Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?
15 Mayıs 2024

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur, Çok eski tarihlere dayanan Japon su terapisi yönünde birçok hastalığı iyileştirmede kullanılıyor. Mide bulantısı, bazı sebeplere bağlıdır. Özellikle, aç karna su içtikten sonra mide bulantısı yaşanıyorsa, vücudun toksin oranı yüksektir. Yani insanların günlük yaşantısını son derece etkilediği gibi beraberinde de çekilmez bir vücut aktivitesi halini alır. Mide bulantısı karşı konulmaz bir kusma duygusudur. Oysa mide bulantısı ve kusma olayı yalnızca sindirim sistemi hastalıklarını ilgilendiren bir belirtisi değildir. Kusma olayı ise mide içerisindeki maddelerin karın kaslarının kasılması sonucunda zorlu bir şekilde ağızdan dışarı atılmasıdır. Genelde bulantının nedeni arasında yoğun bir şekilde kusmaya eşlik eder ve onunla birlikte gelişir. Mide bulantısı ile terleme, solgunluk, halsizlik, bitkinlik, kalbin yavaş atması, tansiyon düşmesi ve iştahsızlık gibi belirtiler meydana gelir. Bunların her biri için insan organizmasının hassas dengesini olumsuz bir biçimde kendini gösterir. Yani insan midesinin ayakta ve oturur şekli birçok yönüyle farklıdır. Demek oluyor ki; Ayakta duran bir insan eğer su içerse doğrudan onikiparmak bağırsağına geçer. Şayet bir insan suyu oturarak içerse önce mide içerisinde birikir. Sonra asitle karışarak mikropları ölür ve onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme insan üzerinde bazı hastalıklardan korunmuş olur. Bilhassa ayakta su içildiği zaman vücut organları hasar görür. Su içince mide bulantısı neden olur, Bunun açıklaması olarak ilk önce oturur şeklindeki içilen su kıvrılarak yavaş yavaş gider. Bu sayede bir akarsuya benzer ve suyun kıvrılarak giden akıntısı gibidir.

 • Fazla ve Hızlı Yemek; Yemek fazla yenildiği zaman sindirim sistemi zorlanır.
 • Bunun sonucu olarak da mide bulantısı ortaya çıkar.
 • Enfeksiyon; Bakteriler veya virüsler sindirim sistemine girer. Bu sayede vücut tabi bir şeklide savunma merkezi harekete geçer.
 • Mide bulantısına bağlı olarak gelişen kusma ile sonuçlanır.
 • Bakteriyel Enfeksiyon; Bakteri varlığında enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeni ile görülür. Ancak bakterilerin neden olduğu diğer tıbbi durumlarda mide bulantısına yol açar.
 • Bazen zatürre ve boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda da hafif bir şekilde bulantı hissedilir.
 • Virüsler; Mide gribi denilen başka bir tür enfeksiyona neden olur.
 • Mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler yemeklerden sonra ortaya çıkabilir.
 • Bakteriler ve virüsler insandan insana geçebilir. Bunun için eller sık sık yıkanmalıdır. Virüslerin ve bakterilerin tamamını büyük ölçüde engeller.
 • Kabızlık; Yetersiz beslenme şekli ile su veya lif içmeyen kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Kabızlık olayı ise ilk önce mide bulantısına neden olur.
 • İltihap; İç organlarda şişlik gibi sorunlar da mide bulantısına neden olur. İltihaplı bağırsak sendromu gibi kendini gösteren belirtilerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Deniz

02 Mayıs 2024 Perşembe

Su içtimde midem bulanıyor nedeni ne olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, su içtikten sonra mide bulantısı yaşamanın birçok nedeni olabilir. Sindirim sistemi problemleri, suyun sıcaklığı veya içerisindeki yabancı maddeler bu duruma neden olabilir. Ayrıca bazı insanların suyu hızlı içmesi de mide rahatsızlığına yol açabilir. Bu durum sık sık tekrarlıyorsa bir doktora başvurmanı tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte Bulantılar Ne Zaman Geçer?

Güncel

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi