan sırt ağrısı ve mide bulantısı, ilk döneminde sıkça görülen bir durumdur. Bu dönemlerde eklem ağrıları da gözlemlenir. Fakat belirgin bir şekilde sırt ağrısı ve mide bulantısı gebelik durumuna işarettir. Tabii ki kesinliğinin olabilmesi için gereken gebelik testlerinin mutlaka yapılması gerekir.

  Sırt Ağrısı Mide Bulantısıİdrar enfeksiyonu: Böbrekler, mesane, üretra, ve idrar kanalları yapılarının tümü idrar yolunu oluşturur. İdrar yolunu oluşturan bu yapıların herhangi birisinde enfeksiyon olması yada meydana gelmesi sonucunda sırt ağrısı ve mide bulantısı gibi etkiler görülebilir. Yaşanan bu ağrılar idrar yollarında enfeksiyon şüphesi olduğunu gösterebilir. Yine bu teşhisi koyabilmek için gerekli testlerin yapılması çok önemlidir. Mutlaka doktorunuza başvurmalı ve istenilen testleri yaptırmalısınız. 

  Sırt ağrısı ve mide bulantısı sadece bu belirttiğimiz hastalıkların yada olguların habercisi olmayabilir. O yüzdende mutlaka ayrı ayrı değerlendirilmesinde fayda vardır. Kişinin hekim yardımı ile mutlaka gereken testleri yaptırması ve uzman hekim tarafından tedaviye başlanması gerekir. Sağlığımız sıradanlaşmadan önemle takip edilmesi gereken en değerli varlığımızdır. Kaybetmeden değerini bilelim. Mutlu sağlıklı bedenleriniz olsun. Sağlıkla kalın.
  ]]>
  Şiddetli Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/siddetli-mide-bulantisi.html Thu, 15 Nov 2018 10:24:17 +0000 Şiddetli mide bulantısı, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinden biri kadınların hamilelik dönemlerdir. Bu dönemlere kadınlar uzun süreler boyunda çok şiddetli mide bul Şiddetli mide bulantısı, hemen hemen herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu rahatsızlığın en yaygın sebeplerinden biri kadınların hamilelik dönemlerdir. Bu dönemlere kadınlar uzun süreler boyunda çok şiddetli mide bulantısı sorunu yaşarlar. Bu nedenle hamile kadınlarda şiddetli mide bulantısı beklenen bir durumdur. Bu mide bulantısıyla birlikte kusma sorunları da meydana gelebilmektedir. Şiddetli mide bulantısı, bazen de insanlarda bir hastalıktan kaynaklanan nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Çünkü vücutta meydana gelen değişikliklerin birçoğu kişide şiddetli mide bulantısı ve buna benzer belirtilerle kendisini ortaya çıkarmaktadır. Şiddetli mide bulantısı erkeklere göre kadınlarda çok yaygın bir şekilde görülür. Bunun nedeni ise kadınlarda hormonal değişikliklerin erkeklere göre çok daha fazla olmasıdır. Bu nedenle şiddetli mide bulantısının kadınları daha fazla etkilediği açık bir şekilde anlaşılabilir. Şiddetli mide bulantısı yaşayan insanlar genellikle herhangi bir doktora gitmeden mide bulantısının geçmesini beklerler. Aslında kısa süreli olan mide bulantılarında bir süre geçmesini beklemek doğru bir durumdur. Fakat şiddetli mide bulantısı sorunu birkaç saatten daha fazla uzamışsa bu durumda hiç beklemeden uzman bir doktora gitmek yapılabilecek en doğru şeylerden biridir. Aksi durumlarda hiç beklemediğiniz sağlık sorunları ortaya çıkabilir.  Unutmayın ki şiddetli mide bulantısı en fazla iki saat sürmüşse ya da sık sık geçip tekrar etkilerini  ortaya çıkarıyorsa kesinlikle uzman bir doktora gitmelisiniz. 

  Şiddetli Mide BulantısıŞiddetli mide bulantısının nedenleri nelerdir
  • Ani başlayan ve kişide etkisini aşırı bir şekilde arttıran şiddetli mide bulantısının en tehlikeli nedenlerinden bir tanesi kişide zehirlenme gibi bir durumun olmasıdır. Şiddetli mide bulantısı yaşayan insanlarda özellikle gıda zehirlenmesi olmakla birlikte birçok zehirlenme türünde bu belirti görülür. Üstelik bu duruma bağlı olarak görülen mide bulantısı sorununda, problem çok kısa bir süre sonra kusmaya dönebilir. 
  • Bir diğer neden ise insanların kullandıkları ilaçlardır. Bazen kullanılan tansiyon ilaçları, şeker hastalığı ilaçları ve bunlara benzer diğer birçok ilaç insanlarda şiddetli mide bulantısına neden olarak bu gibi sorunları karşınıza çıkarabilmektedir. 
  • Şiddetli mide bulantısı, insanlarda meydana gelen bazı sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Özellikle karaciğere yakın bir noktada bulunan safra kesesi üzerinde görülen bazı sorunlar, direk olarak insanlarda şiddetli mide bulantısına neden olur. 
  • Mide enfeksiyonları ya da vücudun diğer bölgelerinde görülen birçok enfeksiyon, insanlarda şiddetli mide bulantısına neden olur. Üstelik sorun bu durumdan dolayı görülüyorsa kişide meydana gelen şiddetli mide bulantısı kendiliğinden ortadan kalkmayacağı için bu durum çok uzun süreli olarak gerçekleşir. 
  • Son olarak bu durumun nedenlerinden biride aşırı stres ve ansksiyere sorunlarıdır. Sizlerde eğer şiddetli mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız stresten biraz daha uzak kalmalısınız. 
  Şiddetli mide bulantısının tam olarak nedeninin bulunması son derece zordur. Bunun için tedavi yapılmadan önce kesinlikle bu duruma neden olan etken ortaya çıkarılmalıdır. Birçok doktor ilk olarak hastanın mide  bulantısının hafiflemesi ve geçmesi için hastaya mide bulantısını azaltan serumlar  takarlar ve şiddetli mide bulantısı mümkün oldukça en aza indirilir. Hasta rahatsızlığın ilk günü bol bol sıvı besinler tüketmeye özen göstermelidir. Bunun yanı sıra aşırı yağlı yiyecekler midenin zorlanmasına neden olacağı içinde buna da dikkat etmelisiniz. Bu şekilde mide bulantıları biraz daha azaltılabilir.
  ]]>
  Karın Ağrısı Ve Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/karin-agrisi-ve-mide-bulantisi.html Fri, 16 Nov 2018 05:34:41 +0000 Karın ağrısı ve mide bulantısı, Vücutta göğüs ve kasık arasında bulunan bir yerde hissedilen ağrıya karın ağrısı olarak isimlendirilir. Hemen hemen herkesin karın ağrısı olmaktadır. Çoğu zaman bu karın ağrılarını Karın ağrısı ve mide bulantısı, Vücutta göğüs ve kasık arasında bulunan bir yerde hissedilen ağrıya karın ağrısı olarak isimlendirilir. Hemen hemen herkesin karın ağrısı olmaktadır. Çoğu zaman bu karın ağrılarının kaynağı hazımsızlık gibi ciddi olmayan bir sebeptir. Fakat karın ağrısının olduğu bölgede pek çok farklı organ yer almaktadır. Karın ağrısı dendiğinde pek çok olasılık göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle hasta ağrının yerini doğru bir şekilde tarif etmeli ve karın ağrısı dışında diğer belirtileri de söylemelidir. Geçmeyen karın ağrısı şikayetlerinde, bağırsak ve mide hastalıkları şüphesi olanlar hastanelerin gastroenteroloji bölümüne başvurmaları gerekir. Bu ağrı yanında mide bulantısı da varsa dahiliye bölümüne gidilmelidir.

  Karın Ağrısı Ve Mide BulantısıKarın ağrısı  çeşitleri

  Genel ağrı: Bu durumda ağrı göbeğin yarısından fazla bölgesinde hissedilir. Bu tip ağrılar genellikle hazımsızlık, mide virüsü ya da gaz nedeniyle meydana gelir. Eğer ağrı daha da şiddetlenirse bağırsaklardaki tıkanıklığın belirtisi olabilir.

  Kramp şeklinde ağrı: Bu tür ağrılar çoğu kez zararsızdır. Şişkinlik ve gaz nedeniyle kaynaklanır ve genellikle ishal ile sonuçlanır. Ağrılar 24 saati aşkın süredir devam ediyorsa veya yüksek ateş ağrıya eşlik ediyorsa doktora başvurmak gerekir.

  Ani ve şiddetli ağrılar: Bu tip ağrılar aniden başlar ve oldukça şiddetlidir. Böyle bir durumda apandisit veya mide delinmesinden şüphelenmek gerekir.

  Mide bulantısı; Çeşitli nedenleri vardır. Mide bulantısı genellikle gıda zehirlenmelerinde görülmektedir. Bulantılar mevsim değişikliği veya eklem ağrılarıyla ilgili olabilir. Bulantının asıl nedeni, mide salgısının bir anda artış göstermesidir. Çoğu zaman heyecanlı, kuruntulu veya depresyon geçiren kişilerde mide bulantısı rastlanmaktadır. Aynı zamanda içilen ilaçların yan etkilerinde de mide bulantısı görülmektedir. Özellikle antibiyotik ve güçlü ağrı kesicilerde görülür. Karın ağrısıyla birlikte görülen mide bulantısı doktor tarafından araştırılması gerekir.
  ]]>
  İshal Ve Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/ishal-ve-mide-bulantisi.html Fri, 16 Nov 2018 08:03:02 +0000 İshal ve mide bulantısı, günümüzde birçok kişinin başının en büyük belası olacak seviyede büyük problemler olabilir. Genellikle halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen bir hastalığa yakalanıldığında bu belirtiler g İshal ve mide bulantısı, günümüzde birçok kişinin başının en büyük belası olacak seviyede büyük problemler olabilir. Genellikle halk arasında mide üşütmesi olarak bilinen bir hastalığa yakalanıldığında bu belirtiler görülür. Bu hastalığa tıp dilinde gastroenterit de denmektedir. Bu hastalığa bakteriler veya parazitler neden olabilir. Karın bölümü uzun süre soğuğa maruz kalan ve aşırı soğuk şeyler tüketen insanlar hastalığın midenin üşümesinden dolayı gerçekleştiğini düşünürler. Fakat mide üşümesi vücudun genel olarak zayıflaması ve güçsüz kalması sonucu virüs, bakteri ya da parazitlerin vücutta yer bularak çoğalıp hastalığa yol açmasıdır. Mide üşütmesi aslında mideden çok bağırsakları etkileyen bir hastalıktır. Mide üşütmesinin belirtileri öncelikli olarak ağır bir halsizlik durumudur. Bu halsizlik hastanın günler boyunca yatağa düşüp dinlenme ihtiyacı duymasına sebebiyet verebilir. Bunun yanında iştahsızlık, karın ağrısı, mide bölgesinde kramplar, kötü ağız kokusu ve ateş de belirtilere dahil olabilir. Ayrıca mide üşütmesinin olmazsa olmaz belirtileri ishal ve mide bulantısıdır. Mide bulantısının sonucu kusmalar da meydana gelebilir. Bütün belirtilere bağlı olarak lenf bezlerinde şişme ve aşırı baş ağrısı da görülebilir. Mide üşütmesine sebep olan etmen virüsler ise ateşde ortaya çıkar. Bu bütün belirtiler 10 gün gibi bir sürede tamamen geçmeyebilir. Fakat düzenli bakım ve istirahat ile birkaç güne iyileşilebilir. Mide üşütmesi aşırı olarak devam ederse en büyük faktörler olan ishal ve kusmaya bağlı olarak dehidrasyon oluşabilir. Dehidrasyon, vücudun herhangi bir nedenden ötürü aşırı su kaybetmesine denen olaydır. Dehidrasyon aşırı susama, göz kapaklarında çökme, idrarın koyu az bir şekilde ya da hiç olmaması, kalp atışının yavaşlaması, sayıklama gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Dehidrasyondan sıvı gıdalar alınarak kaçılabilir. Dehidrasyon görülmesi durumunda hemen bir uzman doktora danışılmalıdır. Bunun yanında mide üşütmesinin temel sebebi denildiği gibi bakteriler ve virüslerdir. Mide üşütmesine neden olan virüslerden en yaygınları norovirüs ve rota virüsüdür. Bakterilerden ise e. coli ve salmonella en yaygınlarıdır. Mide üşütmesi bulaşıcı bir hastalıktır ve hijyen eksikliğinden meydana gelir. Vücudun korunmasız, zayıf olduğu zamanlarda ortaya çıkar. Bebekler, çocuklar ve yaşlılarda daha yaygın bir hastalıktır. Bunun nedeni vücutlarının zayıf olmasıdır. Ayrıca bazı yiyecekler mide üşütmesi hastalığını tetikleyebilir. Laktoz intoleransı olan süt ürünleri ve deniz ürünleri bu tür yiyeceklere örnektir. 

  İshal Ve Mide Bulantısıİshal ve Mide Bulantısının Tedavisi:

  Öncelikle dinlenmek en önemli ihtiyaçtır. Çünkü vücuttaki yararlı hücrelerin zararlı virüs ve bakterilerle savaşması için vücudun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Başka bir önemli yapılması gereken şey ise sıvı alımına özen göstermektir. İshal, vücudun kolayca susuz kalmasına neden olabilir. Bu yüzden bol bol sıvı tüketmek gerekir. Bir önemli olaylar da yenilen yiyeceklere dikkat etmektir. Yenilebiliyorsa hafif yiyeceklerle karın doyurulmalı, yenilemiyorsa çorba vb. sıvılarla karın doyurulmalıdır. Böylece ishalden kurtulmak için de bir adım atılmış olunur. Nane limonda atalarımızdan miras kalmış bir tedavi yöntemidir. Ayrıca da tüm sindirim sistemini rahatlatır. Nane limonun yanında zencefil çayı da bu problemlere iyi gelen bir çay türüdür. Bunlarla birlikte yapılacak en mantıklı şey bir doktora gitmek olacaktır. Doktorun teşhis koyup verdiği ilaçlarla ve bu yöntemlerle, ishal ve mide bulantısı gibi problemlerden kolayca kurtulabilirsiniz.
  ]]>
  Gece Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/gece-mide-bulantisi.html Fri, 16 Nov 2018 10:27:06 +0000 Gece Mide Bulantısı, Birçok insan özelliklede gece mide bulantısı ile uyanır. Feci bir şekilde bulanan midelerinin yüzünden kolay, kolay uykuya dalamazlar. Mide bulantısı sanki sizin yatmanızı bekler gibi siz uykuya dalınca Gece Mide Bulantısı, Birçok insan özelliklede gece mide bulantısı ile uyanır. Feci bir şekilde bulanan midelerinin yüzünden kolay, kolay uykuya dalamazlar. Mide bulantısı sanki sizin yatmanızı bekler gibi siz uykuya dalınca bulanmaya başlar. Gün içinde oldukça fazla tükettiğiniz kafeinli ürünler yada yatmadan önce yağlı ve ağır yemekler yemeniz özellikle de sigara kullanmanızdan dolayı geceleri mide bulantısı görülmektedir. Gün içinde ağrılarınızı hafifletmek için fazlaca kullandığınız haplar bunun yan etkileri olarak da geceleri mide bulantısının nedeni olabilir. Halsizlik ile iştahsızlık bunların yanı sıra bulantı başlar ise muhtemelen sizde gastrit başlamaktadır. Bu durumu asla geciktirmeden doktora başvurmalısınız.

  Geceleri Mide Bulantısı İle Uyanmak

  Sıcak, acı ve hızlı yemekler yemekte iseniz mideniz yorulur. Yorulmuş mide gece siz uykuda iken çalışmaya başlar. Midenizi zorlamanız geceleri ağrı, bulantı ve kasılmaya yol açar. Bunalım ve stresli zamanlarınızda depresyon ile kaygıya bağlı bir biçimde bu tür davranışlar bir takım belirtileri de tetiklemektedir. Mide bulantısı ve midede ağrı bu sorunlara verilebilecek en büyük örnektir. Stres hormonları bağırsak ve mide kasılmalarına sebep olmaktadır. Ayrıca stresin neden olduğu yeme bozuklukları ile iştahsızlık geceleri midenizin bulanmasına yol açmaktadır.

  Gece Mide Bulantısı Nedenleri

  Gastroenterit: Günün herhangi bir vaktinde veya uykuda mide bulantısı yaşamış, beraberinde de ateşlenme, ishal ve baş ağrısı da görünmekte ise sindirim sisteminde oluşan bir iltihap sebebi ile gece mide bulantısı yaşanmaktadır. Sindirim sisteminde oluşan iltihaplanma viral enfeksiyon özellikle de ergenlik döneminde ve çocukluk döneminde oldukça fazla yaşanır. Bu tip mide bulantısı hem gündüz hem de gece siz uykuda iken oluşur. Oluşan mide bulantısı genelde bir gün içinde geçmektedir. Ancak bazen birkaç gün uzayabilir. Bu tip mide bulantısı için uygulanması gereken tıbbi bit tedavi seçeneği yoktur. Hastalığın gidişi takip edilmeli ve evde alternatif bazı tedaviler uygulanmalıdır. Alternatif tedavi yöntemleri ile kaybedilen sıvı tekrar kazanılır.

  Gıda Zehirlenmesi: Akşamları veya gündüz bozuk yemek yemek gıda zehirlenmesine sebep olmaktadır. Gece mide bulantısı genelde bozuk yiyecekleri yedikten 6-48 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Oluşan mide bulantısı 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Bu dönem içinde yaşanabilen mide bulantısı ve beraberinde kusma da yaşanmakta ise vücut susuz kalmaktadır. Vücudun kaybetmiş olduğu su miktarını tekrar karşılayabilmek için bol su ve sıvı alımı ihmal edilmemelidir.

  Gece Mide Bulantısı İçin Neler Yapılabilir

  Gece mide bulantısı almış olduğunuz herhangi bir ilacın yan etkisi olarak veya gıda zehirlenmesi olarak, hamilelik sebebi ile ortaya çıkmış ise önlem almak için zencefil çayı tüketilebilir. Gece yatmadan önce tuzlu atıştırmalıklar ve ekmek mideyi bastırır. Yine gece uyumadan önce mideyi bastırmak amaçlı nane limon kaynatılıp içilebilir. Gece mide bulantısı diğer bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış ise sebep olan hastalığın teşhis edilmesi için uzman bir doktora başvurmalısınız. Böylece sebebe bağlı yönelik tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu sayede sebep olan hastalık tedavi edildiğinde ise yaşanan mide bulantısı da ortadan kalkacaktır.

  ]]>
  Baş Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/bas-agrisi-mide-bulantisi.html Sat, 17 Nov 2018 00:15:22 +0000 Baş ağrısı ve mide bulantısı, birçok kişide görülebilen ve genellikle birbirleri ile bağlantılı iki rahatsızlıktır. Nedenleri basit olabilecek sebeplerde olabilir, ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.  Baş ağrısı ve mide bulantısı, birçok kişide görülebilen ve genellikle birbirleri ile bağlantılı iki rahatsızlıktır. Nedenleri basit olabilecek sebeplerde olabilir, ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. 

  Baş ağrısı ve mide bulantısının birlikte görüldüğü bazı durumlar,

  Gözlerde bozukluk,

  Uzun süre kitap okuduğumuzda, bilgisayar ve cep telefonunun ekranına fazla baktıktan sonra gözlerde bilmediğimiz bir sorun var ise çabuk yorulacaklar dır.  Buda baş ağrısına eşlik eden mide bulantısı yapabilmektedir. Göz kaslarındaki bu yorulma psikolojik olarak rahatsız mideyi de  rahatsız edebilecektir.

  Migren,

  Migrene bağlı ataklar ortaya çıktığında sese, ışığa ve kokulara karşı hassasiyet olabilmektedir. Kokulara karşı olan hassasiyette direk olarak mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır.

  Soğuk algınlığı ve grip
  Bu tür rahatsızların oluşması durumunda vücutta bazı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Grip virüsü ile beraber midede üşütme, mide iltihabı gibi durumlar aynı anda ortaya çıktığında kişide baş ağrısı ve mide bulantısı olabilmektedir. Zaten bu semptomlara ishal, kusma ve üşüme de eşlik edecektir.

  Menenjit 
  Menenjit, virüsler, bakteri yada başka mikroorganizmalar nedeniyle beyin ve omuriliği saran koruyucu zarların iltihaplanmasıdır. Virüslerin neden olduğu viral menenjit türünde mide bulantısı görülebilmektedir. Nedeni ise menenjite neden olan virüsün bütün vücuda yayılmasıdır.

  Baş Ağrısı Mide BulantısıStrese bağlı baş ağrısı,

  İş hayatı içerisinde oluşan stres yada yaptığınız bir sporla alakalı vücutta oluşan stres özellikle boyun bölgesinde oluşan baskı baş  ağrısı ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Aşırı kafein kullanımı da bu semptomları ortaya çıkarabilecektir.

  Aşırı alkol tüketimi,

  Alkol tüketimi özellikle tüketimden bir gün sonra vücutta oluşan sıvı kaybından dolayı kan akışında yavaşlama olabilmektedir. Buda baş ağrısı ve mide bulantısına neden olmaktadır.

  Kafaya darbe alma,

  Kafa yaralanmaları genellikle takip edilmesi gereken bir durumdur. Beyin kanaması olasılığı ortaya çıkabilir. Beyin kanamasının belirtileri arasında baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilmektedir.

  Bunların dışında hamilelik nedeniyle, kanser, şeker hastalığı ve kalp problemleri de bu semptomlara neden olmaktadır. Eğer eşlik eden baş ağrısı ve mide bulantısına eşlik eden ellerde ve kollarda uyuşma, konuşma ve görme bozukluğu var ise vakit kaybetmeden doktora başvurun. Bazen basit gibi görünen belirtiler hayati sonuçlar ortaya çıkarabilir. 
  ]]>
  Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/gebeligin-son-ayinda-mide-bulantisi.html Sat, 17 Nov 2018 00:37:59 +0000 Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısı, herkesde görülmemekle beraber, gebeliklerin % 80' inde görülebilmektedir.  İlk zamanlarda vücudumuz gebeliği bu şekilde belli eder. Sonuçta vücudumuzda alışkın olunmayan yabancı minik bi Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısı, herkesde görülmemekle beraber, gebeliklerin % 80' inde görülebilmektedir.  İlk zamanlarda vücudumuz gebeliği bu şekilde belli eder. Sonuçta vücudumuzda alışkın olunmayan yabancı minik bir şey vardır, ve bize ben buradayım demeye çalışır. Gebeliğin ilk zamanlarında da oluşan bu mide bulantısınıda herkes yaşamayabilir, vücut farklı tepkilerde verebilir. Bu mide bulantılarını ve farklı tepkileri ortadan kaldırmak için gebe olan kişi sürekli hayatında ve beslenmesinde değişiklik yapmak zorunda kalır. Gebeliğin son ayında yaşanılan mide bulantılarının yada sıra mide yanmaları da bir çok kişide görülmektedir. Bu mide bulantılarına karşı kişiler düzenli beslenme yoluna giderler ise, normalde bu sorun ortadan kalkar. Fakat düzenli beslenmeye rağmen mide bulantıları devam ediyorsa, çok korkmamak gerekiyor, yinede bir doktora görünmekte fayda vardır. Doktor bu son ay mide bulantıları için farklı yöntemlerde önerebilir yada küçük bir ilaç takviyesi ile bunların önüne geçilmesini sağlayabilir.

  Gebeliğin Son Ayında Mide Bulantısının Nedenleri
  • Bazı kişilerde, vücut bebeği dokuz ay boyunca kabullenmediği için, bulantıya neden olabilir.
  • Bebek büyüdükçe mideye baskı yapmaktadır, bu yüzden de gebe kişide mide bulantısı şikayeti artmaktadır.
  • Gebelikte çıkabilen özellikle yüksek tansiyon sorunları da mide bulantılarına neden olabilir.
  • Artık iç karnınız tamamen daralmış durumdadır, aşırı yemek ve yağlı yemeklerde mideye yapılan baskıdan dolayı mide bulantısı sebeplerindendir.
  • Bazı kişilerde ise, doğum yaklaştıkça psikolojik olarak korkudan dolayı mide bulantısı olduğu gözlenmiştir.
  Gebeliğin Son Ayında Mide BulantısıGebeliğin Son Ayında Mide Bulantısının Önlemleri,

  Gebeliğin son ayında eğer mide bulantınız varsa, bu doğuma kadar devam edebilir, bunu geçirmenin pek de tedavisi yoktur. Sadece bulantının olmaması için yada azda olsa geçirebilmek için bazı önlemler almanız gerekmektedir. Öncelikle, kesinlikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok yağlı ve kalori yüklü yiyeceklerden uzak durmalısınız, bunun yerine daha az yağlı haşlanmış özellikle sebze yemelisiniz, elbette sebzenin de çok fazla gaz oluşturmayacak olanı tercih etmelisiniz. Asla aşırı yemek yenmemeli, yemeklerinizi yerken, az ve sık yemeye özen göstermelisiniz. Gece yatmadan hemen önce yemek tarzı bir şey yememeye dikkat edin. Ekşime yapabilecek tatlı yiyecekler yerine daha çok tuzlu yiyecek yemeye dikkat etmelisiniz. Kısacası sağlıklı ve dengeli beslenmeniz gerekmektedir. Eğer gebe kişide bu kadar dikkat etmeye rağmen hala bulantı oluyorsa, bu korkulacak bir değildir. Fakat yinede bir doktora görünmekte fayda vardır. Doktor tıbbi olarak, gebelikte kullanılabilecek bir bulantı ilacı önerebilir. Bu mide bulantılarının yanı sıra, kusma da gerçekleşiyorsa eğer, çok fazla beklemeden bir doktora başvurulmalı, eğer kusma çok olduysa su kaybından dolayı, doktor sıvı takviyesi olarak serum tedavisine de başlayabilir.
  ]]>
  Mide Bulantısı Kusma https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-kusma.html Sat, 17 Nov 2018 16:51:41 +0000 Mide Bulantısı Kusma, Bulantı; Genelde sonrası kusmayla devam eden ve kişiyi rahatsız eden duygu durumudur. Kusma, Midenin irrite olması, gerilmesi ve uyarılması durumunda, midenin içeriğinden kurtulmak için, kuv Mide Bulantısı Kusma, Bulantı; Genelde sonrası kusmayla devam eden ve kişiyi rahatsız eden duygu durumudur. Kusma, Midenin irrite olması, gerilmesi ve uyarılması durumunda, midenin içeriğinden kurtulmak için, kuvvetli bir refleksle yemek borusu ve ağız yoluyla dışarıya atılmasına denir ve böylece mideyi zararlı etkenlerden ve organizmayı zehirlenmelerden koruyan, bir dizi kompleks olayları içeren koruyucu bir reflekstir,

  Ayrıca bireyde mide bulantısı sonrası karşı konulmaz bir kusma refleksi gelişir. Bulantı sonrası tansiyonun düşmesi, kalbin yavaş atması, soluk beniz, terleme, aşırı tükürük salgılama ve iştahsızlık da görülebilmektedir.

  Kusma, beynin medulla oblongata bölümünün arka kısmında bulunan kusma merkezi tarafından düzenlenir. Bu merkez, beynin görsel, işitsel ve duygusal bölgelerinden, sindirim ve iç kulak sisteminden gelen uyarıları alır tepki verir. Bu tepki ve kusma çeşitleri şunlardır.
  • Akut bulantı, kusma
  • Kronik bulantı, kusma
  • Santral bulantı, kusma
  • Periferik bulantı, kusma
  • Psikojenik bulantı, kusma
  • Fizyolojik bulantı, kusma
  Mide bulantısı ve kusma uzmanlar tarafından bir hastalık olarak vasıflandırılmaz ama bunun yanında birçok hastalığın belirtisi olacağını söylemektedirler. Bu Belirtileri şu biçimde sıralamaktalar. Yoğun ağrı ve strese bağlı olarak, hamileliğin başlangıç aşamalarında, besin zehirlenmesi, fazla yemek yemek, bazı ilaç ve kokulara karşı hassasiyet gibi durumlarda kendini gösterebilmektedir. Bunun yanında idrar yolu hastalıkları ya da enfeksiyon durumlarında, bazı kanser türlerinde ve kalp krizinde, beyin tümörü ve yaralanmalar durumunda, seyahat esnasında veya deniz tutması durumunda, ülser sebebiyle veya bazı psikolojik rahatsızlıklarında mide bulantısı ve ardından kusma görülebilmektedir. Kusmanın sebepleri yaşa bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir örnek, çocuklarda kusmanın nedenleri genelde süt alerjisi, virüslü enfeksiyon, yüksek ateş, öksürük ve seyahat hastalığı sayılabilir.  Mide Bulantısı Kusma

  Engelleme Yolları

  • Gün boyunca küçük öğünler yemelisiniz.
  • Sıcak yiyecekleri koklamaktan kaçınılmalı.
  • Yemeği hızlı yemek yerine yavaş yemelisiniz.
  • Soğuk ya da oda sıcaklığındaki besinleri tüketmelisiniz.
  • Yemek yedikten sonra dinlenmek de önemlidir.
  • Sindirilmesi zor besinleri tercih etmemelisiniz. 

  Mide bulantısı esnasında yapılması gerekenler 

  • Baş dik olacak bir şekilde oturulmalıdır.
  • Çocuklarınız oyun oynamaları halinde yiyecek yemelerine izin verilmemelidir.
  • Araçta hızlı hareketleri tersten izlemek mide bulantısını tetiklediği için, arabanın önüne gelecek şekilde oturmalı.
  • Tatlı içecekler mide bulantısının kusmayla sonuçlanmasını engellediği bilinmektedir.

  Doğal yöntemlerle de bulantınızı geçirmek mümkün olmaktadır. Uzmanların zencefil bal karışımı, papatya ev nane çayını tavsiye etmektedirler. Bunların hazırlanışı şu şekildedir. Zencefil kökünü ince dilimler halinde kestikten sonra 10-15 dakika kaynatın ve demlenmesi için 15 dakika oda sıcaklığında bekletin ve oluşan suyu balla karıştırıp için. Papatya çayı da mide sorunlarını ortadan kaldırmada etkili rol oynar. Bununla birlikte nane, limon çayı akşam yemeğinden sonra tüketilmesi sonucu sindirim sisteminizi rahatlatır.

  Eğer ishal varsa veya 24 saatten fazla devam etmişse, Hamile olma riskiniz varsa ve mide bulantınız birkaç günden uzun sürmüşse, vücutta aşırı su kaybı ya da enfeksiyon durumlarında, evde yaptığınız uygulanabilen tedaviler işe yaramamışsa. Kusarken kan geliyorsa, ciddi boyutta baş ağrısı varsa. Birey çocuk ve 6 yaşından küçükse ishal durumu ile birlikte 1-2 saatten uzun süren kusma varsa, 40 derece ve daha üstü ateş gibi, hızlı ve düzensiz]]> Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/kalp-carpintisi-mide-bulantisi.html Sun, 18 Nov 2018 16:50:50 +0000 Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı, Kalp ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız muayene olmak için gecikmemeniz gerekir. Kalp çarpıntısı ve mide bulantısına neden olan bir çok hastalık ve alerjen olabilir. Yalnız Kalp Çarpıntısı Mide Bulantısı, Kalp ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorsanız muayene olmak için gecikmemeniz gerekir. Kalp çarpıntısı ve mide bulantısına neden olan bir çok hastalık ve alerjen olabilir. Yalnız en kısa zamanda kardiyoloğa görünmeniz gerekir. Sık sık tekrarlanan çarpıntılar ve mide bulantısı huzursuzlanmanıza yol açabilir. Kalp çarpıntısı esasen beyin de meydana gelen bir takım fonksiyonlar nedeni ile kalbe farklı elektrik akımı verilmesi ile meydana gelir. Kalpte çarpıntı küt küt diye veya kıpır kıpır şeklinde ise sorun yok demektir. Fakat orta da neden yok iken huzursuzluk verecek şekilde çarpıyor ise: başta kalp krizi tehlikesi olmak üzere bir çok nedeni olabilir. Kalp krizi geçiren kimi hastaların muayene edildiğinde, önceden kalp krizi geçirdiği fakat hasta bunun farkında bile olmadığı tespit edilmiştir.

   
  Kalp çarpıntısı ve mide bulantısının nedenleri

  Yoğun çalışma temposu ve sportif faaliyetler; Aşırı çalışma, fazla güç gerektiren bir işe sahip olma, fazla güç harcatan aktiviteler sonrasında mide bulantısı ve kalp çarpıntısı görmek mümkündür. Bunun yanı sıra rahat çalışma temposuna alışkın olan kişilerin aniden zorlanıcı bir efor sarf etmesi ile de kalp çarpıntısı ve mide bulantısı görülebilir. Merdivenleri koşarak çıkmak, eşya taşımak diğer nedenlerdir.

  Hastayken kullanmış olduğumuz ilaçlar; Diyet ilaçları, tansiyon ilaçları, alerji, kalp ilaçları, grip ve nezle gibi hastalıklar çarpıntı ve bulantı yapabilir. Bunun yanında tansiyon ve kan basıncını artırıcı takviye bitkisel veya kimyasal ürünler kullanmakta çarpıntı ve mide bulantısı yapar. Bu tür takviye ürünler kullananlar risk altında olduklarını unutmamalıdır.

  Sigara alkol ve kafein; alkol, kola, kahve ve çay gibi içecekler ile enerji içecekleri ve sigara aşırı kullanımda çarpıntı ve mide bulantısı yapar. Bunun yanında sigara bağımlısı, bir kaç gün sigara içmedikten sonra tekrar sigara içtiğinde çarpıntı ve mide bulantısı başlar. Özellikle enerji içecekleri, alkol ile kısa aralıklarla bile olsa alınmamalıdır. Hayati tehlike söz konusu olabilir.

  Anemi (kansızlık); Bu hastalığı olan kişilerin kanlarında bulunan alyuvarlar sağlıksız gelişirler. Organ ve dokulara yeterli oksijen nakil edemezler. Dokular oksijen yoksunu duruma düşerler. Bu durumun düzeltimesi için kalp daha hızlı çarparak dokulara daha çok alyuvar pompalamak ister ancak bu durum çarpıntı olarak karşımıza çıkar,

  (Kan şekeri düşüklüğü) Hipoglisemi: Bu durum esasen hastalık değildir. Fakat insanda kalp çarpıntısı ve mide bulantısı yapmaya yeter. Beraberinde yorgunluk, soğuk terleme, solgunluk ve değişken tansiyon hareketleri kendini gösterir. Yemek yenildiğinde veya küçük bir şeker yenildiğinde geçmiyor ise diyabet sorunu ortaya çıkabilir.

  Troid bezinin aşırı çalışarak irileşmesi; Guatr denilen bu durumda troid bezi, troid hormonunu fazlaca salgılamaya başlar. Bununla birlikte kalp çarpıntısı ve mide bulantısı, asabiyet, kilo kaybı ve motivasyon bozukluğu kendini gösterir. Troid metabolizma da fazla ise; enerji fazlalığı ortaya çıkacak ve kalbin daha hızlı çarpmasına ve midenin bulanmasına neden olur.

  Kalp Çarpıntısı Mide BulantısıKalp çarpıntısı ve mide bulantısına ne iyi gelir

  Kalp çarpıntısı beraberinde mide bulantısı, diğer belirtiler ve tahliller ile teşhis edilir. Kalp çarpıntısı toplumumuz da fazlaca görülür. Her zaman önemli bir hastalık olmayabilir. Çarpıntı uzun sürer ise telaşa kapılmamak gerekir, telaşlanırsanız psikolojiniz bozulacak ve daha fazla çarpıntı olacaktır. Evde yapabileceğimiz tedavi için alıç çayı, çarkıfelek bitkisi çayı, papatya çayı, rezene çayı, mercan köşk bitkisinin yapraklarından elde edilen çay, bir parça kabuk tarçın çiğneme]]> Hamilelikte Bulantı https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-bulanti.html Sun, 18 Nov 2018 19:24:01 +0000 Hamilelikte bulantı, gebelerin büyük bir kısmında görülen, özellikle ilk üç aylık dönemde aşırı olabilen ve daha çok sabahları hissedilen bir rahatsızlıktır. Bu bulantılar tıp dilinde "hiperemezis gravidarum" olarak adlan Hamilelikte bulantı, gebelerin büyük bir kısmında görülen, özellikle ilk üç aylık dönemde aşırı olabilen ve daha çok sabahları hissedilen bir rahatsızlıktır. Bu bulantılar tıp dilinde "hiperemezis gravidarum" olarak adlandırılır ve bu bulantılar aşırı olursa, kilo kaybı ve vücutta susuzluk oluşumu da kaçınılmaz hale gelir. Bu durumda yemek de yiyemeyen anne adaylarına kimi zaman serumla müdahale de gerekmektedir. Özellikle normal zamanlarda baş ağrısı çeken, araba tutması yaşayan, çeşitli konulara karşı aşırı hassasiyet gösteren ve karnında birden fazla bebek taşıyan anne adaylarında bulantı daha çok görülür ve çoğu zaman ardından kusma da yaşanır. Anne adaylarının en büyük endişesi, bu bulantıların bebeğe zarar vermesidir. Böyle bir durum genellikle görülmez fakat gün içinde yemek yiyememe yada yediğini sürekli çıkarma yaşanırsa vücut susuz da kalacağı için, doktor müdahalesi gerekebilir. 

  Hamilelikte Bulantı Sebepleri: Aslında halen günümüzde bu bulantıların asıl oluşum sebebi belirlenememiştir. Fakat anne adayının yaşam şekline ve metabolizmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu fiziksel ve kişisel faktörler; 
  • Gebelik süresince yükselen hormon seviyeleri, 
  • Düşük tansiyon veya dengesiz tansiyon, 
  • Anne adayının gebelikten dolayı değişen iç ve dış yapısı, 
  • Karbonhidrat değerindeki değişiklik, 
  • Gerekenden daha az B6 vitamini almak gibi sebepler bulantı oluşumuna zemin hazırlamaktadır. 
  Hamilelikte Bulantı Belirtileri:

  Belirtiler genellikle mide bulantısı, kusma, gün içinde iştahsızlık, kaygı ve depresyon şeklinde görülebilir. Her anne adayında farklılık gösterebilen bu belirtiler, kimi kadınlarda normal yaşantısına devam edecek düzeyde olduğu gibi, kimilerinde ise gerek iş gerekse ev düzenini aşırı şekilde sarsmaktadır. Bu büyük oranda kişinin hassasiyetine göre değişiklik gösterebilir. Depresyon ve kaygı,  özellikle yoğun bulantı yaşayan ve kötü bir hamilelik geçirdiğini düşünen anne adaylarında görülmektedir. İlk üç aylık dönemde daha fazla oluşan bu belirtiler, doğum öncesi süreçte de bulantı ve midede yanma hissi olarak görülebilir. 

  Hamilelikte BulantıHamilelikte Bulantı İçin Öneriler:

  Hamilelik boyunca doktor kontrolünde olmak hem bebek hem de anne sağlığı için gerekli bir şarttır. Bu dönemde oluşan bulantılar her ne kadar normal olarak bilinse de, bulantı şiddeti artar, iştahsızlık çoğalır yada baş dönmesi, kilo kaybı, bayılma gibi başka rahatsızlıklar ortaya çıkarsa, mutlaka doktor haberdar edilmelidir. Bebeğin sağlığı da göz önüne alınarak serum takviyesi yada uygun bir ilaç tedavisi gerekebilir. Bunun dışında bulantı ve kusma için, doktorların da tavsiye ettiği uygulamalar şöyle sıralanabilir:
  • Bulantı hissini biraz olsun hafifleten tuzlu kraker yada sade bisküvileri, anne adayı yanından ayırmamalıdır. Özellikle sabah kalkınca ve gece yatmadan önce birkaç tane yemesi mideyi rahatlatabilir. 
  • Az yağlı ve bol karbonhidrat içeren yiyecekler tercih edilmeli ve mide bulantısı oluşturacağı düşünülen hiçbir gıda yenilmemelidir. 
  • Kokusuz ve soğuk yiyecekler daha az bulantı oluşturabilir. Yemekler sık ve az az tüketilmelidir. Yemekten sonra uzanılmamalıdır. 
  • Yemek konusunda yardımcı olacak birileri varsa, yemek yapmaktan uzak durmak anne adayı için en iyisidir. 
  • Bulantıdan dolayı vücut daha çok suya ihtiyaç duyacağı için, hızlı bir şekilde değil gün içinde yavaş yavaş fakat bolca su tüketilmesi gerekir. 
  • Karın ve mide bölgesinin sıkışması bulantıyı arttırabileceği için, daha rahat ve bol elbiseler tercih edilmelidir. 
  • Bol bol dinlenmek gerekir, hareket halinde olmak bulantıyı tetikler. 
  ]]>
  Baş Dönmesi Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/bas-donmesi-mide-bulantisi.html Mon, 19 Nov 2018 08:12:47 +0000 Baş Dönmesi Mide Bulantısı : Bir çok rahatsızlık baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Nedenler arasında ilk sırayı alan iç kulakta yaşanan vücudun dengesini sağlayan bölümde yaşanan sorunlardır. İlk dikkat edi Baş Dönmesi Mide Bulantısı : Bir çok rahatsızlık baş dönmesi ve mide bulantısına neden olabilir. Nedenler arasında ilk sırayı alan iç kulakta yaşanan vücudun dengesini sağlayan bölümde yaşanan sorunlardır. İlk dikkat edilmesi gereken baş dönmesi ve mide bulantısının ne kadar aralıkla olduğudur, normal hayatı ne kadar etkileyip etkilemediğidir. Baş dönmesi ve mide bulantısı yaşıyorsanız ve sık aralıklarla oluyorsa mutlaka doğru teşhis için doktora görünmenizde fayda vardır.

  Baş Dönmesi Mide BulantısıBaş dönmesi ve mide bulantısı nedenleri,
  Yetersiz beslenme : Baş dönmesi yarattığı duygu nedeni ile mide bulantısı yapabilir. Sabah kahvaltısı yapmamak öğle yemeğine kadar beklemek ve aşırı kahve içimi baş dönmesi yapabilir. Sağlıksız ve dengesiz beslenme kan şekerini düşüreceği için baş dönmesi mide bulantısı yapar.

  Migren : Baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısına neden olan bir hastalıktır.

  Panik atak : Bazen psikolojik hastalıklardan da baş dönmesi ve mide bulantısı olabilmektedir. psikolojik hastalıkların başında panik atakta sıkça rastlanılan bir durumdur, panik atakta baş dönmesi, mide bulantısının yanı sıra üşüme, nefes darlığı, mide krampları görülebilir.

  Labirintit : Labirent adı verilen iç kulakta şişlik ve tahriş ile görülen iltihaplanmaya verilen addır. Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları bu bölgenin iltihaplanmasına  neden olur. Hafif iltihaplanmalar genellikle kendiliğinden geçer, baş dönmesi ve mide bulantısının rahatlaması için ilaç kullanılabilir.

  Vertigo : İç kulakta yarım daire kanalları olarak adlandırılan bölgede vücudumuzun dengesinden sorumludur. Burada beyne gönderilen sinyaller ile vücudun hangi pozisyonda olduğu iletilir ve beyin ne yapılması gerektiğine karar verir. Bu kanalları etkileyen sorunlar beyne doğru sinyallerin gitmesini engeller ve baş dönmesi ile dengemizi bozar. Antibiyotiklerle tedavisi mümkündür.
   Ayrıca nadiren de olsa felç öncesi, beyin kanaması öncesi ve beyin tümörleri nedeni ile de baş dönmesi mide bulantısı olabilir. Ve baş dönmesi mide bulantısı daha bir çok tehlikeli hastalığın habercisi olabilir. Doğru teşhis için mutlaka bir doktora görünmek gerekir.
  ]]>
  Hamilelikte Aşırı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-asiri-mide-bulantisi.html Mon, 19 Nov 2018 14:04:03 +0000 Hamilelikte aşırı mide bulantısı: Hamilelikte mide bulantıları normal bir durum olarak bilinir. Hamilelikte sık görülen rahatsızlıktır.Bebek anne karnına yerleşirken, bebeğin saçı çıkarken ve ara ara hamilelikten dolay Hamilelikte aşırı mide bulantısı: Hamilelikte mide bulantıları normal bir durum olarak bilinir. Hamilelikte sık görülen rahatsızlıktır.Bebek anne karnına yerleşirken, bebeğin saçı çıkarken ve ara ara hamilelikten dolayı mide bulantıları görülebilir. Bebeğin saçı çıktığı zaman hamileliğin son aylarında çok şiddetli mide bulantıları görülür. 6. aydan sonra hormonların değişmesinden dolayı da mide bulantısı görülür. Gebeliğin 6. haftasından sonra mide bulantısı görülmeye başlanır. Ve daha çok sabahları görülür. Gece devam eden ve sık olan mide bulantıların da doktora başvurulmalıdır. Genellikle 3 ay boyunca mide bulantısı devam eder. 

  Hamilelikte aşırı mide bulantısı sebepleri,

   Aşırı ve midesine yaramayan yiyecekler tüketildiği zaman, bebeğin saçının çıktığı zaman veya yürüyüş yapmadığı zamanlarda mide bulantısı aşırı derecede olabilir. Aşırı mide bulantısı bebeğe herhangi bir zarar vermez. Sadece annenin midesinin bulanmasına sebep olur. 
  Hamilelikte olan mide bulantısı ve mide bulantısının şiddeti kadından kadına farklılık gösterir. Çünkü her kadının vücut yapısı aynı değildir. Hamilelikte görülen mide bulantısının sebeplerinden bazıları da kolonya kokusu, aşırı parfüm kokusu, ağır yemeklerin kokusu gibi kokular da mide bulantısına sebep olabilir.  Tansiyon değerlerinin aşırı yüksek veya düşük olması da mide bulantısına sebep olur. Bu gibi durumlarda doktora kesinlikle başvurulmalıdır. Çünkü yüksek tansiyon veya düşük tansiyon ile bebek zarar görebilir. 
  Aşırı mide bulantısı olan kadınlar bebeğe zarar vereceğini düşünür fakat öyle değildir. Bebeğe herhangi bir zarar vermez. Sadece kasılma ve içindeki çıkarmak için zorlandığı zaman kaslarda ağrı ve sızı olmasına sebep olur. Bu durumunda bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Kimi araştırmalara göre de mide bulantısının şiddetli olduğu zaman düşük yapma riski daha az olur diye bilinir. 
  Tıp dilinde aşırı mide bulantısına hiperemezis gravidarum adı verilir. Genellikle genlerden gelen bir rahatsızlıktır. Aşırı mide bulantısı olan hamileler de su kaybetme, kilo kaybı, iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. Bu gibi durum da hemen doktora başvurulmalı ve gerekli olan tedaviye başlanmalıdır. Bu gibi durumlar da anne adayının yatışı yapılır ve serum ile su ve besin verilir. Değerleri normal olana kadar da hastanede yatırılır. 

