Ense Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ense Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Ense ağrısı mide bulantısı, hemen hemen herkesin yakından bildiği baş ağrısı ensede, gözlerde, alında, kulak kısmında ya da şakaklarda hissedilen ağrıdır. Baş ağrısının, yeri, şiddeti, müddeti, sıklığı ve eşlik eden belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Başka bir değişle de baş ağrısı bir tip değildir. Baş ağrısında çok fazla temkinli fizik ve nörolojik kontrol mühimdir. Enseden kaynaklanarak mide bulantısına sebep olabilir. Temel olarak 2 tip baş ağrısı bulunur.

Birinci tip baş ağrıları

Bu gruba giren gerilim tipi baş ağrısı ve migren benzeri baş ağrılarıdır. Bir diğer sağlık sorununun habercisi değildir. Baş ağrılarının esasında %90 kadarı bu tiptedir ve bazı durumlarda bu gruptaki hastalar hiç doktora gitmeyebilir. Bu grup çok fazla sık ve tehlikesizdir. Fakat kısıtlayıcı ve toplumsal kayıplara sebep olan boyutta olabilir.

İkinci tip baş ağrıları

Beyin kanaması, ensefalit, menenjit, beyin tümörü, merkezi sinir sistemi hastalıkları ya da hiper kan basıncı, göz basıncında çoğalma gibi hastalıklarla ilişkili olmaktadır. Bu grup daha seyrek olmakla beraber riskli hastalıkların belirtisi olduğundan fazla korkulan gruptur. Baş ağrısı öyküsü önemli bir rahatsızlık düşürtüyorsa ivedi olarak analiz ve uyumlu müdahale gerekir. Sözgelişi çok fazla ani başlangıçlı, kuvvetli baş ağrısı tarzı değişmişse ya da gittikçe şiddetleniyorsa temkinli analiz edilmelidir. 50 yaşından sonra başlayan baş ağrısında ve malum bir kanseri meydana gelmekte olan hastada riskli bir sebep düşünülmelidir. Yaşça ilerlemiş olan bir hastada başlayan baş ağrısında kan tetkikleri ve nöroradyolojik incelemeler, beyin bilgisayarlı tomografisi ya da magnetik rezonans görüntüleme benzeri kesinlikle yapılmalıdır. Ensede sertlik varsa inflamasyon ya da beyin kanaması ayrımı amaçlı beyin omurilik suyu incelemesi yapılması gerekir. Bu inceleme hastada riskli bir sebep düşünülmelidir.

Ense Ağrısı Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6