Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı ve mide bulantısı, birçok kişide görülebilen ve genellikle birbirleri ile bağlantılı iki rahatsızlıktır. Nedenleri basit olabilecek sebeplerde olabilir, ciddi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir.

Baş ağrısı ve mide bulantısının birlikte görüldüğü bazı durumlar

Gözlerde bozukluk

Uzun süre kitap okuduğumuzda, bilgisayar ve cep telefonunun ekranına fazla baktıktan sonra gözlerde bilmediğimiz bir sorun var ise çabuk yorulacaklardır. Buda baş ağrısına eşlik eden mide bulantısı yapabilmektedir. Göz kaslarındaki bu yorulma psikolojik olarak rahatsız mideyi de rahatsız edebilecektir.

Migren

Migrene bağlı ataklar ortaya çıktığında sese, ışığa ve kokulara karşı hassasiyet olabilmektedir. Kokulara karşı olan hassasiyette direk olarak mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır.

Soğuk algınlığı ve grip

Bu tür rahatsızların oluşması durumunda vücutta bazı enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Grip virüsü ile midede üşütme, mide iltihabı gibi durumlar aynı anda ortaya çıktığında kişide baş ağrısı ve mide bulantısı olabilmektedir. Zaten bu semptomlara ishal, kusma ve üşüme de eşlik edecektir.

Menenjit

Menenjit, virüsler, bakteri ya da başka mikroorganizmalar nedeniyle beyin ve omuriliği saran koruyucu zarların iltihaplanmasıdır. Virüslerin neden olduğu viral menenjit türünde mide bulantısı görülebilmektedir. Nedeni ise menenjite neden olan virüsün bütün vücuda yayılmasıdır.

Strese bağlı baş ağrısı

İş hayatı içerisinde oluşan stres ya da yaptığınız bir sporla alakalı vücutta oluşan stres özellikle boyun bölgesinde oluşan baskı baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Aşırı kafein kullanımı da bu semptomları ortaya çıkarabilecektir.

Aşırı alkol tüketimi

Alkol tüketimi özellikle tüketimden bir gün sonra vücutta oluşan sıvı kaybından dolayı kan akışında yavaşlama olabilmektedir. Buda baş ağrısı ve mide bulantısına neden olmaktadır.

Kafaya darbe alma

Kafa yaralanmaları genellikle takip edilmesi gereken bir durumdur. Beyin kanaması olasılığı ortaya çıkabilir. Beyin kanamasının belirtileri arasında baş ağrısı ve mide bulantısı görülebilmektedir.

Bunların dışında hamilelik nedeniyle, kanser, şeker hastalığı ve kalp problemleri de bu semptomlara neden olmaktadır. Eğer eşlik eden baş ağrısı ve mide bulantısına eşlik eden ellerde ve kollarda uyuşma, konuşma ve görme bozukluğu var ise vakit kaybetmeden doktora başvurun. Bazen basit gibi görünen belirtiler hayati sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Baş Ağrısı Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mide Bulantısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Kusma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?