  Hamilelikte Aşırı Mide BulantısıHamilelikte aşırı mide bulantısının sebepleri;
  • İştah kaybı,
  • Buruna güzel gelmeyen kokular,
  • Bebeğin saçının çıkması,
  • Mideye zarar veren yiyecekler yenildiği zaman,
  • Aşırı halsizlik,
  • Devamlı baş ağrıları,
  • Nabız atışın yüksek olması gibi sebepler hamilelikte aşırı mide bulantısına sebep olur. 
  ]]> Aşırı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/asiri-mide-bulantisi.html Tue, 20 Nov 2018 13:35:15 +0000 Aşırı mide bulantısı, genellikle çoğu farklı sebeplere göre kusmaya kadar ilerleyen rahatsız edici bir durum olması ile birlikte geçici bir durumdur.Mide bulantısına yol açan birçok sebep vardır. Geçici olan bu bulantı Aşırı mide bulantısı, genellikle çoğu farklı sebeplere göre kusmaya kadar ilerleyen rahatsız edici bir durum olması ile birlikte geçici bir durumdur.Mide bulantısına yol açan birçok sebep vardır. Geçici olan bu bulantı bazen oldukça zor anların yaşanmasına ve yemek gibi gıdalardan oldukça tiksintiye yol açtığı bilinmektedir. Sebepleri her ne kadar farklı olsa bile aşırı mide bulantısı kişiyi oldukça bitkin ve halsiz olmaya kadar sürükler. Genellikle bu durumun en yaygın görüldüğü dönem hamilelik dönemindeki bayanların dönemleri olarak bilinmektedir. Farklı olarak aralarında en önemli mide bulantıları şu başlıklar altında inceleyelim.

  Hamilelikte aşırı mide bulantısı

  Hamilelik her anne adayının oldukça güzel ve anlamlı anlar geçirdikleri dönemler olmakla birlikte aynı zamanda oldukça zorlu bir döneminde başlangıcı olarak bilinen aşırı mide bulantısı ve bununla birlikte kusma ile sonuçlanan dönemlerin olmasıdır. Bu bulantının en yaygın sebepleri arasında hamilelik dönemleri yer almaktadır. Bu mide bulantısı gün boyu veya herhangi bir zaman dilimi içerisinde olabildiği gibi aynı zamanda özellikle sabah erken saatlerde görülebilmektedir. Anne adaylarının hamilelik döneminde görülen aşırı mide bulantısı ve kusmanın sebebi aslında tam olarak bilinmemekle birlikte bu durumun psikolojik nedenlere ve hormonal değişimlerin sebepleri olarak ortak neden olduğu bilinmektedir. Hamile anne adaylarının yaklaşık olarak yarısından çoğunda bu görülen bulantı ve aşırı bulantıya bağlı olarak kusma sorunları genel olarak ilk adet görülmesi ile gecikmesinin ortalama birkaç gün sonrasında başlar ve giderek artmasıyla birlikte 8. gebelik haftasında oldukça şiddetli dayanılması en zor anların yaşanmasına sebep olur. İlerleyen zamanlardan sonra bu bulantı ve kusmalar oldukça yavaş yavaş azalmaya başka ve 14. gebelik olarak bilinen bu hafta süresinde ise bitmiş olur.

  Gıda Zehirlenmesinde aşırı mide bulantısı

  Gıda zehirlenmesi de oldukça çok rastlanılan mide bulantısının en yaygın nedenleri arasında yer alan bir diğer önemli bulantılar arasında yer alır ve genel olarak kusmayla birlikte dayanması güç durumlar arasında yer alır. Farklı nedenlere bağlı olarak bu durumda, eğer gıda zehirlenmesi ile birlikte aşırı bulantı yaşanıyor ve neredeyse yemeği yedikten hemen sonra oluşuyor ise uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. 

  Aşırı Mide Bulantısıİlaçların yan etkilerine bağlı olarak aşırı mide bulantısı

  Bazı hastalıklara bağlı olarak içilen ilaçlarda oldukça farklı olarak reaksiyonlarda bulunarak aşırı bulantının sebepleri arasında yer almaktadır. Bu durum aslında  bilhassa bazı kullanılan antibiyotikler ile birlikte güçlü olan ağrı kesiciler arasında yer aldığı bilinmektedir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle bir şey almadan önce ilk olarak ilaçların prospektüslerini okumadan asla ilaç kullanımına başlamayınız. Aşırı bulantıdan kurtulmak için oldukça etkili olarak dolu bir mideye veya boş olan bir mideye ilaç kullanmak gerekeceğinden ilk olarak uzman bir doktor tavsiyesi ve muayenesi ile ilaç kullanmak gerekir. Daha sonraları ise ağrı kesici etkisi olan ilaçlara başvurmadan kendinizi oldukça daha iyi hissediyor ve rahatsanız, doğal ağrı kesici yöntemler hakkında da uzman doktor ile görüşme yapabilir ve bununla birlikte kullanabilirsiniz. 

  Araç tutması ile birlikte aşırı mide bulantısı

  Genellikle uzun bir yere seyahat eden veya kısa yolculuklarda bile bazı kişilerde aşırı mide bulantısı oluşabilir durumdadır. Bu bulantı şekline aslında oldukça çok az rastlanılan bir durum olmasına rağmen çoğu kişiler için arabaya binmek oldukça korkunç bir durum haline gelmiştir. Bazıları ön koltuğa geçince yani yola bakarak giderken mide bulantılarının azalabilir durumda olacağını düşünürken, diğer]]> Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/boyun-bas-agrisi-mide-bulantisi.html Wed, 21 Nov 2018 06:16:13 +0000 Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı, Boyun baş ağrısı ile midede bulantıyla birlikte oldukça sık görülmektedir. Aslında bu iki rahatsızlıkta birbiri ile ilişkilidir. Mide rahatsızlığı çeken bazı kişilerde baş ağrıs Boyun Baş Ağrısı Mide Bulantısı, Boyun baş ağrısı ile midede bulantıyla birlikte oldukça sık görülmektedir. Aslında bu iki rahatsızlıkta birbiri ile ilişkilidir. Mide rahatsızlığı çeken bazı kişilerde baş ağrısı görülebilir. Baş ağrısı olan kişilerde mide bulantısı da olmaktadır. Çoğu zaman mide bulantısı ile baş ağrısı başaka tür hastalığında belirtisi olmaktadır. Başka hastalığa neden olan hastalığı tedavi etmek ortaya çıkan bu belirtileri gidermektedir. 

  Boyun Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısının Nedenleri

  Göz Yorgunluğu: Gözlerde yorgunluk mide bulantısı ile boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Eğer bir yere baka iken yoruluyor veya gözlerinizi kısıyor iseniz bir göz doktoruna mutlaka göz testi yaptırmalısınız.

  Migren: Migren rahatsızlığı mide bulantısı ile boyun baş ağrısının en önemli nedenlerinden birisidir. Migren ile midede bulantı arasında kesin bir bağlantı olup olmadığı araştırılmaktadır. Bazı olasılıklar vardır. Öncelikle östrojen seviyesindeki düşüş mide bulantısı ve boyun baş ağrısına neden olduğu düşünülür. En çok kabul edilen teorilerden birisi de bunun beyindeki kan damarlarının anormal bir şekilde şişmesine bağlıdır. Bu durumda serotonin seviyesindeki düşüşle alakalıdır. Serotonin seviyesindeki düşüş ayrıca taşıt tutmasına bağlı olarak midede bulantıya sebep olmaktadır.

  Boyun Baş Ağrısı Mide BulantısıGrip, Soğuk Algınlığı Yada Mide Üşütmesi: Mide iltihabı ile soğuk algınlığına neden olan virüsler midede bulantı ve boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Virüslere bağlı bir hastalık geçirmiş bir kişi genellikle mide bulantısı ile boyun baş ağrısının yanı sıra başka belirtilerde görülmektedir. 

  Gerilim Tipi Boyun Baş Ağrısı: Gerilimden kaynaklanan boyun baş ağrısı zihinsel stres yada fiziksel açıdan kaynaklanabilir. Omuz ve boyunda gerilime sebep olan fiziksel aktiviteler gerilim türü boyun baş ağrısına yol açmaktadır. Stres, uykusuzluk ve iş gibi sebeplerle ortaya çıkan kafein kullanımı yada stresi azaltmak mide bulantısı ile boyun baş ağrısına neden olmaktadır.

  Menenjit: Menenjit omurilikte bulunan sıvıda yada beyinde oluşan bir enfeksiyondur. Buna bağlı olarak da oldukça şiddetli mide bulantısı ve baş ağrısı yaşanır. 

  Uykusuzluk: Düzenli uyku uyumadığınız da oluşan yorgunluk hissi mide bulantısı ve boyun baş ağrısının oldukça yaygın nedenlerinden birisidir. Eğer hamile iseniz sabahları baş ağrısı ile bulantı midede bulantının en önemli sebebidir.

  Küme Tipi Baş Ağrısı: Başın bir kısmında yada diğer kısmında ortaya çıkmaktadır. Küme tipi baş ağrısı rahatsızlığı olan kişilerde genellikle mide bulantısı yaşamasa da bazıları ise yaşayabilir. 

  Alkol: Oldukça fazla kullanılan alkol mide bulantısı ve boyun baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Genellikle mide bulantısı alkol tüketimi esnasında yada sonrasında görülmekte iken; boyun baş ağrısı ise sonraki gün akşamdan kalmalık olarak ortaya çıkmaktadır. Alkol alımı sıvı kaybına sebep olur ve bu durumda boyun baş ağrısının şiddetini artırır.

  Diğer Hastalıklar: Mide bulantısı ile boyun baş ağrısının diğer nedenleri enfeksiyonlar, yüksek kan basıncı, ilaç etkileşimleri ile yan etkileri, kanser, kafada yaralanma, Crohn hastalığı, şeker hastalığı, kalp sorunları ve depresyondur. Eğer belirtileriniz arasında bunlardan herhangi bir tanesi var ise tedavi olmak için uzmana görünmenizde fayda vardır. Bayanlar için aylık hormonal farklılıklarda mide bulantısı ile boyun baş ağrısına neden olmaktadır.

  Boyun Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısının Tedavisi

  Mide Bulantısını Tedavi Etmek

  Midede oluşan bulantıyı gidermek için midenizde rahatsızlığa yol açan şeyi gidermek kadar basittir. Meditasyon, yavaş ve derin nefes almak yardımcı olmaktadır. Midede bulantı için ayrıca reçetesiz şekilde satılan ilaçlarda kullanabilirsiniz. Zencefil çayı yada zencefilli gazoz bazı kişilerde mide bulantısı]]> Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-bulanti-ne-zaman-baslar.html Wed, 21 Nov 2018 11:42:54 +0000 Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Hamileliğin en çok şikayet edilen yanı mide bulantısı ve takip eden kusmalardır. Genellikle ilk adet gecikmesi sonrası başlar ve 8. haftaya kadar devam eder. 8. haftaya kadar şiddeti gi Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar, Hamileliğin en çok şikayet edilen yanı mide bulantısı ve takip eden kusmalardır. Genellikle ilk adet gecikmesi sonrası başlar ve 8. haftaya kadar devam eder. 8. haftaya kadar şiddeti giderek artar. Bunun sebebi vücuttaki hormonal ve fiziksel değişimlerdir. Özellikle B-HCG hormonundaki artış sebep olmaktadır. Bu hormonun azalmaya başladığı 3. ayın bitiminde mide bulantıların da da azalma görülür. Yorgunluk, keskin kokular ve kan şekerinin düşmesi ile tetiklenir. 8. haftadan sonra etkini yavaş yavaş kaybeder. 12-14. haftalarda biter. Bunun dışında aşırı hassasiyet, midenin fazla asit salgılaması, stres, duygusallık ve halsizlik de mide bulantısına sebep olur. Mide bulantısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Nadiren de olsa hamilelik sonlanana kadar da mide bulantılarının sürdüğü görülmüştür. Bu süreci daha kolay atlatabilmek için;Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar

  • Midenizin boş kalmaması gerekir. 
  • 3 ana öğün yerine sık aralıklarla yemek yiyin.
  • Aşırı yemekten kaçının.
  • Sabah bulantılarınız için kalkmadan önce tuzlu bir şeyler yiyin. 
  • Rahatsızlık veren tatlardan ve kokulardan kaçının.
  • Bol miktarda sıvı tüketin.
  • İlk 3 ay demir ilaçları kullanmayın. 
  • Yağsız ve hafif yiyecekler tüketin.
  • Zencefil çayı içebilirsiniz.
  • Sindirimi kolay yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir.
  • Sıvı gıdaları yemekle birlikte değil aralarda tüketin.
  • Protein ve karbonhidrat ağırlıklı yiyin.
  ]]>
  Mide Bulantısı İshal https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-ishal.html Thu, 22 Nov 2018 09:34:42 +0000 Mide bulantısı ishal, Mide bulantısı ve ishal her ne kadar çocuklarda daha sık gözlemlense de yetişkinlerde bu durumu zaman zaman yaşayabiliyor. Mide bulantısı ve ishal çocukları daha çok etkileyen ve yer yer tehlikeli boyutlara Mide bulantısı ishal, Mide bulantısı ve ishal her ne kadar çocuklarda daha sık gözlemlense de yetişkinlerde bu durumu zaman zaman yaşayabiliyor. Mide bulantısı ve ishal çocukları daha çok etkileyen ve yer yer tehlikeli boyutlara ulaşan bir hastalıktır. Dünya üzerinde genel olarak yapılan araştırmalarda ishal ölüm nedenleri arasında 2. sıradadır. Çocuk veya yetişkinler mide bulantısı ve ishalin ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri olabilir. Mide bulantısı ve ishale sebep olan sebeplerin doktor kontrolünde gözlem altına alınarak teşhisin koyulması sonucunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Mide bulantısı kusma ve ishal hastalığı kontrol altına alındığında hasta rahatlatılır ve sıvı kaybına engel olunur. Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin ardından ishal baş gösterebilir. Dışkının sulu ve gevşek olarak gelmesi hastanın sıkça tuvalete gitme ihtiyacı oluşmasına sebep olur.İshal durumu vücudun ani su kaybı yasamasına neden olur. Normal ve hastalıksız olan vücutta besinler bağırsaklardan geçerken besinlerin suları çekilir ve dışkı kati halde dışarı atılır. İshalde bu durum değişiklik gösterir ve besinler bağırsaklardan hızlı geçer ve suları çekilmez dışkı sulu ve gevşek olarak dışarı atılır. Vücudun aşırı su kaybını engellemek için sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. İshal beraberinde karın ağrısı kusma kramp girmesi mide bulantısı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu rahatsızlıklar gözlemlendiğinde ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşlarına gidip muayene olmak gereklidir. 

  Mide Bulantısı İshalMide bulantısı kusma ve ishal oluşumunun sebepleri:
  • Besin zehirlenmesi
  • Mide gribi
  • Soğuk algınlığı
  • Akut hasreti
  • Enfeksiyonlar
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • İshal edici özelliği bulunan besinleri olması gerekenden fazla tüketmek
  • Bakteriler
  Genellikle kış ve bahar dönemlerinde yayılan virüslerin etkisiyle vücudumuzun sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminde zayıflama gözlemlenir. Bahar ve kış aylarında yayılan bu virüslerin etkisiyle mide iltihabı ve bağırsak iltihabı vücudumuzda görülür. Mide ve karın bölgesinde iltihaplanmalar oluşur. Bu virüslerin etkisiyle oluşan hastalıklarda ateş mide bulantısı ve ishal çokça gözlemlenir.hastalığın tehlikeli bir boyutu yoksa bu hastalık  doktor kontrolü altında 1 haftaya kadar etkisini yitirir ve vücut normale döner. Bu durumlarda halsizlik yorgunluk güçsüzlük halleri oluşabilir. Buna sebep olan faktör vücudun su kaybına maruz kalmasıdır. Mide bulantısı ve ishal 1-5 yaşlarındaki bir çocukta görüldüğünde hemen doktor kontrolünden geçmesi gereklidir çünkü bulantı ve ishal çocuklarda çok daha etkilidir ve tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

  Mide bulantısı ve ishal tedavisi :
  • Alkolden uzak durulmalı
  • Kafein ve karbonatlı içecekler den kaçınılmalı.
  • Baharatlı ve yağlı besinlerden kaçınmalısınız
  • Vücudunuza bol bol sıvı takviyesi yapmalısınız
  • Haşlanmış patates muz pilav gibi hafif besinler tüketilmeli
  • Süt ürünleri tüketilmemeli
  Çocuklarda ishal görüldüğünde ilk müdahale muz yedirmektir muzdaki değerlerin kabızlık yaptığı bilinmektedir.İshal olan vücuda ilaçsız doğal yollardan bu problemi giderebilmek için önerilen bir kesindir. İshal tüm vücutlarda su kaybına neden olur fakat çocuklarda bu durumla karşılaşmak tehlike arz ettiği için daha dikkatli olmalıyız. Vücutta kaybedilen sıvı ile birlikte vücut çeşitli mineraller kaybetmekte bu minerallerin yerine takviye edilmesi için tedavi gerekmektedir. 

  Mide bulantısı ve ishal hastalığına karşı kür,

  İlk aşamasında evde yapabileceğiniz 1 litre suya 1 çay kaşığı yüz 8 cay kaşığı şeker 1 çay bardağı portakal suyu yada 2 muz eklenebilen bu karışım mineralleri kazanma açısından hastalığa iyi gelecektir. Ancak her zaman en iyi tedavi şekline karar verilmesi için doktor kontr]]> Mide Bulantısı Titreme https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-titreme.html Fri, 23 Nov 2018 09:14:40 +0000 Mide bulantısı titreme, Enfeksiyonel rahatsızlıkların, besin zehirlenmelerinin ve panik atak rahatsızlığının belirtisi ya da sonucu olarak kişide Mide bulantısı titreme problemi görülebilmektedir. Mide bulantısı titremenin Mide bulantısı titreme, Enfeksiyonel rahatsızlıkların, besin zehirlenmelerinin ve panik atak rahatsızlığının belirtisi ya da sonucu olarak kişide Mide bulantısı titreme problemi görülebilmektedir. Mide bulantısı titremenin bir çok nedeni olabileceğinden, rahatsızlıkların beraberinde görülen belirtiler hastalığın tanısı için oldukça önemlidir.  Mide bulantısı titremesinin yanında baş dönmesi sorunu daha çok iç kulak enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır.

  Mide bulantısı titremesiyle birlikte baş dönmesi, aşırı halsizlik gibi rahatsızlıklar da görülebilmektedir.   Rahatsızlığın teşhisi için Mide bulantısı titremesiyle beraber görülen problemlerin uzmanlara doğru aktarılması gerekmektedir

  Mide Bulantısı TitremeMide bulantısı titremenin Nedenleri,

  Geçirilen bir kaza sonrasında vücutta enfeksiyonların oluşması muhtemeldir. Enfeksiyonlardan kaynaklı kişide Mide bulantısı titreme ve kusma gibi rahatsızlıklar görülebilir.
  • Soğuk algınlıkları: Soğuk kış günlerinde daha sık görülen soğuk algınlığı rahatsızlığı, kişide mide bulantısı titreme sorunlarına yol açabilir.
  • Panik ataklar: Ruhsal bozuklukların sonucu olarak kişide mide bulantısı titreme görülebilir. Bu ruhsal rahatsızlıkların başında ilk olarak panik atak gelir. Panik atak sorunu yaşayan kişide Mide bulantısı titremesiyle birlikte terleme, boğaz ve göğüs ağrısı gibi bir çok rahatsızlık meydana gelir. Panik atak bulgusu olarak değerlendirilen bu belirtiler, ataktan 15-20 dakika önce başlar ve ataktan sonra yarım saat daha devam edebilir. Mide bulantısı titremesi sorunu bir çok rahatsızlıktan olabilir. Rahatsızlığın daha doğru teşhisi ve bir an önce tedavisi için bir doktora başvurmakta fayda vardır.
  ]]>
  Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir.html Fri, 23 Nov 2018 23:23:04 +0000 Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelikte mide bulantısı neredeyse tüm hamilelerin yaşadığı bir sorundur. Kişiye göre süresi ve ayları değişse de bir çok hamile bayan bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Kim Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelikte mide bulantısı neredeyse tüm hamilelerin yaşadığı bir sorundur. Kişiye göre süresi ve ayları değişse de bir çok hamile bayan bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Kimi hamileliğin ilk üç ayı mide bulantısı yaşar kimin mide bulantısı dokuz ay sürebilir. Öyle ki mide bulantıları yüzünden doru düzgün beslenemeyen gebeler bulunmaktadır hamileliğinin ilk üç ayı kilo kaybı yaşayanlar bulunmaktadır. Bir çok hamileler için mide bulantısı sabah uykudan kalkınca hissedilmektedir bu en hafifidir. Çünkü kalkıp hafif bir yiyecek atıştırıp temiz hava soluyunca geçecek bir durumdur. Hamilelikte mide bulantısından kurtulmak için İlaç kullanmaktansa yan etkisi olmayan bitkisel çözümler veya mideyi yatıştırıcı yiyecekler tüketebiliriz. Ayrıca mide bulantınız çok fazla ve kusma da sık oluyor ise bol sıvı tüketin.

  Hamilelikte mide bulantısına ne iyi gelir; Mide bulantısı başladığında yağlı ve hazmı zor yiyecekler yerine baharatsız ve kokusuz tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Ayrıca ani hareketlerden kaçınıp bol bol dinlenmeye de özen gösterin. Protein içeren besinlerden tüketip porsiyonu küçültmek mideyi boş bırakmamakta mide bulantısının azalmasına yardımcı olacaktır. Doktorunuzun size verdiği vitamin veya kalsiyum ilaçlarını kullanmadan önce mutlaka ekmek içi de olsa bir şeyler atıştırın aksi taktirde mideniz bulanabilir. 

  Hamilelikte mide bulantısına iyi gelecek yiyecekler; 
  • Elma; Elmanın içerisindeki lifli yapı mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan kolaylıkla atılmasına yol açar. Şeker oranı yüksek elmalar yerine mayhoş ve küçük boy bir adet elma tercih etmek gerekir. Ayrıca elmaları dilimleyip yavaş yavaş yemekte fayda var. Bir defada birden fazla elma yemek mide bulantısının artmasına da yol açabilir. 
  • Zencefil; Zencefil soğuk algınlığı araba tutması gibi sorunların üstesinden geldiği gibi hamilelikte mide bulantısına da iyi gelmektedir. Mide bulantısı yaşadığınız zamanlarda küçük bir fincan zencefil çayı iyi gelecektir. Fakat hamileliğin ilk aylarında fazla tüketmekten kaçınmak gerekir. Bir defada bir fincan yeterli olacaktır. Ayrıca toz zencefil yerine taze zencefil kullanmayı tercih etmek gerekir. 
  • Nane; Nane mide bulantısını yatıştırmak için oldukça etkili bir bitkidir. Mide bulantısı başladığı anda bir iki yaprak nane yemek veya bir fincan nane çayı içmek mide bulantısını azaltacaktır. Ayrıca mide bulantısı yüzünden yemek yiyemediğiniz zamanlarda küçük bir parça ekmeğin arasına nane ve benzeri bir iki bitki koyup yediğinizde mide bulantının azaldığını ve doyduğunuzu hissedeceksiniz. 
  • Limon; Limon ekşi tadı ve enfes kokusu ile mide bulantısına iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Limonu dilimleyip posasıyla birlikte bir dilim limon tüketilebildiği gibi zencefil veya nane çayına yarım limon suyu veya dilimleri ekleyerek tüketmekte mide bulantısını önleyecek veya azaltacaktır. 
  • Su ve tuzlu atıştırmalıklar; Su kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir faktördür. Mide bulantısı yaşadığınız anlarda su içmek mide bulantısını azaltacaktır. Su birden bire içmektense yavaş yavaş ve fazla soğuk olmadan içilmelidir. Ayrıca kafeinli veya gazlı içecekleri kesinlikle terk etmekte yarar vardır. Ayrıca yanınıza tuzlu kraker, tuzlu leblebiler veya badem gibi atıştırmalıklar alın ve su eşliğinde tüketin  mide bulantısına iyi geldiğini göreceksiniz.  
  Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi GelirHamilelikte mide bulantısına iyi gelecek diğer faktörler; Mide bulantısı yaşadığınız anda kapalı bir ortamda iseniz hava alabileceğiniz bir ortama çıkmayı tercih edin. Ayrıca aşırı panik hali ve stres mide bulantısına yol açacaktır bu yüzden hamile iken bunlardan uzak durmaya özen gösterin. Protein içerikli yemekleri yağda hazırlamak]]> Mide Bulantısı Baş Ağrısı https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-bas-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 19:10:29 +0000 Mide bulantısı Baş ağrısı, rahatsızlıkları birlikte çok sık görülür. Aslında, bu iki rahatsızlığın birbiriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Mide hastalığı yaşayan insanların çoğunda baş ağrısı sıkıntısı da Mide bulantısı Baş ağrısı, rahatsızlıkları birlikte çok sık görülür. Aslında, bu iki rahatsızlığın birbiriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Mide hastalığı yaşayan insanların çoğunda baş ağrısı sıkıntısı da görülür ve aynı zamanda baş ağrısı yaşayan kişilerde de mide bulantısı rahatsızlığı görülebilir. Genel olarak, baş ağrısı ve mide bulantısı başka bir hastalığın habercisi olarak kabul edilebilir. Bu rahatsızlıklara sebep olan hastalığı tedavi etmek de bu rahatsızlıkları çözebilir.

  Mide Bulantısı ve Baş Ağrısının Nedenleri

  Migren: Migren hastalığı, baş ağrısıyla beraber gelen mide bulantısının en büyük sebeplerinden biridir. Migren ile mide bulantısı rahatsızlığının arasındaki kesin bağlantı günümüzde hala araştırılmaktadır, ama bazı olasılıklar da mevcuttur. İlk olarak östrojen seviyesinde gerçekleşen düşüşün baş ağrısıyla birlikte mide bulantısına sebep olduğu öne sürülmektedir. Taşıt tutması da bu konuda rol oynar. Bilim tarafından en çok kabul görülen teorilerden biri ise, bu durumun beyinde bulunan kan damarlarının anormal bir şekilde şişmesi sonucu gerçekleştiğini söyler. Bu rahatsızlık da beyindeki serotonin seviyesinde gerçekleşen düşüşle alakalıdır.

  Soğuk algınlığı veya Mide üşütmesi: Buna neden olan virüsler baş ağrısı ve mide bulantısına da neden olabilir. Bu virüslere bağlı olan bir hastalık geçiren kişilerde genel olarak baş ağrısı ve mide bulantısının yanı sıra başka belirtilerde görülür. 

  Göz yorgunluğu: Göz yorgunluğu rahatsızlığının mide bulantısı ve baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Eğer herhangi bir yere bakarken gözleriniz yoruluyor ve gözlerinizi kısıyor iseniz, acilen bir göz doktoruna gidip bir göz testi yaptırmanız gerekir.

  Menenjit: Menenjit, omurilik sıvısında veya beyin içerisinde ortaya bir tür enfeksiyondur. Buna bağlı olarak da şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı yaşanabilir. Menenjitin en çok kendini gösteren belirtileri ateşlenme ve boyun tutulmasıdır. 

  Küme tipi baş ağrısı: Küme tipi baş ağrısı başın sadece bir tarafında veya diğer tarafında kendisini gösterir. Küme tipi baş ağrısı yaşayan insanların hepsinde mide bulantısı görülmese de bazı insanlarda görülebilir. Bu yüzden baş ağrınızın küme tipi mi yoksa migren mi olduğunu belirlemek çok önemlidir.

  Mide Bulantısı Baş AğrısıGerilim tipi baş ağrısı: Bu baş ağrıları fiziksel veya zihinsel strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Boyun ve omuz kısımlarında gerçekleştirilen gerilime neden olan fiziksel faaliyetler gerilim tipi baş ağrısına neden olabilir. Uykusuzluk, iş stresi gibi durumlarla ortaya çıkan stres veya kafein kullanımının azaltılması baş ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlıklarına neden olabilir.

  Alkol: Aşırı derecede alkol kullanımının mide bulantısıyla birlikte baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Genel olarak, mide bulantısı alkol kullanımı sırasında veya kullanım sonrasında görülürken; baş ağrısı bir sonraki gün akşamdan kalmalık bir şekilde kendisini gösterir. Alkol vücutta sıvı kaybına neden olur ve bu durum da baş ağrısının şiddetini arttırır. 

  Uykusuzluk: Uyku eksikliği durumu yüzünden oluşan yorgunluk mide bulantısı ve baş ağrısına neden olan en yaygın sebeplerden biridir. 

  Mide Bulantısı ve Baş Ağrısının Tedavisi

  Baş ağrısının ve mide bulantısının tedavileri sebeplerine bağlı olarak değişebilir. İlk önce bunlara sebep olan şeyin bulunması gerekir. Eğer mide bulantısı ve baş ağrısı; taşıt tutması, alkol veya tütün kullanımından dolayı kendisini gösteriyor ise, bunun cevabı bu nedenden uzak durmak veya bu alışkanlığı bitirmek olacaktır.

  Mide bulantısının tedavisi: Mide bulantısını çözmek]]> Mide Bulantısı Terleme https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-terleme.html Sun, 25 Nov 2018 15:05:24 +0000 Mide bulantısı terleme, yanı sıra terleme Rahatsızlıkları genelde stres, kaygı, herhangi bir ağrı durumunda görülmektedir. Aşırı stres veya panik ani değişen ruh halleri kişide psikolojik olarak mide bulantısı terlemeye yo Mide bulantısı terleme, yanı sıra terleme Rahatsızlıkları genelde stres, kaygı, herhangi bir ağrı durumunda görülmektedir. Aşırı stres veya panik ani değişen ruh halleri kişide psikolojik olarak mide bulantısı terlemeye yol açabilir. Ayrıca stres veya ruhsal hastalıkların dışında mide bulantısı terleme ciddi bedensel bir hastalığın veya sakatlanmanın da belirtisi olabilir. Öncelikle mide bulantısı ile birlikte soğuk soğuk terleme yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Strese kaynaklı olduğunda sinir boşalması veya baygınlık yaşanabilir. Ayrıca herhangi bir ilacın yan etkisi olabileceği gibi ciddi bir rahatsızlığında belirtisi olabilir. Bu nedenle doktora görünüp tedavi yollarına baş vurmak gerekebilir. Ayrıca gıda zehirlenmesi de mide bulantısı kusma aşırı terleme ve vücudun titremesine yol açmaktadır bu nedenle ciddiye almakta fayda vardır.

  Mide bulantısı ve terlemenin nedenleri nelerdir; 
  • Şok durumu; İnsan vücudunda beyne ve diğer organlara kan gitmesine neden olan akış azaldığında insanda şok durumu ortaya çıkar. Genelde ani kazalarda yaralanmalarda ve beklenmedik ciddi rahatsızlıklarda Kişi ani şoka girebilir. Bu durumda kişide mide bulantısı ve terleme görülebilir.
  • Acı ve ağrı durumu; Migren ağrısı, vertigo hastalığı veya vücutta olan kırık, çatlak gibi rahatsızlıklar mide bulantısı ve terlemeye yol açmaktadır.
  • Yetersiz beslenme; Gün içerisinde koşuşturmaktan bazen yemek yemeye fırsat bulunmamaktadır veya atıştırmalıklarla öğün geçiştirilmektedir. Buda yetersiz beslenmeye doğru besinlerden doğru vitaminleri almamaya neden olmaktadır. Yetersiz beslenme kan şekerini düşürür ve kanda şeker oranı düşük olduğunda kişide mide bulantısı ile birlikte terleme görülmektedir. 
  • Stres ve korku gibi psikolojik rahatsızlıklar; Modern çağın en moda hastalıklarındandır stres. Aşırı stres vücutta birçok olumsuz etki yaratmaktadır. Stres, korku, kaygı gibi rahatsızlıklar kişide aşırı terleme ve mide bulantısına yol açmaktadır. 
  • Anemi hastalığı; Anemi hastalığı kan dolaşımı sırasında yeterli hemoglobinin olmaması nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Bu durumda vücutta bulunan oksijen miktarında azalma görülmektedir. Vücutta yetersiz oksijen mide bulantısı ve terlemeye yol açmaktadır.
  Mide Bulantısı TerlemeMide bulantısı terlemeye iyi gelen faktörler; 

  Öncelikle mide bulantısının yanı sıra terlemeye neden olabilecek sebepleri netliğe kavuşturmak gerekir. Bunun için de doktor yardımı şarttır. Daha sonra kendinizi rahatlatın. Stresten uzak kalmak için küçük adımlarla yürüyüş, yoğa, nefes egzersizleri gibi bir takım rahatlatıcı faaliyetlerde bulunun. Ayrıca ılık duş alabilirsiniz. Strese bağlı mide bulantısı terleme yaşıyorsanız ve bununla baş edemiyorsanız psikiyatri uzmanından yardım alabilirsiniz. Ayrıca beslenme ye kesinlikle dikkat etmek gerekmektedir. Yetersiz beslenme bağışıklık sisteminin zayıflanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kan yapıcı ve protein ağırlıklı beslenmek de mide bulantısı terlemeyi önleyebilir. Bunların yanı sıra ilaç müdahalesi de mide bulantısı terlemeyi önleyebilir. 

  Mide bulantısı terleme rahatsızlığı bazen çok ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Bu yüzden çok zaman kaybetmeden mutlaka doktora görünmekte fayda vardır. 
  ]]>
  Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisina-iyi-gelen-seyler.html Sun, 25 Nov 2018 21:47:39 +0000 Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler, Midede bulantı genelde rastgele gerçekleşen bir olay değildir. Beraberinde mutlaka başka bir rahatsızlık getirmektedir. Midede bulantı hissi ile beraber halsizlik de görülür. Bu gibi gerçe Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler, Midede bulantı genelde rastgele gerçekleşen bir olay değildir. Beraberinde mutlaka başka bir rahatsızlık getirmektedir. Midede bulantı hissi ile beraber halsizlik de görülür. Bu gibi gerçekleşen mide bulantıların da mutlaka uzman bir doktora görünmeli ve tedaviye başlamalısınız. Vücutta sıvı kaybının oluşması durumunda midede bulantılar ile kusmayı da beraberinde getirebildiği durumlarda  dahada kötüleşmektedir. Bu belirtilerin önüne geçmek için doktorunuz tarafından hazırlanmış olan reçete doğrultusunda ilaç tedavisi görmeniz gerekmektedir. Mide bulantısı ile beraberinde getirmiş olduğu kusma bir hastalık değildir. Bu tip hastalıklar sonradan oluşabilecek olan bir başka hastalığın habercisi olmaktadır. Midenizin kendini istem dışı olarak boşaltma isteğine bağlı ortaya çıkarmış olduğu bir durumdur. Midede bulantı birde halsizlik ile birleşince kusma isteği dahada belirginleşerek aşırı derecede midenin kendisini boşaltmasına neden olur. Midenin bulanma sebepleri arasında oldukça fazla rastlanılan bir diğer durum ise hamilelik konusudur. Hamile iken mide bulantısı olan bayanlar bu durumdan oldukça rahatsızlık duyarlar. Bu sebepten dolayı hamile iken mide bulantısı durumu sık, sık görünmek ile birlikte günlük yaşam içinde de değişik belirsiz zaman dilimlerinde mide bulantısı olmaktadır. Hamile iken mide bulantısının vermiş olduğu rahatsızlık hissi ile gün içinde zamansız bir şekilde kusma gerçekleşir. 

  Mide Bulantısına İyi Gelen ŞeylerMide Bulantısına Ne İyi Gelir

  • Midede bulantı hissine kapıldığınızda hemen evde bütün pencereleri açarak temiz bir hava alın. Hatta o anda vaktiniz var ise temiz havada yürüyüşe çıkın.
  • Mide bulantısı dayanılmayacak durumlara geldiğinde iki adet nane yaprağı çiğneyerek yada nane çayı içerek rahatlayabilirsiniz.
  • Mide bulantısı hissiniz olduğu günlerde limon tüketmeniz ekişi tadı ile midenizin bulantısını geçirmektedir. Limon kokusu demiş iken kokusu ile midede bulantıyı kesen diğer yöntemler ise; lavanta, nane, zencefil kullanımı mide bulantısını hafifletir.
  • Mide bulantısını dayanılmayacak hale getiren en büyük neden sıvı kaybıdır. Sıvı kaybının önüne geçebilmek için özellikle de gün içinde yada mide bulantınız olduğu anda su tüketimine dikkat etmelisiniz.
  • Elma yiyerek de mide bulantısına sebep olan vücuttaki toksinlerin dışa atılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Kuru yemiş tüketimi de mide bulantısının engelleyen besinler arasındadır. Özellikle de badem ile fındık midede bulantının önüne geçen güçlü yiyeceklerdir.
  • Midede bulantıya neden olan bir diğer en büyük faktör ise boş midedir. Boş bir mide bulantıyı şiddetlendirecektir. Bundan dolayıda tat vermeyen aşırı bir kokusu olmayan yiyecekler tüketerek bunun önüne geçebilirsiniz.

  Mide Bulantısına İyi Gelen Meyveler

  Elma: Bir tüm elmayı dilimleyerek yavaş bir şekilde yiyin. Elma içinde barındırdığı lif sayesinde vücutta oluşan toksinleri dışarı atılmasında oldukça yardımcı olmaktadır.

  Karpuz: İstifra ettikten sonra karpuz tüketimi vücudunuzdaki su ihtiyacını karşılamak için oldukça faydalı bir meyvedir. İstifra ettikten sonra vücut su kaybederek su kaybeder. Bu yüzden bulantı tekrardan olacaktır. Karpuz tüketerek vücudunuzun kaybettiği su kaybını karşılarsınız. Hemde yenide oluşabilecek mide bulantısını da engelleyebilirsiniz. 

  Muz: Muz yiyerek midede bulantı hissinin önüne geçebilirsiniz. Muzun içinde barındırdığı lif sayesinde vücutta oluşan toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan mucizevi bir meyve çeşididir.

  Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler

  • Yemek yer iken su yada diğer içecekler ile aynı anda tüketmeyin.
  • Yağ oranı az hatta tamamen yağsız yiyecekler tüketin, yağlı ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durun.
  • Kokulu kozmetik ürünlerinden ve parfümden uzak durun.
  • Midede bulunan]]> Alkol Sonrası Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/alkol-sonrasi-mide-bulantisi.html Mon, 26 Nov 2018 04:07:31 +0000 Alkol Sonrası Mide Bulantısı, Gün içerisinde yaşanan mide bulantısının birçok nedeni bulunmaktadır. Mide bulantısının nedenlerinde biri de alkol kullanımıdır. Alkolden dolayı mide bulantısı alkol tüketiminin ertesi g Alkol Sonrası Mide Bulantısı, Gün içerisinde yaşanan mide bulantısının birçok nedeni bulunmaktadır. Mide bulantısının nedenlerinde biri de alkol kullanımıdır. Alkolden dolayı mide bulantısı alkol tüketiminin ertesi gün görülmektedir. Eğer bir gün öncesinde aşırı miktarda alkol tüketilmiş ise ertesi gün rahatsız edici bir mide bulantısı yaşanabilir. Alkol kullanımından dolayı yaşanan mide bulantısının nedeni vücudun alkolü toksit maddeye çevirmesidir. Vücut bu maddeyi atana kadar gecen sürede mide bulantısı yaşanmaktadır. Alkol sonrası yaşanan mide bulantısından kısa sürede kurtulmak için tüketilen ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Alkol sonra beslenme biçimine dikkat edilirse mide bulantısından çok çabuk kurtulabilirsiniz. 

  Alkol Sonrası Mide Bulantısı İçin Neler Tüketilmelidir

  Zencefil: Zencefil bitkisi alkol almış kişilerin kurtarıcısı olan bitkidir. Aşırı alkol tüketen ve bu tüketimden dolayı rahatsız olan kişilerin zencefil tüketmesi gerekmektedir. Zencefille hazırlanmış soğuk ya da sıcak çay alkol sonrası yaşanan mide bulantısı iyi gelmektedir. Zencefil çayı ile birlikte alkol kullanımı sonrası vücutta biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. Alkol sonrası zencefil tüketirken özellikle de taze zencefil tüketecekseniz midenizin boş olmaması gerekir. Taze zencefil tüketmeden önce bir şeyler yemeniz gerekir. Zencefil bitkisi sayesinde alkol sonrası mide bulantısından kısa sürede kurtulabilirsiniz. 

  Bal: Bal içerisinde bulundurduğu yüksek sevideki antioksidan seviyesi sayesinde alkol sonrası mide bulantısına iyi gelmektedir. Bal özellikle Polonya da alkol sonrası yaşanan mide bulantısı için tüketilmektedir. Alkol kullanımının ertesi günü bal turşu karışımı mide bulantısına iyi gelir. Bal ile turşu suyu içerisinde bulunan su, sirke ve sodyum alkolün oluşturmuş olduğu mide bulantısına iyi gelmektedir. 

  Hint İnciri: Diken inciri olarak da bilinen bu bitki Türkiye'de Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Doğal koşullarda yetişme alanı olduğu için oldukça organik bir bitkidir. Hint inciri alkol sonrası oluşan mide bulantısı iyi gelmektedir. Ayrıca Hint inciri iştahsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmekte ve bazı ilaçların yapımında da kullanılmaktadır. 

  Yumurta: Yumurtanın içerisinde bulunan amino asit olan sistein alkol nedeniyle vücutta oluşan toksinlerin atılmasını sağlar. Alkol sonrası oluşan mide bulantısına neden olan asetakdehit denilen toksittir. Bu toksittin en büyük düşmanı sistein maddesidir. Bu madde de yumurtanın içerisinde bulunmaktadır. Alkol sonrası mide bulantısından kurtulmak için yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

  Alkol Sonrası Mide BulantısıKola: Bilinenin aksine kola alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelmektedir. Kolanın içerisinde bulunana gaz ve şeker alkol sonrası mide bulantısına iyi gelmektedir. 

  Yağlı Gıdalar: Yağlı besinler sağlıklı olmayışı nedeniyle her ne kadar önerilmese de yağlı gıdalar vücuttaki alkolün emilmesini yavaşlattığı için alkol sonrası yaşanan mide bulantısı etkisini gidermek için yağlı gıda tüketimi önerilmektedir. Alkol sonrası işkembe çorbası, döner gibi yağlı besinler alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelmekte ve alkol sonrası oluşacak olumsuz durumların önüne geçmektedir. 

  Domates Suyu: Alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelen besinlerden biri de domates suyudur. Domates suyu alkol kullanımının ertesi günü aç karnına tüketilmelidir. Domates suyu midenizin kendine gelmesine yardımcı olur ve vücuda ilaç etkisi göstererek alkol sonrası mide bulantısına engel olur.
  ]]>
  Uzun Süren Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/uzun-suren-mide-bulantisi.html Mon, 26 Nov 2018 19:40:23 +0000 Uzun Süren Mide Bulantısı, geçmeyen mide bulantısı veya kronik mide bulantısı olarak da bilinen bir rahatsızlık durumudur. Genel olarak tek başına olduğundan bir hastalık olarak kabul edilemez ama vücutta oluşan bir hastalığ Uzun Süren Mide Bulantısı, geçmeyen mide bulantısı veya kronik mide bulantısı olarak da bilinen bir rahatsızlık durumudur. Genel olarak tek başına olduğundan bir hastalık olarak kabul edilemez ama vücutta oluşan bir hastalığın belirtisi veya bu hastalığın yan etkisi olabilir. Genel olarak geçici bir şekilde kendisini gösteren mide bulantısı hissi bazı rahatsızlık durumlarında kalıcı ve sürekli bir şekilde devam edebilir. Mide bulantısının oluşmasında rol oynayan bir çok sebep vardır. Örnek olarak; gıda zehirlenmesi, ishal veya kabızlık gibi hastalıklar, mide ülseri, gastrit, alkol veya bağımlılık oluşmasına sebep olan diğer maddelerin aşırı bir şekilde tüketilmesi, tansiyon hastalıkları veya gebelik döneminde sık bir şekilde uzun süren mide bulantısı hissi kendisini gösterir.  

  Mide bulantısı rahatsızlığı bazı durumlarda kusma ile bitebilir. Bu şekilde bitişler genel olarak geçici mide bulantısı olduğu zamanlarda görülür. Çoğu zaman da bulantı hissi kustuktan sonra geçer fakat kronik mide bulantısı görüldüğü zamanlarda kusma ile rahatsızlık oranı azalır, bu rahatsızlık artsa bile kronik mide bulantısı olduğu zaman kusma durumu çok sık görülmez veya kustuktan çok kısa bir süre sonra rahatsızlığın kendisini tekrarlaması söz konusudur.

  Uzun Süren Mide BulantısıTedavi Durumu

  Mide bulantısı rahatsızlığı hissedildiği zamanlarda bu kişinin alabileceği çok çeşitli önlemler veya rahatsızlığın şiddetini azaltmak için uygulayabileceği bazı yöntemler ve yollar vardır. Örnek olarak; uygulanabilecek en kolay yöntemlerden birincisi mideyi dinlendirmektir. Midenin tekrardan çok yoğun bir şekilde çalışması istenilmediği için özellikle mideyi rahatsız edecek katı besinler tüketilmemeli ve diğer bir yandan da vücudun su kaybetmemesi için bol bir şekilde sulu gıdalar tüketilmelidir. Fakat süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesine özen göstermek gerekir çünkü sütlü ürünlerin sindirilmesi esnasında mide astarında bulunan enzimler çok etkin bir görev aldığı için midenin tekrardan şiddetli bir şekilde çalışmasına yol açar ve bu durum da haliyle bulantı hissinin de çoğalmasına yol açacaktır. Bulantı hissi azaldıkça adım adım bir şekilde sıvı ağırlıklı besin ürünlerinden öncelikle muz veya elma gibi meyvelere oradan da pilav ve tost gibi daha da katı yiyeceklere geçiş yapılabilir.
  Bunların dışında bu şekilde bir rahatsızlığa yakalanmamak yada iyileşmek adına alınması gereken bazı önlemler ise şunlardır:
  • Nane, papatya gibi faydalı bitkilerin çayları midede oluşan bu bulantı hissinin yatıştırılması için içilebilir.
  • Aşırı yağlı besinlerden uzak durmak işe yarayacaktır. 
  • Bulantının devam ettiği süre içerisinde vücudu zorlayacak, ağır hareketlerden kaçınmak gerekir.
  • Bol bir şekilde su içilmelidir. 
  • Zencefil her şekilde tüketilebilir. 
  • Temiz havaya ihtiyaç vardır.
  Mide bulantısı hissine karşı hazırlanmış olan birçok yöntem denendiği halde bulantı hissi 24 saat boyunca geçmemiş ise ve geçmeyen mide bulantısı tarzında oluşan kronik bir rahatsızlık söz konusu ise acilen bir uzmandan yardım alınması gerekir çünkü genel olarak düşünüldüğü gibi geçici sıradan bir rahatsızlık değil de mide veya iç kulak kısmıyla alakalı çok daha önemli bir rahatsızlığın, hastalığın belirtisi olarak gerçekleşmiş olabilir.
  ]]>
  Mide Bulantısı Üşüme https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-usume.html Tue, 27 Nov 2018 10:37:04 +0000 Mide bulantısı üşüme, Mide bulantısı üşüme toplumda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Vücuda enfeksiyon girmesi nedeni ile kişide önce midede bulantı sonrasında üşüme ve titreme görülür. Yenilen gıdala Mide bulantısı üşüme, Mide bulantısı üşüme toplumda sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alır. Vücuda enfeksiyon girmesi nedeni ile kişide önce midede bulantı sonrasında üşüme ve titreme görülür. Yenilen gıdalar yüzünden midede bulantı ve üşüme meydana gelir. İçilen çeşme suları mide bulantısına ve üşümeye neden olur. Mide bulantısı ve üşüme ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gidilmelidir. Bulantı ve üşümenin sıklığına göre tedavi uygulanır. 

