Aşırı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Aşırı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı mide bulantısı, genellikle çoğu farklı sebeplere göre kusmaya kadar ilerleyen rahatsız edici bir durum olması ile geçici bir durumdur. Mide bulantısına yol açan birçok sebep vardır. Geçici olan bu bulantı bazen oldukça zor anların yaşanmasına ve yemek gibi gıdalardan oldukça tiksintiye yol açtığı bilinmektedir. Sebepleri her ne kadar farklı olsa bile aşırı mide bulantısı kişiyi oldukça bitkin ve halsiz olmaya kadar sürükler. Genellikle bu durumun en yaygın görüldüğü dönem hamilelik dönemindeki bayanların dönemleri olarak bilinmektedir. Farklı olarak aralarında en önemli mide bulantıları şu başlıklar altında inceleyelim.

Hamilelikte aşırı mide bulantısı

Hamilelik her anne adayının oldukça güzel ve anlamlı anlar geçirdikleri dönemler olmakla birlikte aynı zamanda oldukça zorlu bir döneminde başlangıcı olarak bilinen aşırı mide bulantısı ve bununla birlikte kusma ile sonuçlanan dönemlerin olmasıdır. Bu bulantının en yaygın sebepleri arasında hamilelik dönemleri yer almaktadır. Bu mide bulantısı gün boyu veya herhangi bir zaman dilimi içerisinde olabildiği gibi aynı zamanda özellikle sabah erken saatlerde görülebilmektedir. Anne adaylarının hamilelik döneminde görülen aşırı mide bulantısı ve kusmanın sebebi aslında tam olarak bilinmemekle birlikte bu durumun psikolojik nedenlere ve hormonal değişimlerin sebepleri olarak ortak neden olduğu bilinmektedir. Hamile anne adaylarının yaklaşık olarak yarısından çoğunda bu görülen bulantı ve aşırı bulantıya bağlı olarak kusma sorunları genel olarak ilk adet görülmesi ile gecikmesinin ortalama birkaç gün sonrasında başlar ve giderek artmasıyla birlikte 8. Gebelik haftasında oldukça şiddetli dayanılması en zor anların yaşanmasına sebep olur. İlerleyen zamanlardan sonra bu bulantı ve kusmalar oldukça yavaş yavaş azalmaya başka ve 14. Gebelik olarak bilinen bu hafta süresinde ise bitmiş olur.

Gıda Zehirlenmesinde aşırı mide bulantısı

Gıda zehirlenmesi de oldukça çok rastlanılan mide bulantısının en yaygın nedenleri arasında yer alan bir diğer önemli bulantılar arasında yer alır ve genel olarak kusmayla birlikte dayanması güç durumlar arasında yer alır. Farklı nedenlere bağlı olarak bu durumda, eğer gıda zehirlenmesi ile aşırı bulantı yaşanıyor ve neredeyse yemeği yedikten hemen sonra oluşuyor ise Uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

İlaçların yan etkilerine bağlı olarak aşırı mide bulantısı

Bazı hastalıklara bağlı olarak içilen ilaçlarda oldukça farklı olarak reaksiyonlarda bulunarak aşırı bulantının sebepleri arasında yer almaktadır. Bu durum aslında bilhassa bazı kullanılan antibiyotikler ile güçlü olan ağrı kesiciler arasında yer aldığı bilinmektedir. Bunun önüne geçebilmek için öncelikle bir şey almadan önce ilk olarak ilaçların prospektüslerini okumadan asla ilaç kullanımına başlamayınız. Aşırı bulantıdan kurtulmak için oldukça etkili olarak dolu bir mideye veya boş olan bir mideye ilaç kullanmak gerekeceğinden ilk olarak Uzman bir doktor tavsiyesi ve muayenesi ile ilaç kullanmak gerekir. Daha sonraları ise ağrı kesici etkisi olan ilaçlara başvurmadan kendinizi oldukça daha iyi hissediyor ve rahatsanız, doğal ağrı kesici yöntemler hakkında da Uzman doktor ile görüşme yapabilir ve bununla birlikte kullanabilirsiniz.

Araç tutması ile aşırı mide bulantısı

Genellikle uzun bir yere seyahat eden veya kısa yolculuklarda bile bazı kişilerde aşırı mide bulantısı oluşabilir durumdadır. Bu bulantı şekline aslında oldukça çok az rastlanılan bir durum olmasına rağmen çoğu kişiler için arabaya binmek oldukça korkunç bir durum haline gelmiştir. Bazıları ön koltuğa geçince yani yola bakarak giderken mide bulantılarının azalabilir durumda olacağını düşünürken, diğer kişiler ise arka koltukta dışarıyı izlerken mide bulantısının en hafife ineceklerini tahmin ederler. Aslında bu durum genel olarak aşırı havasız ve dar alanda olan araçlarda görülmektedir. Bu yüzden temiz ve ferah olan arabalar tercih etmek aşırı mide bulantısını oldukça en aza indirmiş olacaktır.

Enfeksiyonlara bağlı olarak aşırı mide bulantısı

Enfeksiyonlar oldukça sık sık mide içerisine kramplara, abdominal denilen ağrıya ve aşırı bulantıya neden olan durumlardır. Rota virüs adı verilen buna benzer olarak viral enfeksiyonlarda oldukça aşırı bulantıya sebebiyet vermektedir. Parazidik olarak bilinen enfeksiyonlar, mide bulantısının ve kusmanın oldukça farklı sebepleri olabileceği ile ishale de neden olabilmektedir. Aşırı mide bulantısı en çok olarak sindirim sistemi sorunları, kokulara karşı olarak aşırı hassasiyet, yüksek derecede tansiyon ya da diyabet gibi ve iç kulak hastalıkla ilgili problemleri olan kişilerde oldukça sık olarak görülmektedir. Farklı olarak bazı kişilerde kimyasal değişikliklere sebep olarak uyarılan hücre ya da sinir uçları duyarlılığı ile daha çok olduğu için, bulantı hissinin daha çok ve sık meydana geldiği bilinmektedir. İleri olarak bilinen bu aşama ile böbreklerde yetmezlik, psikolojik olarak farklı sebepler, safra kesesi içerisinde taşı ve iltihabı, aşırı olarak bağırsak tıkanması ve baş ağrılarının oldukça ilerlemiş hali olan migren de aşırı mide bulantısına oldukça fazla yol açan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Aşırı Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Güncel

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6