Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
23 Temmuz 2024

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide bulantısı çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilir ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak mide bulantısının sürekli hale gelmesi veya buna eşlik eden göğüs ağrısı, bayılma, şiddetli karın ağrısı ve kramplar, zihin karışıklığı, yüksek ateş, boyun ağrısı, nefes almada zorluk, bulanık görme, cilt solukluğu, dışkıda kan gibi ciddi belirtilerle bir arada görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında, mide bulantısının gebelikten, araç tutmasından, migren gibi etkenlerden kaynaklanması halinde aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, özellikle gebeliğin ilk aylarında sabahları oluşan mide bulantısında ve araç tutmasında etkili olabilir. Mide bulantısını hafifletmek için her gün 2-3 fincan taze zencefil çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Zencefil çayını limonlu içmek de etkisini artırabilir.

Limon

Limonun kokusu ve ekşi lezzeti, mide bulantısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Gebelik döneminde kadınlar arasında limon sıklıkla kullanılır. Limonlu bir yeşil salata bile bulantının azalmasını sağlayabilir.

Beslenmede Sindirimi Kolay Yiyecekler Tüketilmesi

Mide bulantısı çekenler, yemeklerinde yağlı ve proteinli gıdalardan kaçınmalıdır. Bunun yerine hafif tuzlu kraker gibi mideyi rahatlatacak atıştırmalıklar tüketilebilir. Özellikle kokusu olmayan, tadı keskin olmayan krakerler bu konuda daha etkilidir.

Midenizin Boş Kalmaması

Mide bulantısı sorununuz varsa midenizi boş bırakmamalısınız. Midenizi tutan, hafif, aroması ve tadı güçlü olmayan besinler tüketmenizi öneririz. Bunun için en etkili olan leblebidir. Kuru bir ekmek parçası bile işinize yarayacaktır.

Su Miktarına Dikkat Edilmeli

Mide bulantısı, vücudunuzda sıvı kaybı olduğu zaman daha şiddetli olabilir. Bu yüzden mide bulantınız olduğu zaman içtiğiniz suyun miktarına dikkat etmelisiniz. Ancak sıvı yerine kafeinli içecekler, enerji içecekleri gibi sıvılar almamalısınız. Suyu ağır ağır içmeli ve ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Suyun azalması nedeniyle mide bulantısı çektiğinizi düşünüyorsanız, kaybettiğiniz potasyumu karşılamak için suyun yanında muz tüketebilirsiniz.

Nane

Mide bulantısı sırasında taze nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. İsteyenler nane çayı da içebilir. Bu sayede midenizi rahatlatır ve bulantınızın geçmesine yardımcı olursunuz. Ancak mide ekşimesi sorunu olanlar için naneyi tavsiye etmeyiz, çünkü nane mide bulantısını keserken ekşimeyi artırabilir.

Elma

Elma, lifli içeriğiyle mide bulantısı etkisi gösteren toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ancak elmayı ölçülü tüketmeniz gerekir. Fazlası zararlı olabilir. Mide bulantınız olduğunda bir elmayı ağır ağır yemelisiniz.

Kuruyemişler

Mide bulantısı bazen protein eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda protein içeren et, balık, tavuk tüketmek yerine fıstık, fındık gibi kuruyemişleri tercih edebilirsiniz.

Tavuk Suyu

Her zaman grip ilacı olarak bilinen tavuk suyu, mide bulantısına da iyi gelir. Gerek çorba yaparak, gerekse direkt tavuğu haşladığınız suyu içerek bu etkisinden faydalanabilirsiniz.

Mide bulantısına iyi gelen öneriler arasında, dinlenme, ortamın sıcaklığının düşürülmesi, açık havaya çıkılması, yürüyüş gibi aktiviteler de bulunmaktadır. Eğer vücudunuzu iyi tanıyorsanız, mide bulantısına iyi gelen yöntemleri kendinizde kolayca bulabilirsiniz. Kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız, onu yapabilirsiniz. Bazen açık havada yürümek bile mide bulantısını azaltabilir. Bunun yanında mide bulantısını artıracak besinlerden ve aktivitelerden kaçınmakta fayda vardır.

Ekstra Bilgiler

  • Yeterli uyku almak, vücudunuzu dinlendirmek mide bulantısını önleyebilir.
  • Stres yönetimi teknikleri, mide bulantısını hafifletebilir.
  • Aromaterapi yağları, özellikle nane ve lavanta yağı, mide bulantısını hafifletici etkiler gösterebilir.

Bu makalede belirtilen öneriler, genel bilgi amaçlıdır ve herhangi bir tıbbi tedavi yerine geçmez. Uzun süreli veya şiddetli mide bulantısı durumlarında mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurmalısınız.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sayıl

23 Temmuz 2024 Salı

Mide bulantısı yaşıyorum ve bu durum yaşam kalitemi ciddi şekilde etkiliyor. Aynı zamanda göğüs ağrısı ve şiddetli karın ağrısı da hissediyorum. Bu belirtilerle doktora gitmeli miyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sayıl, yaşadığın mide bulantısı, göğüs ağrısı ve şiddetli karın ağrısı gibi belirtiler ciddi olabilir ve mutlaka bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Bu belirtiler, farklı sağlık sorunlarının habercisi olabilir ve erken teşhis, tedavi açısından önemlidir. Sağlığını ihmal etmemeli ve bir uzmana görünmelisin. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Bulantıya Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Güncel

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler?

Mide Bulantısına İyi Gelen Şeyler?