  Mide Bulantısı ÜşümeMide bulantısı ve üşümenin nedenleri:
  • Geçirilen enfeksiyonel rahatsızlıklar mide bulantısı ve üşümeye neden olur.
  • Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı rahatsızlığı mide bulantısı ve arkasından üşümeye neden olur.
  • Geçirilen panik ataklar bulantı ve üşümeye neden olur.
  • İçilen musluk suları bulantı ve üşümeye neden olur.
  • Oluşan halsizlik direnci düşürür ve bulantıya neden olur.
  • Vücuda giren bakteri ve virüsler bulantı ve üşümeye neden olur.
  • Yenilen gıdalar mideye yaramaz ise bulantı ve üşümeye neden olur.
  Oluşan mide bulantısı ve üşüme bir çok nedenden dolayı olabilir. Bu yüzden doktor muayenesi mutlaka gerekir. Bulantının ve üşümenin sıklığına göre, oluşum sürecine göre tedavi uygulanır. Genelde antibiyotik tedavisi uygulanır. Antibiyotik kullanılmasındaki amaç, vücuda giren bakteri ve virüslerden vücudu temizlemek. Vücuttan atılan bakteriler ve virüslerden sonra bulantı ve üşüme geçmezse eğer, ikinci kez doktor kontrolü gerekir. Ve bu sefer farklı tedaviler denenmeye başlar.
  ]]>
  Hamilelikte Sürekli Bulantı https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-surekli-bulanti.html Tue, 27 Nov 2018 17:46:25 +0000 Hamilelikte sürekli bulantı, Hamile kadınlarda mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Hamileliğin ilk aylarında %70-80 oranında görülen şikayettir. Hamilelikte mide bulantısının artmasının başlıca nedeni Hamilelikte sürekli bulantı, Hamile kadınlarda mide bulantısı en sık görülen şikayetlerden birisidir. Hamileliğin ilk aylarında %70-80 oranında görülen şikayettir. Hamilelikte mide bulantısının artmasının başlıca nedeni hamilelik hormonunun artmasıdır. Hamilelikteki yüksek hormon değerleri, tansiyon dalgalanmalarına ve karbonhidrat metabolizmasındaki  değişiklikler hamilelerde bulantıya neden olur. Hamileler de bulantı genelikle sabah kalktıklarında daha sık görülür. Hamilelerde bulantının ilk 3-4 ay sürer bazende doğuma kadar süre bilir. Bulantı uzadığı taktirde anne ve bebeğin beslenmesi ve gelişmesi zorlaşır. Hamilelikte kusma nedeni ile kilo vermeler normal karşılanırken kusma nedeni ile kilo vermelerinde hastanede yatırılabilir. Şiddetli kusmalara yol açan sabah kusmaları ise"hipolarakeremezis gravidarum" adlandırılır olarak. Kusmaların kilonun yanı sıra vücudun su kayıp etmesine ve yetersiz beslenmeye neden olur. Hata aşırı kusmadan şikayetçi olan bazı anne adayının hastaneye yatması gerekebilir. özelikle hamileliğin ilk üç ayı hamile kadınların çoğu kusma şikayetlerini yaşarlar. Başlıca belirtileri bulantı ve kusmadır. Sabah bulantısı tipik olarak en şiddetli olarak sabah saatlerinde ortaya çıkar. bulantıların ve kusmaların şiddeti ve süresi kadından kadına farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda sadece bulantı şikayeti görülürken bazılarında bulantılara kusmada eşlik eder. Hamilelikte mide bulantısının nedeni hala gizemini saklamakta ama fiziksel ve metabolizma ile ilgili faktörlerin önemli bir rol oynadığı düşünülür. 

  Hamilelik dönemi dışında da migren şikayeti olan, araba tutan, çeşitli tat ve dokulara karşı midesi hassas olan ikiz veya üçüz bebek bekleyen kadınlarda mide bulantısı ve kusma daha sık görülebilir. Hamile olup kusma ve mide bulantısı yaşayan kadınların hayatında yaşam kalitesi düşer. Sosyalleşmeyi, çalışmayı, varsa diğer çocuklarla  ilgilenmesi engellenebilir. hamile kadınlar bulantılarla birlikte kaygı veya depresyon gibi çeşitli psikolojik şikayetlerinde artış olduğunu belirtirler. Bebek haberini henüz alan anne adaylarının bu dönemi sevinç ve heyecan yaşadığı dönemde bulantılar moral bozucu bir hal alır ve depresyonu tetikler. hamile kadınların ruh hali etkisi nedeniyle gebelikteki bulantı ve kusmanın psikolojik olduğuna dair çeşitli görüşler ortaya çıkmıştır. Ancak bu iddiaları kanıtlayan herhangi bir çalışma yoktur. Hamilelikte bulantı ve kusma gebeliğin 6. haftasında başlar 9. haftasında şiddetlenir ve genellikle 3. aydan sonra 14-16. haftalar arasında sonlanır. Bulantı bir kez başladığında bir ile dört saat arasında sürebilir. Hamilelikte 20 haftaya kadar bulantı ve kusma şikayeti devam eden hamileler vardır ancak neyse ki bu tip durumlar nadir görülür. Özelikle erken dönemde doktora başvurulursa bulantı öne çekilebilir.

  Hamilelikte Sürekli BulantıNe zaman doktora başvurulmalı: Bulantı ve sık kusma sonucu kilo,su kaybı ve benzeri nedenlerle doktor müdahalesi gerekebilir. Yemek yemeyi ve sıvı almayı engelleyecek gün boyu bulantı ve kusma, bayılma ve baş dönmesi, kilo kaybı, kafa karışıklığı, nabız artışı, idrara az çıkma, tekrarlı baş ağrısı, aşırı halsizlik, hoş olmayan ağız yada vücut kokusu aşırı kusma şikayeti olan hamilelerin mutlaka doktora başvurması gerekir ve hastaneye yatırılarak damardan sıvı ve besin verilmesi gerekir.
  ]]>
  Uykusuzluk Mide Bulantısı Yaparmı https://www.bulanti.gen.tr/uykusuzluk-mide-bulantisi-yaparmi.html Wed, 28 Nov 2018 05:01:21 +0000 Uykusuzluk mide bulantısı yapar mı, uykusuzluk içinde bulunduğumuz dönemde bir çok kişi de görülen, artık yaygın diyebileceğimiz en ciddi problemler arasında yer almaktadır. Uyku probleminin bir çok sebebi olabilmektedir. Bu pr Uykusuzluk mide bulantısı yapar mı, uykusuzluk içinde bulunduğumuz dönemde bir çok kişi de görülen, artık yaygın diyebileceğimiz en ciddi problemler arasında yer almaktadır. Uyku probleminin bir çok sebebi olabilmektedir. Bu problemler arasında vücutta direk bulunan bir sağlık sorunu da olabilmektedir aynı şekilde yaşanılan stres, bunalım gibi durumlarda etki etmektedir. Gün içerisinde yaşanılan sıkıntılar, iş hayatı, eğitim durumu, evde yaşanan bazı sorunlar uyku problemlerine sebep olmaktadır. Uyku problemi bir çok kişide mide bulantısı yaparak bütün bir gecenizi gündüzünüzü mahvedebilmektedir. Uykusuzluk, mide bulantısı yapabildiği gibi strese de sebep olabilmektedir. Yaşanılan olumsuz durumların da strese etki ettiğini ve birbirlerini karşılıklı olarak etkilediklerini de bilmekte fayda var. Uykusuzluktan kaynaklı yaşanılan mide bulantısını en aza indirmenin bir yolu ise sıkıntılardan, kişiyi üzüp ona mutsuzluk veren bütün durumlardan uzak durmasıdır.Uykusuzluk Mide Bulantısı Yaparmı

  Uykusuzluktan kaynaklı mide bulantıları bir çok kişide görülmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi mide bulantısından kurtulmanın en güçlü yolu stresten uzak durmaktır. Bunun dışında bir doktor kontrolüde iyi gelecektir. Mide bulantısının oluşturacağı bazı rahatsız edici hastalıktan kurtulmak için doktor gözetiminde kullanılabilecek bazı ilaçlar da eczanelerde yer almaktadır. Uykusuzluk mide bulantısı ile birlikte baş dönmesi, halsizlik, bitkinlik gibi durumları da beraberinde getirebilmektedir. Bu yüzden kişiler normal uyku düzenlerine tekrar kavuşmak için stresten uzak kalmalılar. Eğer bu bir çare olmuyorsa muhakkak bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir. Kullanılacak ilaçlar belli bir süre, kişinin eski uyku düzenine kavuşarak bu şekilde devam etmesini ayrıca mide de ağrı ve bulantıları ortadan kaldıracağını söyleyebiliriz.
  ]]>
  Stres Mide Bulantısı Yaparmı https://www.bulanti.gen.tr/stres-mide-bulantisi-yaparmi.html Wed, 28 Nov 2018 19:14:29 +0000 Stres mide bulantısı yaparmı, Fiziksel hastalıklar kadar psikolojik rahatsızlıklarda insan vücudunda fazlası ile rahatsızlık bırakabilir. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de strese bağlı mide bulantısıdır. Stresli bir hayatı Stres mide bulantısı yaparmı, Fiziksel hastalıklar kadar psikolojik rahatsızlıklarda insan vücudunda fazlası ile rahatsızlık bırakabilir. Bu rahatsızlıklardan bir tanesi de strese bağlı mide bulantısıdır. Stresli bir hayatınız var ise mutlaka mide rahatsızlığı da yaşıyorsunuzdur. 
  Mide rahatsızlıklarının, bulantısının başında stres yer alıyor. İş yerinde, okulda, evde veya sosyal hayatınızda çok stresli iseniz bu dönemler de mide ağrılarınız ve bulantılarınız oldukça fazladır. Gün içerisinde yaşadığınız mide bulantılarının asıl nedeni aslında stres, sıkıntı olabilir. Stresli insanlara baktığınız da çoğunun sürekli midesi bulanmaktadır. Bu mide bulantısından kurtulmaları aslında hiç te zor değildir. İlk başta stresli hayat yaşayanların neleri kafalarına taktıklarını bulup o sorun ile baş etmeyi öğrenmeleri gerekir. Hayatlarında ki sorunları halletmeye başladıkları andan itibaren midelerinin de rahatladıklarını fark edeceklerdir. Stresli insanlar kendilerini ve çevrelerini biraz da olsa değiştirdikleri zaman mide bulantılarında azalma meydana gelecektir ve hayatlarını daha güzel yaşamaya başlayacaklardır. 

  Stres Mide Bulantısı YaparmıStrese bağlı mide bulantılarını geçirmenin yolları
  • Odanızı temiz, ferah ve serin tutmaya özen gösterin. 
  • Sorunlarını bir kağıda yazın ve tek tek o sorunları halletmeye başlayın. 
  • Olumsuz hiç bir şey düşünmemeye gayret edin. 
  • Hayatınız da sizi olumsuz etkileyen kişiler ile bir süre aranıza mesafe koyun. 
  • Sık sık temiz hava alın ve gerekirse kısa bir yürüyüş yapın. 
  • Şekerli yiyecekler tüketin ancak aşırıya kaçmadan. 
  Ancak dediğimiz gibi mide bulantılarınızın geçmesi için kısaca stres ve sıkıntıdan uzak durun. 
  ]]>
  Mide Bulantısı İştahsızlık https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-istahsizlik.html Wed, 28 Nov 2018 20:31:32 +0000 Mide Bulantısı İştahsızlık, Birçok insanın hayatında sık olarak karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, iştahsızlık problem Mide Bulantısı İştahsızlık, Birçok insanın hayatında sık olarak karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, iştahsızlık problemini de getirmektedir. Mide bulantısı iştahsızlık sorununu birçok nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar, hamilelikten gıda zehirlenmeye kadar birçok nedenlerle karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorun genç yaşlı, kadın erkek hemen hemen herkeste her an görülebilmektedir. 

  Mide bulantısı iştahsızlık çocuklarda genellikle mideye zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden dolayı kaynaklanabilir. Sadece mide bulantısı değil bunun yanında gerçekleşen iştahsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır.  Bunların nedenleri özellikle midenizde ve bağırsaklarda oluşan yaralar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunun gibi durumların tespiti genellikle uzman doktorlar tarafından yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide bulantısı iştahsızlık problemi eğer 2 günden fazla devam ediyorsa ise acilen uzman bir doktora görünmenizde fayda bulunmaktadır. Çünkü bu tür sorunlar ilk başta çok fazla problem olmasa bile, gerekli tedbirlerin alınmadığı zaman çok büyük ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Mesela midemizde gerçekleşen bir yara yüzünden o kişi yemek yemekten kaçınır ve sürekli mide bulantısı İştahsızlık meydana gelir. Günümüzde birçok kişide görülen hatta özellikle genç ve sınav dönemindeki gençlerde görülen mide bulantısı iştahsızlık psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.  Sınav stresini yaşayan bir öğrencide yoğun stresten dolayı hızlı çalışması mide asit dengesinin bozulması nedeniyle bu tür problemler görülebilmektedir. 

  Mide Bulantısı İştahsızlıkMide Bulantısı İştahsızlık Sebepleri:
  • Soğuk kış aylarında, serin baharlarda grip, soğuk algınlığı durumlarında görülür.
  • Kişinin çok soğuk içecek tüketmesi, giyimine dikkat etmeyip fazla üşümesi sonucu Mide Bulantısı İştahsızlık görülebilir. Bunlar genelde tek oluşmaz.
  • Menopozun ilk dönemlerinde devamlı terleme ile beraber bu belirtileri de olabilir.
  • Kişinin aldığı gıdalardan zehirlenmesi de böyle belirtilere sebep olur.
  • Verem belirtisi arasında  ateş basması ve ateşin düşmemesi gibi belirtilerini gösterir.
  • Hepatit A yani sarılık hastalığının da belirtilerinden biridir. Bunun yanında halsizlik, ateş basması, terlemelerde olacaktır.
  Mide Bulantısı İştahsızlık nasıl geçer:
  • Stresten uzak durulmalı.
  • Alkol, sigara ve uyuşturucu maddeden uzak durulmalı
  • Beslenme şekli değerlendirilmeli ve düzenli olmalı
  ]]>
  Mide Bulantısının Sebepleri https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisinin-sebepleri.html Thu, 29 Nov 2018 14:56:11 +0000 Mide bulantısının sebepleri, mide sindirim kanalının yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer alan geniş bir bölümdür. Mide bulantısı ise kusmak, karın bölgesindeki kasların kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıd Mide bulantısının sebepleri, mide sindirim kanalının yemek borusu ile ince bağırsak arasında yer alan geniş bir bölümdür. Mide bulantısı ise kusmak, karın bölgesindeki kasların kuvvetli kasılması sonucu midenin boşalmasıdır. Mide bulantısı, kusacakmış gibi bir his oluşmasına sebep olur. Herhangi bir hastalık değildir fakat bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Mide bulantısı en çok kokularda, hoşlanılmayan görüntülere maruz kalındığında, sindirim sistemi problemlerinde, yüksek tansiyon veya şeker hastalığında, iç kulak iltihabında oluşabilecek bir durumdur.  

  Mide Bulantısının SebepleriMide bulantısının sebepleri;
  • Gıda zehirlenmesi,
  • Gastroenteritler( bakteri kaynaklı ishal),
  • Mide ülseri,
  • Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı,
  • Migren,
  • Araç veya uzun yol tutması,
  • Gebelik,
  • iç kulak rahatsızlıkları,
  • Hipertansiyon,
  • Kan şekerinin kontrol dışı yükselmesi sonucu oluşan diyabetik ketoasidoz,
  • Kafa içinde basınç artışı,
  • Kalp krizi riski,
  • Barsak tıkanıklığı, 
  • İlaçların yan etkileri,
  • Mide de meydana gelen mikrop oluşumu,
  • Psikolojik nedenler mide bulantısının sebeplerindendir.
  Hamilelik, mide bulantısının en gerçekçi sebeplerinden biridir. Hamilelik döneminde mide bulantısının ve kusmanın nedeni tam olarak bilinememekle birlikte psikolojik nedenlerin yanında hormonal değişimlerin oluşmasıyla bulantı olabilmektedir. Hamilelerin %90'ında görülen bulantılar 8-10 haftada ağırlaştıktan sonra 13. haftadan sonra ise azalmaya başlamaktadır.

  Gıda zehirlenmesi, mide bulantısının en belirgin nedenlerinden biridir. Bozulmuş, kokmuş, tarihi geçmiş yiyeceklerin yenmesi sebebiyle oluşur. Kusma ile sonlanır. Bazı durumlarda mide bulantısı yemeği yer yemez başlar. Belli ilaçlara hassasiyette mide bulantısına sebep olabilmektedir. Bunlar bazı antibiyotikler ve güçlü ağrı kesiciler olabilmektedir. Bu tarz ilaçları kullanmadan önce prospektüsünü okumakta yarar vardır. 

  Alkol veya uyuşturucu kullanımı hem mideyi tahriş etmekte hem de bulantıya sebep olabilmektedir. Stres midenin düşmanıdır. Hem ağrılara, yanmalara hem de bulantılara sebep olabilmektedir. Mide bulantılarının sebeplerinden biride araç tutmasıdır. Uzun virajlı, tümsekli, topraklı yollardan geçerken aracın sarsılmasıyla birlikte mide bulantısı oluşabilmektedir. Böyle durumlarda camı açıp derin nefes alarak etrafı izlemek daha faydalı olacaktır. Enfeksiyon sonucu da mide bulantıları gerçekleşmektedir. Mide de mikrop oluşumuna neden olabilmektedir. Oluşan bu mide mikrobu olarak adlandırılan helicobakter mikrobu mide de ülsere neden olabilmekte ve mide de krampların oluşmasına neden olmaktadır. Bu da aralıksız sadece mide bulantılarına sebep olmaktadır. Kusma olmamaktadır. Genellikle enfeksiyonun sonucu olarak ishal meydana gelir. 

  Migren hastalığı da mide bulantısına sebep olabilmektedir. Baş ağrısıyla birlikte mide bulantısı da yoğun bir şekilde yaşanan şikayetler arasındadır. Hastalar genellikle karanlık ve sessiz alanlarda uyuyarak bu belirtileri atlatmaya çalışırlar. 

  Psikolojik nedenlere bakacak olursak, birçok hastalığın ana sebebi aslında bundan kaynaklanmakta olduğunu görürüz. Psikoloji kişinin tüm hayatını etkilemektedir. Dolayısıyla üzüntü, stres, hayal kırıklığı, nefret gibi duygu değişimlerinde kişinin vücudunda yan etki olarak nüksedecektir. Bu etkilerden biride mide bulantısı olabilmektedir. Kişi yaşadığı olaylardan sonra yorgun, halsiz kalabilir ve vücut direnci yavaşlayabilir. Bunlarda midede ters etki yaratabilir.
  ]]>
  Bebeklerde Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/bebeklerde-mide-bulantisi.html Fri, 30 Nov 2018 03:31:59 +0000 Bebeklerde Mide Bulantısı, Mide bulantısı yetişkinlerde göre bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeklerde mide bulantısının altında yatmakta olan bazı hastalık türleri olabileceği gibi bazen de uzun zaman boş kaldığından Bebeklerde Mide Bulantısı, Mide bulantısı yetişkinlerde göre bebeklerde daha çok görülmektedir. Bebeklerde mide bulantısının altında yatmakta olan bazı hastalık türleri olabileceği gibi bazen de uzun zaman boş kaldığından kaynaklanmaktadır. Eğer midenin boş kalmasından mide bulantısı oluyor ise bebeğe verdiğiniz ana öğünlere ek olarak ara öğünlerde verilmelidir. Bebeklerde görülen mide bulantısının altında parazitik ve viral, beyin sarsıntısı, mide üşütmesi, enfeksiyon kapma ve bozulmuş yiyeceklerin tüketimi olabilir. Midesi bulanan bir bebeğin sıvı kaybetmemesini önleyebilmek için bol, bol su verilmelidir. Çünkü su tüketen bebeğin midesinde bulunana asitler etkisiz hale gelir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bebeğinizi uyutmak doğru bir davranıştır. Eğer bebeğiniz uyur ise midesi daha kolay çalışır ve mide kendisini kolay bir biçimde boşaltır ve bebeğiniz rahatlar. Tıpkı yetişkin bir kişide olduğu gibi bebeğinizi açık havaya çıkarmak yada bebeğinizin bulunduğu yere temiz havanın girmesini sağlamak da mide bulantısına iyi gelecektir. Yağlı süt ile yağlı yiyecekler bebeğe verilmemelidir.
   
  Bebeklerde Mide BulantısıBebeklerde mide bulantısına şu bitkiler oldukça iyi gelecektir

  Limon çiçeği, karabaş otu, erik çiçeği, nane limon ikilisi, oğul otu, lavanta, ıhlamur ve mentollü nane bitkisi. Bu bitkilere ek olarak birde bir çorba kaşığı kadar Türk kahvesinin üstüne dört, beş damla limon damlatarak bebeğe verilir ise mide bulantısına iyi gelir. Bir adet limonu dilimleyip üstüne bir çorba kaşığı kadar kuru nane ile bir iki su bardağı su koyularak kaynatılırsa mide bulantısının alır. Ancak nane limon çayının ılık olması gerekmektedir. Bu yöntemlerin dışında melisa çayı da bebeklerde mide bulantısına oldukça iyi gelir. Bir du bardağı kadar kaynar suyun içine iki çay kaşığı dolusu melisa otu koyularak yaklaşık on dakika demlemeye bırakın. Bu çay ılık olarak tüketilir ise şifa verir. Bebeğinizin kusması eğer devam etmiyor ise pirinç çorbası, elma, komposto ve bebek bisküvisi verilebilir. Eğer bebeğin kusması kesilmedi devam ediyor ise iki saate kadar hiç bir yiyecek verilmemeli ve acilen doktora götürülmesi gereklidir. 
  ]]>
  Mide Bulantısı Baş Dönmesi https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-bas-donmesi.html Fri, 30 Nov 2018 12:16:11 +0000 Mide bulantısı baş dönmesi, gıda zehirlenmesi, iç kulak enfeksiyonu, beslenme yetersizliği, panik atak gibi daha pek çok nedenden kaynaklanabilecek bir rahatsızlıktır. Baş dönmesine genellikle mide bulantısı ve kusm Mide bulantısı baş dönmesi, gıda zehirlenmesi, iç kulak enfeksiyonu, beslenme yetersizliği, panik atak gibi daha pek çok nedenden kaynaklanabilecek bir rahatsızlıktır. Baş dönmesine genellikle mide bulantısı ve kusma eşlik eder. Baş dönmesi mide bulantısının en yaygın nedeni, iç kulakta vücut dengesini koruyan bölümde yaşanan sıkıntılardır. Baş dönmesi ve mide bulantısının ne sıklıkla oluştuğu, yaşam kalitesini etkileyip etkilemediği dikkat edilecek hususlar arasındadır. Bu şekilde problemler yaşanıyor ve problem yaşam kalitesini düşürüyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

  Mide bulantısı baş dönmesinde sık karşılaşılan problemler

  Baş dönmesi neden olduğu sıkıntıyla beraberinde mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir. Güne sabah kahvaltısıyla başlamak, aralarda aşırı çay kahve tüketiminden kaçınmak gerekir. Güne kahvaltısız başlamak, öğleye kadar aç beklemek ve aç şekilde çay ya da kahve tüketmek baş dönmesiyle beraber mide bulantısına yol açabilir. Tansiyon ve kan şekerinin düşmesi yine baş dönmesi ve beraberinde mide bulantısına yol açabilir. Orta kulak kısmında bulunan  ve vücut dengesiyle sorumlu olan, baş hareketlerini kontrol eden sıvının yer aldığı bölümde oluşan enfeksiyonlar, bölgede sıvı birikmesi, uygulanan basınç gibi problemlerde baş dönmesiyle beraber mide bulantısına neden olabilir.

