Bel Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Ağrısı Mide Bulantısı, Uzun süre ayak da duran kişiler ve sürekli olarak oturan insanlarda sıklıkla bel ağrısı ve mide bulantısı rahatsızlığı görülmektedir. Bunun temel nedeni ayak da uzun süre duran insanların bel ve omurlarına binen yükün sürekli olarak bel ve ayak bölgesine ağrıyı iletmesinden kaynaklanmaktadır. Birçok insanda uzun süre ayak da çalışması veya oturmasından dolayı skolyoz gibi bel ağrıları oluşmaktadır. Bu ağrıların oluşmasında en etkili neden çevresel faktörlerdir. Ancak bir kısım kişilerde genlerden kaynaklı olarak rahatsızlıkların oluştuğu görülmüştür. Genlerden helen hasarlı genlerin kişinin üzerinde olumsuz etki oluşturmasından kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde kaymalar veya eğriler oluyor. Oluşan bu eğriliklerden kaynaklı olarak kişinin bel bölgesinde ciddi anlamda ağrılar oluşmaktadır. Kimi insanlarda ise ağır kaldırmadan dola belin incinmesi veya uzun süreli ağrıması durumu söz konusu olmuştur. Bu bel ağrıları mideye etki ederek mide ülseri oluşmasına veya midede biriken asidin ağız yoluyla çıkmasını sağlayarak kişinin midesinin sıklıkla ağrımasına neden olmaktadır. Bazı hastalarda mide bulantısı bel ağrısından kaynaklanmaktadır. Kimi hastalarda mide bulantısı gıda zehirlenmesi, heyecan, fazla yemek yemeden kaynaklı olarak mide bulantıları görülmektedir. Böyle rahatsızlıkları olan bir kimse rahatsızlığın temelinde yatan sıkıntıları ortadan kaldırmalıdır. Şayet mide bulantısı bir hastalık veya rahatsızlıktan kaynaklanmış ise konu Uzman hekime bildirilerek tedavi yöntemleri araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı ve Mide Bulantısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bel ağrısı olan bir kimsenin oluşan ağrıyı iyi tanımlaması gerekmektedir. Kısa süreli bir bel ağrısının temelinde ani ağır kaldırma olabilmektedir. Şayet bel ağrısı kısa süreli ise dinlenerek ve ağır kaldırmadan uzak durarak bu rahatsızlık tedavi edilebilir. Şayet bel ağrısı omurga kemiklerinde oluşan bir kayma veya eğilmeden kaynaklı oluşmakta ise bu durum oldukça tehlikelidir. Kesinlikle Uzman ortopedi ve fizik tedavi uzmanına konu bildirilmelidir. Uzman hekim incelemesini tamamladıktan sonra tanının tam anlamıyla konulması amacıyla uygun film ve röntgen çekilir. Yapılan tahliller sonucunda hastanın bel ağrısının teşhisi konularak buna ilişkin tedavi yöntemleri belirlenir. Şayet kişi bu ağrıları dikkate almaz ise ilerleyen dönemlerde daha büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaktır. Yapılan tahlil ve incelemeler sonucunda rahatsızlığın ilerleyerek mide ve iç organları etkilememesi amacıyla hastaya bir kızım bel ağrısını oluşturan eğrileri düzeltmek amacıyla fizik tedavi hareketleri verilir. Akabinde ise bu hareketler düzenli olarak yapılması halinde eğrilik iç organları ve midenin rahatsızlığını gidererek vücut doğru anatomik yapısına döner. Böylelikle kişinin bel ağrıları giderilmesi sağlanmış olur şayet bu tedavilere riayet edilmesi ilk etapta kemik yapısının uygulamış olduğu baskıdan dolayı mide üzerinde ciddi anlamda bulantı durumu söz konusu olacaktır. Kimi hastalarda oluşan mide bulantısı bel ağrılarına neden olmaktadır. Aslında bu durum biraz psikolojikdir. Kişinin kusma veya mide bulanması halinde midenin uygulamış olduğu baskıdan kaynaklı olarak bel bölgesinde ağrıların oluştuğu görülmüştür. Şayet kişide mide bulantısı kısa süreli ise muhtemelen gıda zehirlenmesi veya yenilen bir nesnenin uygulamış olduğu yan etkiden kaynaklı olarak bu mide bulantısı oluşmuştur. Böylesi durumlarda uygulanacak gıda takviyesi ve mide dinlendirilmesi ile kişi üzerinde oluşan mide bulantısı geçecektir. Yine de bu mide bulantısı kısa süre içerisinde geçmez ise bir kısım mide bulantı kesici ilaçlar yardımı ile kusma veya mide bulantısının son bulduğu görülecektir. Bir kısım mide bulantıları ise ciddi anlamda ağrılarla birlikte gelir. Bu ağrılar nedeniyle bel bölgesinde ciddi kramplar oluşur. Böylesi durumlar kesinlikle farklı bir hastalığın haberci niteliğinde olup konu Uzman hekime bildirilerek tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Bel Ağrısı ve Mide Bulantısı Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bir kısım ilaç ve serim tedavilerinin ardından bel ağrısı ve mide bulantısı devam etmekte ise Uzman hekimin yönlendirmesi ile uygun fizik tedavi ve ilaçlar kullanılır. Mide bulantısının kesilmesi amacıyla aktarlardan alınacak bir kısım bitkisel ilaçlar kaynatılarak mide bulantısı giderilir. Şayet bel ağrısının oluşan kimsede ağrının yeri saptandıktan sonra ağrıları dindirmek amacıyla bölgesel tedavi başlar. Bu bölgesel tedavide uygun bitkiler uygun ölçülerde kaynatıldıktan sonra kişinin bedenine sarılarak bitki özlerinin bel ağrısını dindirmesi sağlanır. Şayet kişide bu bitkisel tedavilere rağmen bel ağrısı ve mide bulantısı geçmemesi halinde konu Uzman hekime bildirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni