Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı, insanın yaşama biçiminden ya da bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Mide bulantısı ve baş ağrısı birlikte sık rastlanılan durumlardandır. Mide bulantısı ve baş ağrısı birbiriyle bağlantılı olabiliyor, başı ağrıyan bir insanda mide bulantısı ve midesi ağrıyan da ise baş ağrısı görülebiliyor.

Mide bulantısı ve baş ağrısı neden olur?
 • Grip, soğuk algınlığı ve mide üşütmesi: Soğuk algınlığı ve mide iltihaplanmasına sebep olan virüsler mide bulantısı ve baş ağrısı yapabilirler. Virüse bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı çeken kişilerde bunun yanında başka belirtilerde olur.
 • Migren: Mide bulantısı ve baş ağrısının birlikte görüldüğü en önemli nedenlerden biri migrendir.
 • Menenjit: Menenjit, omurilik sıvısında veya beyinde ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Buna bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrısı ortaya çıkar. Menenjitin belirtileri arasında ateş ve boyun tutulması da bulunur eğer böyle bir şüpheniz varsa mutlaka doktora başvurunuz.
 • Göz yorgunluğu: Göz yorgunluğu ve göz hastalıkları, bozuklukları mide bulantısı ve baş ağrısı yapar, bu herkes tarafından bilinen bir sebeptir.
 • Alkol: Aşırı alkol kullanımı mide bulantısı ve baş ağrısı yapar, alkol sıvı kaybına neden olur bu da baş ağrısını şiddetlendirir.
 • Stres: Boyun ve omuz gerginlikleriyle birlikte mide bulantısı ve baş ağrısına sebebiyet verir.
 • Uykusuzluk: Uykusuz kalmak veya uykuyu tam alamayarak vücut yorgunluğunu atamaz ve dinlenemez mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur.
Ayrıca bunların dışında mide bulantısı ve baş ağrısı, kafadan yaralanma, kanser, hamilelik, kalp problemleri, depresyon, enfeksiyonlar ve şeker hastalığı neden olabilir.

Mide bulantısı ve baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle mide bulantısı ve baş ağrısı birbiriyle bağlantılı olduğu için birini tedavi etmek diğerinin de geçmesine vesile olabilir. İlk önce mide bulantısı ve baş ağrısının neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Eğer mide bulantısı ve baş ağrısı alkol, sigara gibi alışkanlıklardan kaynaklanıyorsa bunları bırakmak gerekir.

Mide bulantısını geçirmek için eczanelerde reçetesiz satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bazı B vitaminleri mide bulantısının geçmesine rahatlamaya yardımcı olur.

Baş ağrısını geçirmek için, ilk önce hayatınızda baş ağrısına neden olan alkol, sigara gibi alışkanlıklar varsa bırakmalısınız. Sesiz bir odada gözlerinizin üzerinizin üstüne koyduğunuz serin bir havluyla dinlenmek iyi gelebilir. Bu yöntem işe yaradıysa göz probleminiz olabilir bir göz doktoruna görünmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra eczanelerde reçetesiz satılan ağrı kesicilerde baş ağrınızın geçmesine yardımcı olur.

Bütün bunlardan sonra eğer mide bulantısı ve baş ağrısı sık sık tekrarlıyor ve 24 saatten uzun süreli oluyorsa mutlaka bir doktora görünmeniz gerek. Mide bulantısı ve baş ağrısının altında başka hastalıklar olabilir.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Uykusuzluk Mide Bulantısı Yapar mı?

Uykusuzluk Mide Bulantısı Yapar mı?

Güncel

Gece Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6