  Mide Bulantısı Baş DönmesiMide bulantısı baş dönmesinin diğer nedenleri

  Gebelik: Mide bulantısı ve baş dönmesi gebeliğin tipik belirtilerinin başında gelir. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde erken belirtileri olarak tanımlanabilir. Bazen yaşanan baş dönmesi ve mide bulantısı gebelik boyunca devam edebilir. Yaşanan bulantı ve baş dönmesinin şiddetine bağlı olarak uygun tedavi başlatılabilir. Mide bulantısı ve baş dönmesi yaşam kalitesini olumsuz etkilemiyorsa anne adayının evde aldığı basit önlemlerle de kontrol altına alınabilir.

  Labirintit: İç kulakta labirent olarak tanımlanan kısımda tahriş ve şişlikle birlikte görülen kulak iltihabıdır. Üst solunum yollarıyla alakalı gelişen hastalıklar bölgenin iltihaplanmasına neden olur. Dengeden sorumlu olan labirent iltihaplandığında fonksiyonel olarak normal bir şekilde çalışmaz. Baş dönmesi, mide bulantısı, odaklanma güçlüğü, kusma, sorunlu kulakta işitme kaybı ve kulak çınlamasına yol açabilir. Hafif seyirli iltihaplar kısa sürede kontrol altına alınabilir. Bazen müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinde de geçebilir. Fakat şiddetli ve ilerlemiş iltihapların baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtilerini ortadan kaldırmak için ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilir.

  Vertigo: İç kulakta yarım daire kanalları olarak tanımlanan bölgede bulunan sıvı vücut dengesini yönetmekle görevlidir. Bu bölgeden beyne iletilen mesajlar ile vücudun hangi pozisyonu alacağı hakkında bilgi verilir. Beyin ise dengeyi sağlayabilmek için ne yapacağına karar verir. Bu kanallarda meydana gelen sıkıntılar beyni ulaşılan sinyallerin doğru bir şekilde ulaşmasını engeller. Baş dönmesiyle beraber vücut dengesi bozulur. Fizyoterapi, ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilir.

  Migren: Mide bulantısıyla birlikte baş dönmesine neden olan nörolojik bir hastalıktır. Ataklar şeklinde yaşanan ağrılar uyku problemlerine ve öğün atlanmasına yol açar. Kan basıncını düşürür. Migren hastası aşırı ışığa ve gün ışığına karşı hassas olur. Tüketilen bazı yiyecekler migren ataklarını tetikleyebilir. Merdiven çıkma gibi bazı aktiviteler yine migren ataklarını tetikleyebilir. Ataklarda şiddetli baş dönmesi ve mide bulantısına neden olur. Yaşanan ağrılar göz çevresinde, sinüslerde, boyunda ve alında görülür.

  Panik atak: Baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtilerin yanı sıra duygu bozuklukları da görülebilir. Panik atak yaşayan kişide nefes darlığı, kalp atışının hızlanması, baş dönmesi, mide bulantısı, göğüs ağrısı, bo]]> Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi Gelir https://www.bulanti.gen.tr/cocuklarda-mide-bulantisi-ne-iyi-gelir.html Sat, 01 Dec 2018 11:03:32 +0000 Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Çocuklar yaradılış gereğince mikrop ve enfeksiyonlara kolaylıkla yakalanan zayıf bünyeye sahiptirler. Birçok yetişkin insanın normal hayat şartlarında basit olarak atlattığı hastal Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir, Çocuklar yaradılış gereğince mikrop ve enfeksiyonlara kolaylıkla yakalanan zayıf bünyeye sahiptirler. Birçok yetişkin insanın normal hayat şartlarında basit olarak atlattığı hastalık veya rahatsızlıkla çocuklarda ciddi anlamda kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu nedenle belli aralıklarla çocukların kontrollere rutin olarak götürülmesinde fayda bulunmaktadır. Çocuklar bir hastalık veya yemiş olduğu bir besinden kaynaklı olarak rahatlıkla rahatsızlık geçirebilir. Bazen çocuklarda mide bulantısı besin zehirlenmesi veya kronikleşen bir rahatsızlıktan kaynaklı oluşabilmektedir. Bu nedenle böyle bir rahatsızlık geçiren çocuk gözetim altında tutularak rahatsızlığın temeli araştırılır. Şayet çocukta görülen mide bulantısı soğuk algınlığından kaynaklıysa ilaç tedavileri ile kısa süre içerisinde bu mide bulantısı son bulabilir. Eğer çocuk almış olduğu bir besinden kaynaklı gıda zehirlenmesi yaşamış ise bu durum tehlike arz eder. Gıda zehirlenmeleri çocuğun kusmasına ve sürekli olarak midesinin bulanmasına neden olmaktadır. Böylesi bir durumda kalan çocuk farklı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum tehlike arz ettiğinden dolayı çocuğa ebeveyn oldukça dikkat etmeli ve konu uzman hekime bildirilmelidir. Böyle bir durumda mide bulantısının geçmesi amacıyla çocuğun midesi yıkanarak bu rahatsızlık ortadan kaldırılır. Bazen mide bulantısı başka hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle geçmeyen mide bulantıları uzman hekimlerin yapacağı tahliller sonucunda hastalığın temeli araştırılır. Hastalık tespit edildikten sonra kişinin sağlığına kavuşması muteber olup çocukta görülen mide bulantısı kısa süre içerisinde son bulacaktır. 


  Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi GelirÇocuklarda Mide Bulantısı Bitkisel Tedaviler
  Üst solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklı olarak çocukların ciddi anlamda mide bulantısı geçirdiği gözlemlenmiştir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu araştırmalar neticesinde çocuklarda mide bulantısına bir kısım mide bulantılarının iyi geldiği anlaşılmıştır. Çocuğun anatomik yapısına ilişkin olarak bir kısım bitkiler ve karışımlar bir araya gelmesi ile çocuğun sağlık problemleri giderilerek mide bulantısının son bulduğu görülmüştür. Bunun için uzman hekimlerin önerdiği soğuk bal şerbeti ciddi anlamda bir tedavi yöntemidir. Soğuk bal şerbeti için 1 kilogram bal, 1 kilogram üzüm pekmezi, 50 şer gram karanfil, nane, tarçın, kakule dövülerek macun kıvamına getirilerek karışım sağlanır. Bundan sonra oluşan karışım bir kaç kaşık çay bardağın da ılık suyla karıştırılması sağlanarak kişinin tüketmesi sağlanır. Bu işlemin birkaç kez tekrarlaması halinde çocuğun mide bulantısının son bulduğu görülecektir. 

  Çocuklarda Mide Bulantısı Uzman Tedavileri
  Uzman hekim çocuk üzerinde yapmış olduğu tahliller sonrasında mide bulantısının temelinde yatan rahatsızlığı belirir. Bu rahatsızlığın araştırılması tamamlandıktan sonra uygun ilaç ve serum tedavisi ile çocukta görülen yüksek ateş, kusma ve mide bulantısının son bulduğu görülecektir. Şayet uygun tedavi yöntemlerine rağmen çocuk da oluşan rahatsızlığın son bulmadığı ve mide bulantısı devam etmesi halinde uzman hekim tedavi yöntemini değiştirir. Böylelikle uygun tedavi yöntemi sayesinde çocuğun mide bulantısının son bulduğu anlaşılacaktır. Bunlara rağmen çocuğun mide bulantısı devam etmekteyse konu uzman hekime bildirilmelidir. 
  ]]>
  Hamilelikte Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-mide-bulantisi.html Sat, 01 Dec 2018 12:24:31 +0000 Hamilelikte Mide Bulantısı, genellikle gebeliğin ilk 3 ayında ve sabahları ortaya çıkar. Bu durum son derece yaygındır. Bu bulantıların olma nedeni gebe durumundaki kadınların tansiyon ve karbonhidrat değerlerinin değişmesi so Hamilelikte Mide Bulantısı, genellikle gebeliğin ilk 3 ayında ve sabahları ortaya çıkar. Bu durum son derece yaygındır. Bu bulantıların olma nedeni gebe durumundaki kadınların tansiyon ve karbonhidrat değerlerinin değişmesi sonucunda gerçekleşir. Bunların içerisinde kilo kaybı kan değerlerinin sürekli olarak değişmesi ve  vücudun su kaybetmesi de etkilidir. Özellikle hamilelik sürecinin ilk 3 ayında kadınların yarısı sabah bulantıları yaşar başlıca belirtiler ise bulantı ve kusmadır. En şiddetli kusma ve bulantı hissi sabah saatlerinde olduğundan yabancı dillerde "sabah hastalığı" adıyla bilinir. Yalnız sabah saatlerinde gerçekleşerek son bulmayan hamilelikte mide bulantısı günün her saatinde gerçekleşebilir. Mide bulantılarının süresi ve şiddeti kadından kadına farklılık gösterebilir. Bu bulantılar dışında bazen kusmalarda gerçekleşir. Gebelik dönemindeki bulantı genellikle ne anne adayına nede doğacak bebeğe zarar vermez fakat fazla kilo kaybı ve su kaybı yaratan durumlarda tıbbı müdahale gereklidir.

  Hamilelikte Mide BulantısıHamilelikte Mide Bulantısı Belirtileri,

  Gebelik döneminde sabah bulantılarına şu belirtiler eşlik edebilir:
  • Mide bulantısı
  • İştahsızlık veya çok yeme hissiyatı ( kadından kadına farklılık gösterebilir )
  • Kusma
  • Psikolojik etkiler
  Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantıları ve kusma hissi kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Çalışma hayatını, sosyal yaşamı ve varsa diğer çocuklarla ilgilenmeyi engelleyebilir. Hamilelik haberini yeni almış anne adayları mutlu ve heyecanlı olmayı bekledikleri bu dönem içerisinde bulantılar sonucunda depresyon ve psikolojik olumsuzluk yaşayabilir. 

  Hamilelik Döneminde Mide Bulantısının Nedenleri,

  Hamilelik döneminde mide bulantısının neden ortaya çıktığı halen günümüzde gizemini korumaktadır fakat fiziksel ve metabolizma ile ilgili faktörlerin büyük rol oynadığı düşünülür. Hamilelik döneminde mide bulantısı nedenleri faktörleri şöyledir:
  • Östrojen ve yükselen hormon seviyeleri büyük rol oynamaktadır.
  • Beslenirken tüketilen gıdaların yeteri kadar B6 vitamini içermemesi
  • Tansiyon değerlerinin sürekli değişmesi (genellikle düşmesi)
  • Beslenmeden dolayı değişen karbonhidrat metabolizması 
  • Hamileliğin oluşturduğu büyük fiziksel değişimler.

  Ne Zaman Başlar ve Ne kadar Sürer

  Hamilelik sürecinde bulantılar genellikle 6. haftada başlar, 9. haftalarda şiddet gösterir ve 4. aydan sonra bulantılar sonlanır. Bulantı ve kusma hisleri bir kez başladığında 1 ile 4 saat arasında devam edebilir. Hamilelik döneminde 20. haftaya kadar hatta hamilelik süreci son bulana kadar bulantı şikayeti olan kadınlar da vardır. Hamilelikte mide bulantısı ile birlikte baş ağrısı, ateş ve başka tür etkiler görülürse doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu belirtiler anne adayında gebelik bulantıları dışında başka bir problem olmasına işaret edebiliyor olabilir.

  Hamilelik Döneminde Mide Bulantısı İçin Neler Yapılabilir
  • Geceleri yatmadan önce ve sabah kalktığınızda kraker, kızartılmış ekmek yada bisküvi tüketebilirsiniz.
  • Mide bulantısı yaratacağını düşündüğünüz hiçbir şeyi tüketmeyin. Örneğin: pilav, makarna ve kremalı yiyecekler.
  • Sıcak yemekler çok koku yayıp bulantı hissi yaratacağından dolayı soğuk yemeklere yönelin.
  • Gün içerisinde kısa kısa atıştırmalıklar yapıp yiyin bunun nedeni ise boş mide bulantıyı tetikleyebilir.
  • Bir süre yemek yapmayın mutfak da yemek kokusu da bulantıyı tetikleyebilir.
  • Karnınıza baskı yapmayacak bol giysiler giyin.
  • Çok hareketlilik de iyi değildir olabildiğince yavaş ve az hareket edin.
  • En önemlisi doktorunuz hamile olduğunuzun farkında]]> Sabahları Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/sabahlari-mide-bulantisi.html Sun, 02 Dec 2018 09:19:24 +0000 Sabah mide bulantısı, kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkacağı belirtisi de olabilir. Bu yüzden mutlaka en kısa zaman içerisinde kontrol yaptırıp sağlığınızı kontrolden geçirmek için doktorunuza başvurunuz.  Sabah mide bulantısı, kalp krizi gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkacağı belirtisi de olabilir. Bu yüzden mutlaka en kısa zaman içerisinde kontrol yaptırıp sağlığınızı kontrolden geçirmek için doktorunuza başvurunuz. Birde bazen mide bulantıları kişileri uykusundan uyandırarak uyku bozukluklarına neden olabilmektedir. Kesinlikle mide bulantıları yaşanan bir hastalık olmayıp oluşabilecek hastalığın başlangıcı olabileceğinin belirtisi olabilmektedir. Sabah bulantılarının aslında bilimsel olarak tanımı yoktur. Kişiler zayıflamak için kendilerini aç bırakmalıdırlar.  Aslında kişiler aç kalarak sabah bulantısının yoğunlaşmasını ve gün boyu bulantının devam etmesini sağlar.
   Kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi sonucu olarak tanımlanan mide bulantısı tek başına hastalık olmamakla beraber başka hastalığın habercisi olarak da bilinir. Mide bulantısının pek çok nedeni vardır.  Bu nedenler arasında en baş sırada gelen;

   Nedenleri:
   • Stres
   • Yorgunluk olması sonucu
   • Migren,  hastaları
   • Gıda zehirlenmesi olmaktadır
    Genellikle gebelikte oluşan sabah mide bulantıları oldukça yaygın ve oldukça sık rastlanır.  Bazı yiyecekler sabah mide bulantılarını şiddetlendirirken bazıları ise hafiflemesine yardımcı olur. Kişilerde daha sık ve düzenli bir şekilde mide bulantısı yaşıyorsa mutlaka bir uzman doktor tarafından muayene olması gerekir. Fakat bazı mide bulantılarının üstesinden kendiniz gelebilirsiniz.

   Sabahları Mide BulantısıFaydaları:
   • Odanızın penceresini yatmadan önce havalandırın
   • Yada aç karnına elma yiyerek vücuttaki toksinleri dışarı atmanıza yardımcı olur.
   • Sabah mide bulantısını gidermek için lavanta, nane, limonu koklamanız yeterlidir.
   • Sabah uyandığınızda mide bulantınız var ise güzel bir şekilde kahvaltı yapıp temiz havada yürüyüş yapmanız sabahları mide bulantısının azalmasına yardımcı olacaktır.
   ]]>
   Devamlı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/devamli-mide-bulantisi.html Mon, 03 Dec 2018 08:24:37 +0000 Devamlı mide bulantısı, mide bulantısı çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle sürekli olarak devam eden mide bulantılarında muhakkak doktora görünmek ve gerekli muayeneleri olarak devam Devamlı mide bulantısı, mide bulantısı çoğunlukla bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle sürekli olarak devam eden mide bulantılarında muhakkak doktora görünmek ve gerekli muayeneleri olarak devamlı oluşan bu mide bulantısının sebepleri araştırılmalıdır. Ne kadar erken teşhis edilirse kişinin sağlığı için o kadar önemlidir. Çünkü değişik rahatsızlıklara bağlı olarak oluşmuş olabilir mide bulantısı. Mide bulantısı ile beraber kusma da olursa sıvı kaybı artar ve bu sizi daha da halsiz ve bitkin bir hale getirir. Kişiyi günlük hayatından ve aktivitelerinden alıkoyarak zor durumda bırakır.

   Devamlı Mide BulantısıDevamlı mide bulantısının nedenleri
   • Seyahat sırasında oluşan uçak, otobüs, deniz tutması kaynaklı oluşabilir.
   • Gebeliğin ilk dönemlerinde sıklıkla ve gebelik dönemi boyunca devamlı olarak mide bulantısı görülebilir.
   • Eklem rahatsızlıkları ve eklem ağrıları kaynaklı mide bulantıları olur.
   • İdrar yolunda oluşan enfeksiyonlar devamlı mide bulantılarına sebep olur. 
   • Vücutta görülen çeşitli enfeksiyonlardan veya virüslerden kaynaklı olabilir.
   • Aşırı ve yanlış yağlı besin tüketimi veya uzun süre aç kalma sorunu ile oluşur.
   • Beyinde bulunan bazı tümörler ve kanser hastalıkları da devamlı mide bulantısı yapan durumlardır.
   • Psikolojik rahatsızlıklar da mide de sürekli bulantılar oluşturabilir. 
   Devamlı mide bulantısı tedavisi, mideyi mümkün olduğunca dinlendirmek gerekir. Doktora gidip gerekli kontroller yapıldıktan sonra farklı bir hastalığa bağlı olarak oluşmuyorsa sıvı kaybını en aza indirmelisiniz. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Dengeli ve düzenli bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Sıvı tüketimi ihmal edilmemelidir. Öğünlerinizi az ve sık sık yapmalısınız. Yemekten hemen sonra yatmayın. En az yarım saat bir saat uyumayın. 
   ]]>
   Bulantı Kusma https://www.bulanti.gen.tr/bulanti-kusma.html Mon, 03 Dec 2018 17:22:30 +0000 Bulantı Kusma, kişide bir hastalığın başlangıcının sebebi olabilir. Bulantı yada kusmaya sebep olan asıl hastalığın teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Bulantı ve kusma Belirtilerinin kontrolü kişin Bulantı Kusma, kişide bir hastalığın başlangıcının sebebi olabilir. Bulantı yada kusmaya sebep olan asıl hastalığın teşhis edilmesi ve hemen tedaviye başlanması gerekmektedir. Bulantı ve kusma Belirtilerinin kontrolü kişinin rahatlık ve sıvı kaybının önlenmesi için oldukça önemlidir. Sıvı kaybı, hastada bulantı ve kusmayı daha da kötü hale getirebilir. Bu durumun önlenmesi için ilaç tedavileri mevcuttur. Bulantı kusma altta yatan başka bir hastalığın olduğunun belirtisi olabilir. Bulantı midenin kendi kendini boşaltma isteğinin olma hissidir. Kusma, midenin kendisini zorlayarak ağızla mideyi birbirine bağlayan borudan yemek borusuna mide içinde bulunan yiyecekleri ve salgıları çıkarma olayıdır.

   Bulantı Kusma Nedenleri
   • Mide yanması, mide astarının tahriş olması,
   • Kişinin beyninden gelen sinyallerin bulantı ve kusmaya neden olduğu merkezi sebeplerdir.
   • Mide sorunları ile ilgili olmayan diğer sorunlar 
   • Mide içerisinde mikrop oluşması 
   • Tifo hastalığı ve tetanoz iğne sonrası bulantı kusma kişide görülebilir
   • Gıda zehirlenmesi, aşırı yemek, bazı kokulara karşı hassasiyet, yoğun ağrı, stres.
   Enfeksiyonlar
   Kişide sık görülen bir virüs,mikrop.parazit yada farklı bir enfeksiyon mide yanmasına nenden olabilecek enfeksiyonlar arasındadır. Kusma ve bulantıya ara ara mide krampları da eşlik edebilir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlarla birlikte kişide yüksek ateş ve üşüme hissiyatı gerçekleşir. Bulaşıcı bir bakteri türü kişide bulunuyor olabilir bu gibi durumlarda hemen bir uzman doktora tedavi olmak da fayda vardır. Tedavi gecikirse farklı hastalıklara yol açabilir ve hastalık ilerleyebilir.

   Bulantı KusmaMide Gribi
   Mide gribi bir enfeksiyona bağlı olarak kişide bulantı kusma ve ishal bir arada görülür. Kişi mide yanması ve ekşimesi de hisseder. Bu hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş,karın krampları, öksürme ve üşüme gibi enfeksiyonlar görülür.

   Gıda Zehirlenmesi
   Gıda zehirlenmesi büyük çapta kusmaya neden olabilir. Bunun nedeni gıdalar içerisinde oluşan Staphylococcus adı verilen bir bakterinin salgıladığı toksindir. Gıda zehirlenmelerinin belirtileri zehirli olan gıda tüketimi yada iyi bir şekilde hazırlanamamış olan gıda tüketiminden birkaç saat sonra ortaya çıkar. 

   Mideyi Tahriş Eden Diğer Sebepler
   • Alkol ve sigara tüketimi
   • Kişinin çok sık aspirin yada ibuprofen steroit olmayan ilaçlar kullanması
   • Çok aşırı asitli içecekler tüketilmesi
   Beyin Sarsıntıları
   Kafa yaralanması yaşayan kişilerde beyin hasarları veya rahatsızlığı belirtilerinin oluşması için her zaman kanamalı yada şişkinlik durumu gerektirecek sebepler olmayabilir. Bu beyin rahatsızlığının belirtileri arasında kişide baş ağrısı, bulantı kusma, görme duyusunda bozukluklar, kafa karışıklığı (hafıza gidip gelmesi),odaklanmada zorluk yaşaması ve uyumada zorluk çekme gibi semptomlar şeklinde görülebilir.
   ]]>
   Karın Ağrısı Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/karin-agrisi-mide-bulantisi.html Tue, 04 Dec 2018 12:20:48 +0000 Karın Ağrısı Mide Bulantısı, Göğüs ve kasık arasında kalan bölgede hissedilen ağrılar karın ağrısıdır. Karın ağrısı günlük hayatımızda oldukça sık rastlanan ve herkesin mutlaka yaşadığı bir sorundur. Bazı zam Karın Ağrısı Mide Bulantısı, Göğüs ve kasık arasında kalan bölgede hissedilen ağrılar karın ağrısıdır. Karın ağrısı günlük hayatımızda oldukça sık rastlanan ve herkesin mutlaka yaşadığı bir sorundur. Bazı zamanlarda geçmesini bekleyip önemsemediğimiz karın ağrıları ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilme ihtimali ile mutlaka ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Karın içindeki organlardan kaynaklanan karın ağrıları, hangi organdan kaynaklanıyor ise o organa ait belirtiler ile kendini gösterir. Birçok nedenden dolayı kadın ve erkekleri etkileyebilen karın ağrıları, Sebebine bağlı olarak mide bulantısı ile birlikte de görülebilir. Karın ağrısı ve mide bulantısı, ufak bir üşümeden ya da gıda zehirlenmelerinden kaynaklanabileceği gibi ameliyat durumunu gerektiren bir çok ciddi hastalıktan da kaynaklanabilir.

