Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mide Bulantısı İshal Belirtileri ve Tedavisi

Mide bulantısı ishal, Mide bulantısı ve ishal her ne kadar çocuklarda daha sık gözlemlense de yetişkinlerde bu durumu zaman zaman yaşayabiliyor. Mide bulantısı ve ishal çocukları daha çok etkileyen ve yer yer tehlikeli boyutlara ulaşan bir hastalıktır. Dünya üzerinde genel olarak yapılan araştırmalarda ishal ölüm nedenleri arasında 2. Sıradadır. Çocuk veya yetişkinler mide bulantısı ve ishalin ortaya çıkmasının çeşitli sebepleri olabilir. Mide bulantısı ve ishale sebep olan sebeplerin doktor kontrolünde gözlem altına alınarak teşhisin koyulması sonucunda tedavi edilmesi gerekmektedir. Mide bulantısı kusma ve ishal hastalığı kontrol altına alındığında hasta rahatlatılır ve sıvı kaybına engel olunur. Mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin ardından ishal baş gösterebilir. Dışkının sulu ve gevşek olarak gelmesi hastanın sıkça tuvalete gitme ihtiyacı oluşmasına sebep olur. İshal durumu vücudun ani su kaybı yasamasına neden olur. Normal ve hastalıksız olan vücutta besinler bağırsaklardan geçerken besinlerin suları çekilir ve dışkı kati halde dışarı atılır. İshalde bu durum değişiklik gösterir ve besinler bağırsaklardan hızlı geçer ve suları çekilmez dışkı sulu ve gevşek olarak dışarı atılır. Vücudun aşırı su kaybını engellemek için sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. İshal beraberinde karın ağrısı kusma kramp girmesi mide bulantısı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu rahatsızlıklar gözlemlendiğinde ihmal edilmeden en yakın sağlık kuruluşlarına gidip muayene olmak gereklidir.

Mide bulantısı kusma ve ishal oluşumunun sebepleri nelerdir?
 • Besin zehirlenmesi
 • Mide gribi
 • Soğuk algınlığı
 • Akut hasreti
 • Enfeksiyonlar
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • İshal edici özelliği bulunan besinleri olması gerekenden fazla tüketmek
 • Bakteriler
Genellikle kış ve bahar dönemlerinde yayılan virüslerin etkisiyle vücudumuzun sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminde zayıflama gözlemlenir. Bahar ve kış aylarında yayılan bu virüslerin etkisiyle mide iltihabı ve bağırsak iltihabı vücudumuzda görülür. Mide ve karın bölgesinde iltihaplanmalar oluşur. Bu virüslerin etkisiyle oluşan hastalıklarda ateş mide bulantısı ve ishal çokça gözlemlenir. Hastalığın tehlikeli bir boyutu yoksa bu hastalık doktor kontrolü altında 1 haftaya kadar etkisini yitirir ve vücut normale döner. Bu durumlarda halsizlik yorgunluk güçsüzlük halleri oluşabilir. Buna sebep olan faktör vücudun su kaybına maruz kalmasıdır. Mide bulantısı ve ishal 1-5 yaşlarındaki bir çocukta görüldüğünde hemen doktor kontrolünden geçmesi gereklidir çünkü bulantı ve ishal çocuklarda çok daha etkilidir ve tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Mide bulantısı ve ishal tedavisi nasıl yapılır?
 • Alkolden uzak durulmalı
 • Kafein ve karbonatlı içeceklerden kaçınılmalı.
 • Baharatlı ve yağlı besinlerden kaçınmalısınız
 • Vücudunuza bol bol sıvı takviyesi yapmalısınız
 • Haşlanmış patates muz pilav gibi hafif besinler tüketilmeli
 • Süt ürünleri tüketilmemeli
Çocuklarda ishal görüldüğünde ilk müdahale muz yedirmektir muzdaki değerlerin kabızlık yaptığı bilinmektedir. İshal olan vücuda ilaçsız doğal yollardan bu problemi giderebilmek için önerilen bir kesindir. İshal tüm vücutlarda su kaybına neden olur fakat çocuklarda bu durumla karşılaşmak tehlike arz ettiği için daha dikkatli olmalıyız. Vücutta kaybedilen sıvı ile vücut çeşitli mineraller kaybetmekte bu minerallerin yerine takviye edilmesi için tedavi gerekmektedir.

Mide bulantısı ve ishal hastalığına karşı kür

İlk aşamasında evde yapabileceğiniz 1 litre suya 1 çay kaşığı yüz 8 cay kaşığı şeker 1 çay bardağı portakal suyu ya da 2 muz eklenebilen bu karışım mineralleri kazanma açısından hastalığa iyi gelecektir. Ancak her zaman en iyi tedavi şekline karar verilmesi için doktor kontrolünden geçmeniz tavsiye edilir.

Mide Bulantısı İshal Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Mide Bulantısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?