Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Mide bulantısı Baş ağrısı, rahatsızlıkları birlikte çok sık görülür. Aslında, bu iki rahatsızlığın birbiriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Mide hastalığı yaşayan insanların çoğunda baş ağrısı sıkıntısı da görülür ve aynı zamanda baş ağrısı yaşayan kişilerde de mide bulantısı rahatsızlığı görülebilir. Genel olarak, baş ağrısı ve mide bulantısı başka bir hastalığın habercisi olarak kabul edilebilir. Bu rahatsızlıklara sebep olan hastalığı tedavi etmek de bu rahatsızlıkları çözebilir.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısı Neden Olur?

Migren: Migren hastalığı, baş ağrısıyla beraber gelen mide bulantısının en büyük sebeplerinden biridir. Migren ile mide bulantısı rahatsızlığının arasındaki kesin bağlantı günümüzde hala araştırılmaktadır, ama bazı olasılıklar da mevcuttur. İlk olarak östrojen seviyesinde gerçekleşen düşüşün baş ağrısıyla birlikte mide bulantısına sebep olduğu öne sürülmektedir. Taşıt tutması da bu konuda rol oynar. Bilim tarafından en çok kabul görülen teorilerden biri ise bu durumun beyinde bulunan kan damarlarının anormal bir şekilde şişmesi sonucu gerçekleştiğini söyler. Bu rahatsızlık da beyindeki serotonin seviyesinde gerçekleşen düşüşle alakalıdır.

Soğuk algınlığı veya Mide üşütmesi: Buna neden olan virüsler baş ağrısı ve mide bulantısına da neden olabilir. Bu virüslere bağlı olan bir hastalık geçiren kişilerde genel olarak baş ağrısı ve mide bulantısının yanı sıra başka belirtilerde görülür.

Göz yorgunluğu: Göz yorgunluğu rahatsızlığının mide bulantısı ve baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Eğer herhangi bir yere bakarken gözleriniz yoruluyor ve gözlerinizi kısıyor iseniz, acilen bir göz doktoruna gidip bir göz testi yaptırmanız gerekir.

Menenjit: Menenjit, omurilik sıvısında veya beyin içerisinde ortaya bir tür enfeksiyondur. Buna bağlı olarak da şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı yaşanabilir. Menenjitin en çok kendini gösteren belirtileri ateşlenme ve boyun tutulmasıdır.

Küme tipi baş ağrısı: Küme tipi baş ağrısı başın sadece bir tarafında veya diğer tarafında kendisini gösterir. Küme tipi baş ağrısı yaşayan insanların hepsinde mide bulantısı görülmese de bazı insanlarda görülebilir. Bu yüzden baş ağrınızın küme tipi mi yoksa migren mi olduğunu belirlemek çok önemlidir.

Gerilim tipi baş ağrısı: bu baş ağrıları fiziksel veya zihinsel strese bağlı olarak ortaya çıkabilir. Boyun ve omuz kısımlarında gerçekleştirilen gerilime neden olan fiziksel faaliyetler gerilim tipi baş ağrısına neden olabilir. Uykusuzluk, iş stresi gibi durumlarla ortaya çıkan stres veya kafein kullanımının azaltılması baş ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlıklarına neden olabilir.

Alkol: Aşırı derecede alkol kullanımının mide bulantısıyla birlikte baş ağrısına neden olduğu bilinmektedir. Genel olarak, mide bulantısı alkol kullanımı sırasında veya kullanım sonrasında görülürken; baş ağrısı bir sonraki gün akşamdan kalmalık bir şekilde kendisini gösterir. Alkol vücutta sıvı kaybına neden olur ve bu durum da baş ağrısının şiddetini arttırır.

Uykusuzluk: Uyku eksikliği durumu yüzünden oluşan yorgunluk mide bulantısı ve baş ağrısına neden olan en yaygın sebeplerden biridir.

Mide Bulantısı ve Baş Ağrısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş ağrısının ve mide bulantısının tedavileri sebeplerine bağlı olarak değişebilir. İlk önce bunlara sebep olan şeyin bulunması gerekir. Eğer mide bulantısı ve baş ağrısı; taşıt tutması, alkol veya tütün kullanımından dolayı kendisini gösteriyor ise bunun cevabı bu nedenden uzak durmak veya bu alışkanlığı bitirmek olacaktır.

Mide bulantısının tedavisi: Mide bulantısını çözmek midenizde bu bulantıyı sağlayan şeyi gidermek kadar kolay ve basit olabilir. Yavaş ve derin nefes alarak meditasyon yapmak bu soruna yardımcı olabilir. Ayrıca ide bulantınız için reçetesiz satılmakta olan ilaçları da kullanabilirsiniz. Zencefilli soda veya zencefil çayı da insanlarda mide bulantısı için yardımcı içeceklerdir. Bazı vitaminlerde (B6 vitamini) mide bulantısını kontrol etmenize yardımcı olur.

Baş ağrısının tedavisi: Baş ağrısının ilk tedavisi olarak, hayatınızda bu rahatsızlığa neden olan bir alışkanlığınız olup olmadığını tespit edip, var ise bu alışkanlıkları gidermeniz gerekir. Sessiz ve sakin bir ortamda gözlerinizin üzerine ıslak bir havlu serip uzanarak dinlenmek baş ağrınızı gidermenize yardımcı olur. Reçetesiz ağrı kesiciler de çok şiddetli olan baş ağrınızı dindirmeye yardımcı olur.

Mide Bulantısı Baş Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6