   Karın ağrısı mide bulantısının nedenleri: 
   • İshal ya da kabızlık 
   • Mide yanması, reflü, hazımsızlık 
   • Hepatit ve bir takım kan hastalıkları 
   • Gıda zehirlenmeleri veya gıda alerjisi 
   • Bakterilerin sebep olduğu mide bağırsak iltihapları 
   • Psikolojik nedenler
   Karın ağrısı mide bulantısında doktora gidilmesi gereken durumlar, aniden başlayan karın ağrılarında ağrı, şiddetli ise ve sürekli tekrarlıyorsa, ağrı ile birlikte mide bulantısı ve kusma durumu varsa, dışkıda kan görüldüyse, karın ağrısı ile birlikte karında şişlik söz konusu ise, vücutta ateş varsa, dışkı yapmada ve gaz çıkarmada sorun yaşanıyorsa, beş günden daha fazla ishal ve bulantı durumu yaşanıyorsa ve kişi aşırı derecede kilo kaybı yaşıyorsa en kısa zamanda mutlaka doktora başvurulmalı ve ağrının sebebini anlamadan kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı kesici ilaçlar ağrıları maskeler ve acil yapılması gereken cerrahi müdahalelerin geç yapılmasına sebep olabilir.

   Karın Ağrısı Mide BulantısıKarın ağrısı ve mide bulantısında ne zaman doktora gidilmelidir, karın ağrısı ve mide bulantısı artık günlük hayatınızı etkilemeye başladığı zaman, karın ağrıları uzun süre devam ettiğinde ve zaman geçtikçe çok daha rahatsızlık vermeye başladığında ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.
   Özellikle de karın ağrısı beraberinde mide bulantısı da getiriyorsa sebebin araştırılması için mutlaka doktora görünmeli ve rahatsızlığın kaynaklandığı durum tedavi edilmelidir. Karın ağrısı ve mide bulantısı ihmal edildiği takdirde ve uzun süren karın ağrıları karın içi organlarının kanserine sebep olabileceği bilinmelidir.

   Karın ağrısı ve mide bulantısına önlemek için, her gün bol miktarda su içmeli, üşüyüp hastalanmamaya özen göstermeli, az ve çok öğün yemek yemeli, yağlı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmeli, düzenli olarak egzersiz yapıp gaz yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak hem sağlıklı yaşamımızı hemde karın ağrısı ve mide bulantısını önlemenize yardımcı olacaktır.
   ]]>
   Gebelikte Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/gebelikte-mide-bulantisi.html Wed, 05 Dec 2018 09:02:58 +0000 Gebelikte Mide Bulantısı, Hamilelik süreci anne adayları için zorlu bir süreçtir. Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler anne adaylarını her anlamda etkilemektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenen anne a Gebelikte Mide Bulantısı, Hamilelik süreci anne adayları için zorlu bir süreçtir. Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler anne adaylarını her anlamda etkilemektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkilenen anne adaylarını zorlu bir süreç başlamaktadır. Gebelik  döneminde anne adaylarının şikayetlerinden biri de mide bulantısıdır. Mide bulantısı gebe kadınların çoğunda görülmektedir. Gebelik döneminde mide bulantısı ortalama ilk üç ayında sabah bulantısı olarak ortaya çıkmaktadır. Sabah bulantısı gebelik döneminde çok yaygındır. Gebelik döneminde yaşanan sabah bulantısının nedeni yükselen hormon değerleri, tansiyonda meydana gelen yükselme ve metabolizmada ki değişimler neden olmaktadır. Sabah bulantısı olarak bilinen hiperemezis gravidarum kilo kaybına neden olabilmektedir. 

   Gebelik döneminde hemen hemen bütün anne adayları ilk 3 aylık sürede sabah bulantısı yaşamaktadır.  Bulantı ve kusma olan sabah bulantısı sabah saatlerinde şiddetli yaşanmaktadır. Gebelik döneminde yaşanan mide bulantısının şiddeti anne adayların da farklılık göstermektedir. Anne adayının sağlık durumu yaşanan mide bulantısını etkilemektedir. Anne adayında migren, kokuya karşı hassasiyet var ise gebelik döneminde yaşanan mide bulantısının şiddeti de artmaktadır. Bazı annelerde sadece bulantı görünürken bazı anne adaylarında bulantı ve kusma aynı anda görülebilmektedir. Gebelik döneminde yaşanan mide bulantısının bebek için herhangi bir zararı bulunmamaktadır.  Sadece gebelik döneminde yaşanan aşırı mide bulantısı ve kusma sonucu annenin aşırı kusması ve kilo kaybına ve su kaybına neden olabilir. Bu durumda anne adayının doktora başvurması gerekmektedir.

   Gebelikte Mide Bulantısının Belirtileri
   • İştah kaybı 
   • Kusma 
   • Psikolojik etkiler
   • Depresyon
   • Hormonal değişiklikler 
   Gebelik sürecinde yaşanan mide bulantısı anne adaylarını her bakımdan etkilemektedir.  Anne adaylarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen mide bulantısı anne adayının çalışma hayatını ve sosyalleşme sürecini de olumsuz etkilemektedir. Bunların yanı sıra anne adayını psikolojik olarak da etkilemektedir. 

   Gebelikte Mide Bulantısının Nedenleri
   • Östrojen hormonun ve diğer hormonal değerlerin yükselmesi 
   • Beslenme alışkanlıklarında değişiklik ve B6 vitaminin eksikliği 
   • Tansiyon değerlerindeki değişmeler. Özellikle tansiyonun düşmesi 
   • Gebelik döneminde yaşanan fiziksel ve kimyasal değişimler 
   • Karbonhidrat metabolizmasının değişmesi 
   Gebelikte Yaşanan Mide Bulantısı İçin Neler Yapılmalı
   • Mide bulantısına neden olduğunu yiyeceklerden uzak durun. 
   • Yediğiniz yemeklerin az yağlı olmasına dikkat edin. Ve gebelik döneminde mide bulantısına az neden olan karbonhidrat tüketin. 
   • Yemek seçiminde sıcak yemeklerden çok soğuk yemek tüketmeye özen gösterin.  Çünkü sıcak yemekler koku yayar ve bu koku mide bulantısına neden olabilir. 
   • Gün içerisinde öğünlerinize özen gösterin ve öğün atlamayın. Sürekli aç kalmak mide bulantısına neden olur.
   • Yemek yedikten sonra yatmayın.
   • Yemek yapmak mide bulantısına neden olur. 
   • Gebelik sürecinde vücudun sıvı seviyesinin düşmesi bulantıya neden olur. Gebelik sürecinde olabildiğince sıvı tüketmeye özen gösterin.
   • Sürekli hareket etmek mide bulantısını tetikleyebilir. Bu nedenle olabildiğince dinlenmeye çalışın. 
   • Psikolojik olarak mide bulantısını düşünmemeye çalışın ve psikolojik olarak sizi rahatlatacak şeylerle uğraşın. 
   ]]>
   Hafif Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/hafif-mide-bulantisi.html Wed, 05 Dec 2018 18:59:10 +0000 Hafif mide bulantısı, Mide  bulantılarının  birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin en fazla görülme sebepleri arasında ise araba tutması, gıda zehirlenmeleri, stres, alkol kullanmak migren gibi sebepleri vardır. Bunların dışınd Hafif mide bulantısı, Mide  bulantılarının  birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin en fazla görülme sebepleri arasında ise araba tutması, gıda zehirlenmeleri, stres, alkol kullanmak migren gibi sebepleri vardır. Bunların dışından hafif bulantılara gebeliğe bağlı oluşan bulantıları da ekleyebilirsiniz. Bazı gıdalar ise bu bulantıya iyice artırırken bazıları  da hafifletmesine neden olur. Eğer hafif mide bulantısı sık sık oluyorsa ve uzun sürüyorsa bunu hafife almamak gerekmektedir ve hemen bir aile hekimine başvurmakta ve altında yatan nedenleri araştırmakta fayda var. Eğer hafif mide bulantısını gidermek için bazı çareler vardır. Bunları araştırarak bulabiliriz.

   Hafif Mide Bulantısına Ne iyi Gelir:
   Mide bulantınız çok ise eğer, öncelikle dinlenin  yarım saat kadar  sırt üstü uzanmak  yada biraz uyumak iyi gelebilir.  Oda sıcaklığı da bulantıyı tetikleyebilir, eğer evdeyseniz camları açıp biraz havalandırınız. Bir başka önerim  yavaş adımlarla yapılan yürüyüşte hafif mide bulantısına iyi gelebilir. Bunun yanı sıra dışarıda sağlıksız yapılan gıdalardan, kahve içmekten, et yemekleri tüketmekten vazgeçilmelidir.  

   Hafif Mide BulantısıHafif Mide Bulantısına Bazı Gıdalar iyi gelebilir;
   • Limon, Hafif mide bulantılara iyi geliyor, bazı hamile hanımlar yaşadıkları bulantıları yok etmek için limon içtikten sonra rahatlama hissedilir. Bazende limon kokusu bile mide bulantısını yok olmasına sebep olur.
   • Zencefil,  Bazı mide bulantılarına iyi gelir.  Hafif mide bulantılarını geçirmek  için  günde 3-4 bardak zencefil çayı içilebilir. Çayı hazırlarken taze zencefil dilimleriyle hazırlamak mideye daha sağlıklı olur.
   • Su, Sıvı kaybı hafif mide bulantısını arttıran bir diğer etkendir. Genellikle bulantı yaşadığınız günlerde tükettiğiniz su miktarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Soğuk su içmeyiniz.
   • Nane, hafif mide  Bulantının olduğu zamanlarda  bir iki nane yaprağı çiğnemek iyi gelebilir.
   • Kuru yemiş Protein eksikliğinden hafif mide bulantının artmasına sebep olabilir ancak proteinli gıdalar tüketmek istemiyorsanız  bir avuç fındık, fıstık, badem işinize yarayabilir. 
   • Elma,   lifli yapısıyla toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bir elmayı dilimleyip yavaş yavaş tüketerek yiyebilirsiniz.
   • Mideyi boş bırakmayın, hafif mide bulantının artmasına sebep olabilir.  Bunun için hafif, mide bulantısına iyi gelecek  yiyecekleri tüketmeniz yararınıza olacaktır.
   ]]>
   Bulantı https://www.bulanti.gen.tr/bulanti.html Wed, 05 Dec 2018 20:04:29 +0000 Bulantı, mide içerisinden ani çıkarma ihtiyacının hissedilmesi, midede belirgin rahatsızlık hissi olarak tanımlanır. Bulantı mide içinden yemek borusu ve ağız yoluyla aniden çıkartılması anlamına gelmektedir. Bulantı gene Bulantı, mide içerisinden ani çıkarma ihtiyacının hissedilmesi, midede belirgin rahatsızlık hissi olarak tanımlanır. Bulantı mide içinden yemek borusu ve ağız yoluyla aniden çıkartılması anlamına gelmektedir. Bulantı genellikle birbirine eşlik eden, benzer nedenlere bağlı olarak oluşup  vücudumuzda aynı mekanizmalarla oluşan yakınmalardır.  Bulantı beyin sapındaki merkezler tarafından kontrol eder.

   Bulantı merkezi:
   • Ağız, mide ve bağırsaklardan oluşur.
   • Kan dolaşımındaki enfeksiyonlardan,
   • Kulaklardaki denge organları,
   • Beyinden gelen uyarılara duyarlılık verir.
   Bulantı belirtileri:

   Bulantı sıklıkla mide hareketlerinde ve salgılarında azalma, ince bağırsak hareketlerinde değişiklikler, ciltte solukluk, terleme, tükürük salgısında artış, dışkılama ve nadiren kan basıncının düşüklüğü, nabız sayısında azalma görülebilir.

    • Ciddi sıvı kaybı
    • Uzun dönemde beslenme bozukluklarına,
    • Mide salgılarının kaybı sonucu ciddi sıvı elektrolit dengesizliklerine,
    BulantıBulantı nedenleri:

    Bulantı kendileri bir hastalık olmaktan çok genellikle hastalığın bulgusu olarak ortaya çıkarlar. Enfeksiyonlardan gıda zehirlenmesine, bağırsak tıkanıklıklarına, migrenden hastalıklarına, kalp krizinden karaciğer hastalıklarına, beyin hastalıklarından bazı tümörlere kadar birçok farklı nedenle bulantıya neden olabilir. 

    Bu nedenlerin bir kısmı aşağıda sıralanmıştır:
    • Paraziti enfeksiyonlar,
    • Bazı İlaçlar nedeniyle
    • Taşıt tutması sonucu,
    • Migren hastaları,
    • Sabahları bulantı (gebeliğe bağlı)
    • Gıda zehirlenmeleri,
    • Besin alerjileri sonucu,
    • Kanser hastalarında uygulanan tedavilere bağlı,
    • Beyin hastalıları,
    • Mide ve bağırsak hastalıkları olan,
    • Karaciğer, safra kesesi hastalıkları,
    • Kulaktaki denge organı hastalıkları olan,
    • Bazı hormonsal hastalıkları olan kişiler.
    ]]>
    Bulantıya Ne İyi Gelir https://www.bulanti.gen.tr/bulantiya-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 13:05:30 +0000 Bulantıya Ne iyi Gelir, Mide bildiğimiz üzere sindirim sistemimizin en önemli organlarından biridir. Kasılma hareketleriyle hareket ederek besinlerin kimyasal ve fiziksel sindirimine yardımcı olan asit oranı fazla olan bir ortamdır. Bulantıya Ne iyi Gelir, Mide bildiğimiz üzere sindirim sistemimizin en önemli organlarından biridir. Kasılma hareketleriyle hareket ederek besinlerin kimyasal ve fiziksel sindirimine yardımcı olan asit oranı fazla olan bir ortamdır. Mide bulantısı ise midede bulunan bu kasların mideyi boşaltmak amacıyla kasılmasıdır. Mide bulantısı sonucunda kişi eğer gerçekten şiddetli bir kasılmayla karşı karşıya kalırsa kusma olayı gerçekleşir. Mide bulantısını oluşması için çeşitli nedenler vardır. Bu durumlar genellikle araç tutması, migren, stres,bazı ilaçların yan etkileri, zararlı alışkanlıkların kullanım ve benzeri durumlarda karşılaşılır.

    Bulantıya Ne İyi Gelir, çevremizde bulunan insanların birçok çözüm önerisi vardır. Ve bunların bazıları gerçekten tıbbi alanda kullanılmaktadır. Bazıları ise işe yaramamakta ve halktan duyma hurafeler sonucu oluşturulmaktadır. Ve bazıları ise yarar olarak bilinmekte ama çoğu zaman zarar vermektedir.  Bu yüzden eğer rutin bir şekilde mide bulantısından şikayet ediyorsanız en uygun zamanı kollayıp bu durumların uzmanı olan dahiliye uzmanına görünmelisiniz.  

    Bulantıya Ne İyi GelirBulantıya Ne İyi Gelir
    • Eğer mide bulantısıyla karşılaştığınız yer kapalı alansa bulunduğunuz ortamı iyice havalandırılmalı kişi temiz hava ile beslenmelidir.
    • Nane tüketilebilir. Naneyi çiğneyerek veya kaynatarak çay şeklinde tüketebilirler. Nane mide için güzel bir toksin kaynağıdır.
    • Elma tüketilebilir. Elma da nane gibi toksin kaynağıdır. Çünkü lifli bir maddedir.
    • Kuru yemiş ailesinden kavrulmamış badem ve fıstık iyi gelir.
    • Mideniz eğer boşsa ve bulanıyorsa bunun içinde ağır olmayacak yiyecekler yani midenin bulantısının bastırabilecek hafif tuzlu yiyecekler tüketilebilir. Unlu mamüller gibi.
    • Ekşi olan yiyecekler tüketilebilir. Bu yiyecekler genellikle midedeki asidi düzenlemek amacıyla tüketilir.
    ]]>
    Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-ve-bas-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 08:38:22 +0000 Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı, insanın yaşama biçiminden ya da bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir.  Mide bulantısı ve baş ağrısı birlikte sık rastlanılan durumlardandır. Mide bulantısı ve baş ağrısı birbi Mide Bulantısı Ve Baş Ağrısı, insanın yaşama biçiminden ya da bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir.  Mide bulantısı ve baş ağrısı birlikte sık rastlanılan durumlardandır. Mide bulantısı ve baş ağrısı birbiriyle bağlantılı olabiliyor, başı ağrıyan bir insanda mide bulantısı ve midesi ağrıyan da ise baş ağrısı görülebiliyor.

    Mide bulantısı ve baş ağrısının nedenleri:
    • Grip, soğuk algınlığı ve mide üşütmesi: Soğuk algınlığı ve mide iltihaplanmasına sebep olan virüsler mide bulantısı ve baş ağrısı yapabilirler. Virüse bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı çeken kişilerde bunun yanında başka belirtilerde olur.
    • Migren: Mide bulantısı ve baş ağrısının birlikte görüldüğü en önemli nedenlerden biri migrendir.
    • Menenjit: Menenjit, omurilik sıvısında veya beyinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Buna bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı ortaya çıkar. Menenjitin belirtileri arasında ateş ve boyun tutulması da bulunur eğer böyle bir şüpheniz varsa mutlaka doktora başvurunuz.
    • Göz yorgunluğu: Göz yorgunluğu ve göz hastalıkları, bozuklukları mide bulantısı ve baş ağrısı yapar, bu herkes tarafından bilinen bir sebeptir.
    • Alkol: Aşırı alkol kullanımı mide bulantısı ve baş ağrısı yapar, alkol sıvı kaybına neden olur bu da baş ağrısını şiddetlendirir.
    • Stres: Boyun ve omuz gerginlikleriyle birlikte mide bulantısı ve baş ağrısına sebebiyet verir.
    • Uykusuzluk: Uykusuz kalmak veya uykuyu tam alamayarak vücut yorgunluğunu atamaz ve dinlenemez mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur.
    Ayrıca bunların dışında mide bulantısı ve baş ağrısı, kafadan yaralanma, kanser, hamilelik, kalp problemleri, depresyon, enfeksiyonlar ve şeker hastalığı neden olabilir.

    Mide Bulantısı Ve Baş AğrısıMide bulantısı ve baş ağrısı tedavisi:

    Genellikle mide bulantısı ve baş ağrısı birbiriyle bağlantılı olduğu için birini tedavi etmek diğerininde geçmesine vesile olabilir. İlk önce mide bulantısı ve baş ağrısının neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Eğer mide bulantısı ve baş ağrısı alkol, sigara gibi alışkanlıklardan kaynaklanıyorsa bunları bırakmak gerekir.

    Mide bulantısını geçirmek için eczanelerde reçetesiz satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bazı B vitaminleri mide bulantısının geçmesine rahatlamaya yardımcı olur.

    Baş ağrısını geçirmek için, ilk önce hayatınızda baş ağrısına neden olan alkol, sigara gibi alışkanlıklar varsa bırakmalısınız. sesiz bir odada gözlerinizin üzerinizin üstüne koyduğunuz serin bir havluyla dinlenmek iyi gelebilir. Bu yöntem işe yaradıysa göz probleminiz olabilir bir göz doktoruna görünmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra eczanelerde reçetesiz satılan ağrı kesicilerde baş ağrınızın geçmesine yardımcı olur.

    Bütün bunlardan sonra eğer mide bulantısı ve baş ağrısı sık sık tekrarlıyor ve 24 saatten uzun süreli oluyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gerek. Mide bulantısı ve baş ağrısının altında başka hastalıklar olabilir.
    ]]>
    Mide Bulantısı Hapı https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi-hapi.html Sat, 08 Dec 2018 02:53:48 +0000 Mide Bulantısı Hapı, mide bulantısı şikayeti ile gelen hastalara geçici bir yöntem olarak bulantıyı anlık kesmesi için verilen antiemetik ilaçlara verilen addır. Mide bulantısı genellikle kişilerde orta kulaktan kaynaklanan de Mide Bulantısı Hapı, mide bulantısı şikayeti ile gelen hastalara geçici bir yöntem olarak bulantıyı anlık kesmesi için verilen antiemetik ilaçlara verilen addır. Mide bulantısı genellikle kişilerde orta kulaktan kaynaklanan denge kaybı, gebelik, ateşli hastalıklar, zehirlenme durumları vb hallerde görülür. Zaman zaman stres veya aşırı heyecan anlarında da mide bulantısı yaşanabilir. Mide bulantı hapına en çok ihtiyaç duyulan hallerin başında uzun yolculuklarda yaşanan araç tutması durumları gelir. 

    Mide Bulantısı Hapı Neden Kullanılır:

    Mide bulantısı hapı, antiemetik bir ilaçtır ve bulantı eğer patolojik bir rahatsızlığa bağlı gerçekleşiyorsa hastalığı tedavi etmez sadece anlık olarak bulantının birkaç saatliğine geçmesine yardımcı olur. Özellikle kara yolu veya demir yolu gibi uzun süre yolculuk yapılan durumlarda bazı kişilerde halka arasında araç tutması olarak bilinen basınç kaynaklı mide bulantıları en sık karşılaşılan şikayetlerin başında gelir. Bu gibi durumlarda mide bulantısı hapı olarak bilinen antiemetik ilaçlara başvurulur. Dramamine Emedur gibi piyasada kolaylıkla bulunan mide bulantısı haplarını genellikle kişiler hekime danışmadan bir eczaneden alabilmekte ve kullanmaktadırlar.

    Mide bulantısı haplarının bilinen yaygın yan etkileri pek olmasa da en yaygın yan etkileri uyku halidir. Bu sebeple araç kullanacak kişilerin mide bulantısı hapı kullanmaları önerilmez. Bunun dışında mide bulantısı haplarını sağlık personelleri, emniyet mensupları, öğretmenler ve bu gibi mesleklere sahip olanların mesai saatlerinde alması önerilmez çünkü aşırı halsizlik ve yorgunluk gösterecek ve uyku halinde olacaklardır ki bu durum da mesleklerini yapmalarına engeldir.

    Mide Bulantısı HapıMide Bulantısı Hapı Örnekleri:
    • Emedur
    • Dramamine
    • Anti-Em
    • Metpamid
     En çok tercih edilen mide bulantısı haplarına örneklerdir.
    ]]>
    Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:13:59 +0000 Mide bulantısı, sindirim sisteminin herhangi bir sebepten dolayı rahatsızlanarak kişinin elinde olmadan karşı koyamadığı istifra hissidir. İstifra mide içerisinde bulunan bazı maddelerin karın kaslarındaki kasılma sonucu i Mide bulantısı, sindirim sisteminin herhangi bir sebepten dolayı rahatsızlanarak kişinin elinde olmadan karşı koyamadığı istifra hissidir. İstifra mide içerisinde bulunan bazı maddelerin karın kaslarındaki kasılma sonucu ile zor bir şekilde göğüs kafesinden doğru ağız içine ağız içindende kişinin elinde olmadan dışarıya atılma şeklidir. Mide bulantısı ise istifra olayının başlamasından önce bir belirti olarak midenin farklı bir hisse kapılma haline verilen addır. Kusma merkezi olan sindirim sistemi ve mide ortaya çıkan bazı sebeplerden dolayı denge oranı sinirsel bir uyarı alarak bunu his olarak kişiye yansıtır. Bu uyarı ile istifra olayının başlaması için karın kasına diyafram kasılma ve diğer kasları midenin kasılma ile sinirsel bir uyarı alarak bir his olarak ortaya çıkar işte bu his mide bulantısı olayının başlangıcıdır. 

   Mide bulantısı ortaya çıkmaya başladığı zaman kişide terleme, baş dönmesi, tansiyon düşmesi ya da tansiyon yükselmesi, bulanık görme, ten renginde sararmalar meydana gelmesi, göz kapaklarını açmada zorluk çekme, ağız içerisinde değişik ve kötü bir kokunun oluşması ve dizlerde titreme oluşması gibi bir çok belirti mide bulantısı ile ortaya çıkmaya başlar. Mide bulantısının bir çok doğal ve tıbbi yönden sebepleri ve etkenleri bulunduğu için her yaş kişide görülebilecek bir rahatsızlık hissidir. Bazı durumlarda basit bir belirti ya da etken olarak ortaya çıkan mide bulantısı bazen çok önemli bir durumu teşkil etmez iken bazen de bazı kötü hastalıkların belirtisi olarak ya da ortaya çıkacak olan rahatsızlıkları tetikleyen bir durum olarak görünebilir. Bu sebepten dolayı eğer bir kişide mide bulantısı sürekli bir şekilde kendini devam ettiriyor ise rahatsız olan kişi vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi altında uygun olan tedaviyi olmaya başlamalıdırlar. Mide bulantısı olayının ortaya çıkmasına neden olan etken ve sebepler de ortadan kaldırılmaya çalışılır ise bu durumun ilerlemesi de önlenmiş olur. Mide bulantısı olayının ortaya çıkış etken ve sebeplerini beraber inceleyelim;

   Mide BulantısıMide bulantısı olayının ortaya çıkış sebepleri;
   • Yenilen bir yemeğin veya herhangi bir yiyecek ve içeceğin besin zehirlemesi yapmasından dolayı,
   • Mide ülseri, migren, böbrek yetmezliği, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın yan etkisi veya belirtisi olarak,
   • Gebelik durumu var ise hormon değişikliğinden dolayı,
   • Herhangi bir hastalıktan dolayı kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak,
   • Bazı enfeksiyon hastalıkların ve idrar yolları hastalıklarının yan etkeni olarak,
   • Bazı kanser türlerinde ve ülser hastalıklarında yan etki olarak,
   • Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon durumlarında bir belirti olarak,
   • Aşırı stresi, heyecan ve korku gibi duyguların yan bir etkisi olarak,
   • Kafa yada vücudun herhangi bir yerinde alınan bir darbe sonucunda,
   • Çok fazla yemek yemek ve kabız gibi durumların ortaya çıkmasında yan etki ve belirti olarak ortaya çıkması,
   • Kan şekerinin herhangi bir sebepten dolayı aşırı ve kontrolsüz bir şekilde yükselmeye başlamasından dolayı,
   • Bazı durumlara karşı ortaya çıkan hassasiyet durumu yada bazı kokulara karşı hassasiyet durumundan,
   • Kalp krizi geçirilmesinde durumunda ve kanser hastalıklarının bazı türlerinde yan etki ve belirti olarak
   • Herhangi bir psikolojik hastalıktan dolayı yan etki olarak,
   Yukarıda saymış olduğumuz maddelerin hepsi mide bulantısı hissinin ortaya çıkmasına zemin hazırlayan ve etken olan durumlardır. Bazı basit durumlardaki mide bulantısı kısa süreli olarak kendini gösteriyor olsa da bazı durumlardaki mide bulantısı uzun vadeli olabilir. Eğer mide bulantısı bir günden fazla devam ederse herhangi bir hastalığın yan belirtisi olabilme ihtimaline karşı hemen bir doktor müdahalesi altında uygun tedavi ve duruma göre testler yapılarak hastalığın sebebi bu şekilde anlaşılabilir. Doktorun verm]]> Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-mide-bulantisi-nasil-gecer.html Sat, 08 Dec 2018 21:49:37 +0000 Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Bu hamilelikte doğal kabul edilen bir durumdur. Ne kadar sağlıklı olduğu bilinse de bulantılara katlanmak kolay değildir. Bunun nedeni ise, yükselen hormon düzeyidir. Genellikle Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer, Bu hamilelikte doğal kabul edilen bir durumdur. Ne kadar sağlıklı olduğu bilinse de bulantılara katlanmak kolay değildir. Bunun nedeni ise, yükselen hormon düzeyidir. Genellikle hamileliğin 6. haftasından itibaren başlar. Fakat 14. haftaya kadar sürebilir. Genelde hamilelikte mide bulantıları 18 hafta sonra kaybolur. Hamilelikte devam eden mide bulantıları sabahları daha yoğun olur. Ama gün içerisinde ilerleyen saatlerde hafifler. Özellikle bu gibi durumlarda bisküvi, kraker gibi ve yağ içermeyen atıştırmalıklar iyi gelir. Yanı sıra zencefil çayı veya vitamin içeren taze sıkılmış meyve suları gibi bazı gıdalar hamilelikte yaşanan mide bulantısına iyi gelebilir. Vücudun susuz kalması mide bulantısını artırabilir. Bu yüzden kafeinsiz ve şekersiz gibi vücudun ihtiyacına göre vitaminler ve mineraller ile su eksikliğini gideren iyi bir kaynak olarak kullanılabilir. Aynı zamanda hamilelikte mide bulantısına fırında patates, hem lezzetlidir hem de oldukça besleyicidir. Bilhassa meyvelerin içeriğinde bulunan potasyum, sabahları yaşanan mide bulantısının önlemesine yardım eder. Ayrıca gece yatmadan önce protein bakımından zengin olan yemekler yenebilir. Bu da kan glikoz düzeyini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Hamilelikte mide bulantısı için sıvı almak hamilelik dönemi sırasında çok önemlidir. Yine de vücut ne kadar susuz kalırsa o kadar mide bulantısı artacaktır. Bunun için kokusuz peynir, simit ve çay bulantıyı azaltır. Vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymak için potasyum bakımından zengin olan muz önerilir.

   Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl GeçerHamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer;

   • Zencefil; Hamilelikte oluşan bulantılara karşı çok iyi gelir. Gün içerisinde üç fincan zencefil çayı önerilir.
   • Limon; Hamilelikte oluşan bulantılar için tercih edilen bir besindir. Ekşimsi tadı ve kokusu mide bulantısına karşı etkilidir.
   • Nane; Mide bulantısı için taze nane çiğnemek mideyi rahatlatır. Ayrıca nane çay olarak da tüketilebilir.
   • Elma; Elmada vücudu toksinlerden arındıran özellik vardır. Bir bütün elma, dilimlere ayrılarak tüketilmesi yararlı olur.
   • Tavuk Suyu; Soğuk algınlığı ve gribal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tavuk suyu mide bulantısı olduğu zamanlarda bir bardak içilmesi gerekir. Bu şekilde tüketilirse mide bulantısına karşı hafifletici etki yaratır.

   Hamilelikte Mide Bulantısına Karşı Önlemler;

   • Az yağlı gıdaların tüketilmesi önerilir.
   • Sindirimi zor olan yemekler yenilmemelidir.
   • Öğünler bölünerek ve azar azar tüketilmelidir.
   • Multivitamin ve folik asit takviyesi kullanılmalıdır.
   • Bazen demir takviyesi sindirim sistemini zorlayabilir.
   • Kızarmış gıdalardan uzak durulması gereklidir.
   • Sıcak, kötü oda kokusu ve parfümler bulantıyı artırır.
   ]]>
   Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Geçer https://www.bulanti.gen.tr/hamilelikte-bulantilar-ne-zaman-gecer.html Sun, 09 Dec 2018 05:04:25 +0000 Hamilelikte bulantılar ne zaman geçer, kadınların çok hassas bir dönem geçirdikleri zamanlardan biri olan hamilelik bazı bayanlarda ise sorunsuz olabilir. Gebeliğin ilk üç aylarında hemen, hemen çoğu bayanlarda görülen mid Hamilelikte bulantılar ne zaman geçer, kadınların çok hassas bir dönem geçirdikleri zamanlardan biri olan hamilelik bazı bayanlarda ise sorunsuz olabilir. Gebeliğin ilk üç aylarında hemen, hemen çoğu bayanlarda görülen mide bulantıları adeta kabus gibidir. Değişen vücudun hormonları nedeni ile hamilelikte yaşanılan bu bulantı dönemi oldukça, normal olan bir durumdur. Genelikle sabahları olan bulantılar, aç karnına ve tok karnına da olabilir. Tabiri caiz ise öğürme dediğimiz bulantılar anne adayının içi dışına çıkarcasına olan çok kötü bir bulantı şeklidir. Bu bulantıda anne sarı sıvı dışarı çıkana kadar öğürür ve o sarı suyu çıkarınca rahatlar. Fakat ne yazık ki gün içinde bu durum 1 kaç kez devam eder. Hamilelikte oluşan bulantıların ne zaman geçeceği belli olmaz kimi kadınlarda ilk üç ay yaşanırken kimilerinde ise 9 ay sürebilir. 9 Ay süren hamilelikteki bulantı zamanı çekilecek bir durum değildir. Bazı hamile kadınlarda bulantı hiç olmaz. Bazılarında ise hamileliğin ilk üç ayında sonra bulantılar geçer.

   Hamilelikte bulantılar ne zaman başlar Hamile olan bayanlarda bulantılar yaklaşık olarak 5 ve 6 haftalar arasında başlamaktadır. Bu zaman öncesi anne adayı hamile olduğunun bile farkında olmayabilir. Böylesi bir durumdan bir çok kadın, hamile olduğunun farkına bile varmayabilir. Aradan geçen regl hesaplanması ile fark edilen hamilelik annede oldukça bedensel ve ruhsal olarak değişiklik yaşar. Anne adaylarından bir çok değişiklikler başlamıştır. Her ne kadar bulantı olmuş ise sonucu katlanmaya değerdir. Her hamile olan kişinin bulantı sorunu ne kadar yaşayacağı bilinmez. Bazı kadınlarda hiç bulantı olmayabilir. Bazıları ise hamilelik başından sonuna kadar sürer. Kadın doğum uzmanı tarafından nasıl önlem alınmalı doktorunuz sizi yönlendirir.
    
   Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman GeçerHamilelikte bulantılar nasıl önlenir Anne adayı yataktan kalkmama isteği olduğundan gününün bir çoğunu yatarak geçirir. Bu nedenle kendini daha kötü his edebilir. Sabah uyandığınızda yavaşça kalkarak bir kaç kraker yiyerek biraz dolaşın bu size iyi gelecektir. Temiz hava alınız. Yemek yerken az ve sık tüketmeye çalışın, midenizi çok uzun saatlere kadar boş bırakmayın. Yağlı tuzlu baharatlı gıdalardan uzak durun yemeklerinizi sıcak olarak değil soğuk, olarak tüketin. Ayrıca bol su tüketin bulantılar çok olsa bile meyvenizi tüketin. Bunları yaparak zamanla bulantıların azaldığını göreceksiniz. Ayrıca arada bir soda suyu tüketin bulantıya çok faydası var bunu göreceksiniz. Bu arada çok sıcak ortamlardan uzak kalmalısınız çünkü sıcak hamile olan kişilerde bulantıyı artırıyor.

   Bulantıların yaklaşık 6 ile 9 haftalarda sonlanabilir. Azalan bulantılar çok etkili olmaz ilerleyen dönemlerde anne biraz daha kendini iyi his eder. Hamilelik başından sonuna kadar süren bir bulantı, söz konusu ise ve geçmiyorsa doktorunuz tarafından vereceği ilacı kullanarak rahatlayabilirsiniz. Her ne kadarda hamilelikte ilaç kullanılması sıkıntılı ise  bazı durumlar karşısında doktorunuzun desteği ile bulantılar için mecbur kalınırsa kullanılmalıdır. Bunların yanı sıra ekşi olan gıdalarında bulantıya iyi gelmektedir. Mutfağınızda pişen yemek kokuları da oldukça bulantıyı  arttırmaktadır. Bu konuda yakın bulduğunuz birilerinden yardım istemelisiniz. Yemek kokuları sizi oldukça etkileyebilir. Pişen yemek kokusunu almamanız için oda değişikliği yapınız. Kozmetik ürünlerinde kokusu sizi etkileyebilir bu durumda ise ev halkı bir süre koku kullanmamalıdır.
   ]]>
   Halsizlik Mide Bulantısı https://www.bulanti.gen.tr/halsizlik-mide-bulantisi.html Sun, 09 Dec 2018 12:01:23 +0000 Halsizlik Mide Bulantısı, Mide bulantısının pek çok sebebi olacağı gibi, mide bulantısı başka bir sorunun da habercisi olabilmektedir. Dolaylı olarak mide bulantısı yaşayan kişilerde halsizlik, baş ağrısı ve streste çok f Halsizlik Mide Bulantısı, Mide bulantısının pek çok sebebi olacağı gibi, mide bulantısı başka bir sorunun da habercisi olabilmektedir. Dolaylı olarak mide bulantısı yaşayan kişilerde halsizlik, baş ağrısı ve streste çok fazla rastlanılan durumlar arasındadır. 

   Mide Bulantısı ve Halsizliğin Nedenleri 
   • Başka bir sağlık sorununun kendini mide bulantısı ve halsizlik olarak belirmesi, 
   • sağlıksız besinlerin vermiş olduğu zarara bağlı olarak midede ekşime, bulantı ve yanma hissi,
   • su tüketiminin az olması da hem halsizliğe hem de mide bulantısına yol açar. Çünkü su vücudun en temel enerji kaynağıdır. Aynı zamanda besinlerin indirilmesinde etkilidir. 
   • Hamilelik mide bulantısına yol açar. 
   • Stresli, üzgün ve yoğun bir iş hayatının ya da sorunların olduğu bir dönemden geçiyor olmak, 
   • Sınav kaygısı, iş kaygısı, geleceğe yönelik taşınan endişe ve korkular da mide bulantısına yol açmaktadır. 
   • Midede yara ve ya asit oranının yüksek olmasından kaynaklı mide bulantısı, 
   • Uykusuzluk, yorgunluk, bel ve sırt ağrıları da halsizlik ve mide sorunlarına yol açabilmektedir. 
   Halsizlik Mide BulantısıMide Bulantısı ve Halsizliğe Ne iyi Gelir
   • Eğer mide bulantısı ve halsizlik kısa süredir yaşanıyorsa öncelikle vücudunuzu ve midenizi yormamaya çalışın. Birkaç saat uyku alarak, vücudun dinlenmesi iyi gelecektir. 
   • Bolca su tüketin. Bazı kişiler suyun bile mide bulandırdığını söyler fakat siz su içmeyi ihmal etmeyin Çünkü su tüketimi arttıkça zararlı maddelerin mideden ve vücuttan atılması da hızlanır. Aynı zamanda çorba, sebzeli yemekler, lifli gıdalar tüketin. Minik minik yemeye başlayın ve midenize birden yüklenmeyin. 
   • Yağsız et, balık, yoğurt tüketin. Bunlar aynı zamanda enerji veren besinler olduğundan halsizliğinizi de alacaktır. 
   • Leblebi, fındık, kuru kayısı da tüketebilirsiniz. 
   • Çok fazla hareketsiz kalmayıp, açık havada biraz yürüyüş yapın. Kendinizi yormadan kısa bir yürüyüş sonrası limonlu bitki çayı içmeniz midenizi de rahatlatacaktır. 
   • Mide bulantısı ve halsizlik çoğu zaman beraberinde ateş ya da ishalde görülür. Bu gibi durumlarda mutlaka bir hekime danışmalı ve size sunacağı tedavi yolunu izlemelisiniz. 
   ]]>
   Hamile Mide Bulantısına Ne İyi Gelir https://www.bulanti.gen.tr/hamile-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Dec 2018 01:55:54 +0000 Hamile mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelik bir kadının en zor ve bir o kadar da anlatılmayacak kadar özel ve güzel bir dönemdir. Anne olmak hamile olduğunu öğrendiğin an başlayan ve çok güzel olan bir histir. Anne olunca s Hamile mide bulantısına ne iyi gelir, Hamilelik bir kadının en zor ve bir o kadar da anlatılmayacak kadar özel ve güzel bir dönemdir. Anne olmak hamile olduğunu öğrendiğin an başlayan ve çok güzel olan bir histir. Anne olunca sadece çocukların için yaşar ve çocukların için kötü olan her şeye katlanırsın. Hamileliğin en zor dönemlerinden bir tanesi de mide bulantılarının olduğu zamandır. Annenin en zorlandığı bu dönem anne kadar bebek için de zordur. Mide bulantıları hamileliğin genelde 6.haftasında başlar ve genelde 14.haftasında geçer. Evde de bu mide bulantılarını biraz da olsa azaltabiliriz. Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren eski hayatlarına göre daha dikkatli ve daha yavaş hareket etmeliler. Yedikleri yemekleri değiştirip daha az yağlı, baharatlı ve acı gıdaları hayatlarından çıkarmalılar. 

   Hamile Mide Bulantısına Ne İyi GelirHamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler
   • Su: anne adayları çok sıvı kaybettikleri zaman mide bulantılarında mutlaka bir artış meydana gelecektir. Bu durumu en aza indirmek için bol bol sıvı özellikle su tüketmeliler. Ancak su içerken de çok dikkatli olunmalı. Suyu aniden değil de yavaş yavaş içmeliler. 
   • Zencefil: gebelikte meydana gelen sabah bulantılarına zencefil oldukça iyi gelir. Günde 1 veya en fazla 2 bardak zencefil çayı içerek mide bulantılarınızı biraz da olsa azaltmış olursunuz. 
   • Nane: nane de mide bulantılarına en iyi gelen yiyeceklerden bir tanesidir. Nane mideyi rahatlatır ve bulantıların geçmesini sağlar. 
   • Elma: elma lifli bir yapıya sahip olduğu için mide bulantısının geçmesini sağlar. Günde sadece 1 adet elma yiyerek mide bulantınızı en aza indirebilirsiniz. 
   Bu yiyeceklerin yanı sıra leblebi, tuzlu kraker veya tuzlu bisküvi de yiyerek mide bulantılarınızın geçmesini sağlamış olursunuz. En son olarak da çok aç kalmamaya özen gösterin. Mide ne kadar fazla boş kalırsa mide bulantıları o kadar da fazla olur.
   ]]>
   Mide Bulantısına Ne İyi Gelir https://www.bulanti.gen.tr/mide-bulantisina-ne-iyi-gelir.html Mon, 10 Dec 2018 14:44:02 +0000 Mide bulantısına ne iyi gelir, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide bulantısı için bazı önlemler alınabilir. Ancak mide bulantısının sürekli hale gelmesi, buna eşlik eden göğüs ağrısı, bayılma, şiddetli karın ağrıs Mide bulantısına ne iyi gelir, çeşitli sebeplerle ortaya çıkan mide bulantısı için bazı önlemler alınabilir. Ancak mide bulantısının sürekli hale gelmesi, buna eşlik eden göğüs ağrısı, bayılma, şiddetli karın ağrısı ve krampların olması, zihin karışıklığı, yüksek ateş, boyun ağrısı, nefes almada artış, bulanık görme, cilt solukluğu, dışkı kokusu, dışkıda kan gibi ciddi belirtilerle bir arada görülmesi halinde hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında mide bulantısının gebelikten, araç tutması, migren gibi etkenlerden kaynaklanması halinde mide bulantısına iyi gelen önerilerden faydalanılabilir. Belirttiğimiz gibi düzenli şekilde oluşan, nedensiz ortaya çıkan mide bulantısı için tıbbi destek almalı, bunun sebebi belirlenmelidir.

   Mide Bulantısına Ne İyi GelirMide bulantısına iyi gelen öneriler

   Zencefil: Özellikle gebelikte ilk aylarda sabahları oluşan rahatsız edici mide bulantısında, araç tutmasında zencefilden faydalanılabilir. Mide bulantısının hafifletilmesi için her gün 2-3 fincan zencefil çayı hazırlayarak içebilirsiniz. Ancak bu şekilde içeceğiniz çayı taze zencefilden hazırlamanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca zencefil çayını limonlu içmenizde etkisini arttıracaktır.

   Limon: Limonun gerek kokusu, gerekse ekşi lezzeti mide bulantısının hafifletilmesi için iyi bir tercihtir. Gebelik döneminde kadınlar arasında limon mide bulantısında yoğun şekilde kullanılır. Limonlu bir yeşil salata bile bulantının azalmasını sağlar.

   Beslenmede sindirimi kolay yiyecekler tüketilmesi: Mide bulantısı çekenler yemeklerinde yağlı ve proteinli gıdalardan kaçınmalıdır. Bunun yerine hafif tuzlu kraker gibi mideyi rahatlatacak atıştırmalıkların tüketilmesi iyi olur. Özellikle kokusu olmayan, tadı keskin olmayan krakerler bu konuda daha etkilidir.

   Mideniz boş kalmasın: Mide bulantısı sorununuz varsa midenizi boş bırakmamalısınız. Midenizi tutan, hafif, aroması  ve tadı güçlü olmayan besinler tüketmenizi öneririz. Bunun için en etkili olan leblebidir. Kuru bir ekmek parçası bile işinize yarayacaktır.

   Su miktarına dikkat edilmeli: Mide bulantısı vücudunuzda sıvı kaybı olduğu zaman daha şiddetli olur. Bu yüzden mide bulantınız olduğu zaman içtiğiniz suyun miktarına dikkat etmelisiniz. Ancak sıvı yerine kafeinli içecekler, enerji içecekleri gibi sıvılar almamalısınız. Suyu ağır ağır içmeli, ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Suyun azalması nedeniyle mide bulantısı çektiğinizi düşünüyorsanız, kaybettiğiniz potasyumu karşılaması amacıyla suyun yanında muz tüketebilirsiniz.

   Nane: Mide bulantısı sırasında taze nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. İsteyenler nane çayı da içebilir. Bu sayede midenizi rahatlatır, bulantınızın geçmesine yardımcı olursunuz. Mide ekşimesi sorunu olanlar için naneyi tavsiye etmeyiz. Çünkü nane mide bulantısını keserken, ekşimeyi arttırabilir.

   Elma: Bu yararlı meyve lifli içeriğiyle mide bulantısı etkisi gösteren toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak elmayı ölçülü tüketmeniz gerekir. Fazlası zararlı olabilir. Mide bulantınız olduğunda bir elmayı ağır ağır yemelisiniz.

   Kuruyemişler: Mide bulantısı bazen protein eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda protein içeren et, balık, tavuk tüketmek yerine fıstık, fındık gibi kuruyemişleri tüketebilirsiniz.

   Tavuk suyu: Her zaman grip ilacı diye bildiğiniz tavuk suyu mide bulantısına da iyi gelir. Gerek çorba yaparak, gerekse direkt tavuğu haşladığınız suyu içerek bu etkisinden faydalanabilirsiniz.

   Mide bulantısına iyi gelen öneriler arasında, dinlenme, ortamın sıcaklığının düşürülmesi, açık havaya çıkılması, yürüme gibi aktivitelerde bulunmaktadır. Eğer vücudunuzu iyi]]>