Alkol Sonrası Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Alkol Sonrası Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Alkol Sonrası Mide Bulantısı, Gün içerisinde yaşanan mide bulantısının birçok nedeni bulunmaktadır. Mide bulantısının nedenlerinde biri de alkol kullanımıdır. Alkolden dolayı mide bulantısı alkol tüketiminin ertesi gün görülmektedir. Eğer bir gün öncesinde aşırı miktarda alkol tüketilmiş ise ertesi gün rahatsız edici bir mide bulantısı yaşanabilir. Alkol kullanımından dolayı yaşanan mide bulantısının nedeni vücudun alkolü toksit maddeye çevirmesidir. Vücut bu maddeyi atana kadar gecen sürede mide bulantısı yaşanmaktadır. Alkol sonrası yaşanan mide bulantısından kısa sürede kurtulmak için tüketilen ürünlere dikkat edilmesi gerekir. Alkol sonra beslenme biçimine dikkat edilirse mide bulantısından çok çabuk kurtulabilirsiniz.

Alkol Sonrası Mide Bulantısı İçin Neler Tüketilmelidir?

Zencefil: Zencefil bitkisi alkol almış kişilerin kurtarıcısı olan bitkidir. Aşırı alkol tüketen ve bu tüketimden dolayı rahatsız olan kişilerin zencefil tüketmesi gerekmektedir. Zencefille hazırlanmış soğuk ya da sıcak çay alkol sonrası yaşanan mide bulantısı iyi gelmektedir. Zencefil çayı ile alkol kullanımı sonrası vücutta biriken toksinlerden kurtulabilirsiniz. Alkol sonrası zencefil tüketirken özellikle de taze zencefil tüketecekseniz midenizin boş olmaması gerekir. Taze zencefil tüketmeden önce bir şeyler yemeniz gerekir. Zencefil bitkisi sayesinde alkol sonrası mide bulantısından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Bal: Bal içerisinde bulundurduğu yüksek sevideki antioksidan seviyesi sayesinde alkol sonrası mide bulantısına iyi gelmektedir. Bal özellikle Polonya da alkol sonrası yaşanan mide bulantısı için tüketilmektedir. Alkol kullanımının ertesi günü bal turşu karışımı mide bulantısına iyi gelir. Bal ile turşu suyu içerisinde bulunan su, sirke ve sodyum alkolün oluşturmuş olduğu mide bulantısına iyi gelmektedir.

Hint İnciri: Diken inciri olarak da bilinen bu bitki Türkiye'de Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Doğal koşullarda yetişme alanı olduğu için oldukça organik bir bitkidir. Hint inciri alkol sonrası oluşan mide bulantısı iyi gelmektedir. Ayrıca Hint inciri iştahsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelmekte ve bazı ilaçların yapımında da kullanılmaktadır.

Yumurta: Yumurtanın içerisinde bulunan amino asit olan sistein alkol nedeniyle vücutta oluşan toksinlerin atılmasını sağlar. Alkol sonrası oluşan mide bulantısına neden olan asetakdehit denilen toksittir. Bu toksittin en büyük düşmanı sistein maddesidir. Bu madde de yumurtanın içerisinde bulunmaktadır. Alkol sonrası mide bulantısından kurtulmak için yumurta tüketilmesi önerilmektedir.

Kola: Bilinenin aksine kola alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelmektedir. Kolanın içerisinde bulunana gaz ve şeker alkol sonrası mide bulantısına iyi gelmektedir.

Yağlı Gıdalar: Yağlı besinler sağlıklı olmayışı nedeniyle her ne kadar önerilmese de yağlı gıdalar vücuttaki alkolün emilmesini yavaşlattığı için alkol sonrası yaşanan mide bulantısı etkisini gidermek için yağlı gıda tüketimi önerilmektedir. Alkol sonrası işkembe çorbası, döner gibi yağlı besinler alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelmekte ve alkol sonrası oluşacak olumsuz durumların önüne geçmektedir.

Domates Suyu: Alkol sonrası yaşanan mide bulantısına iyi gelen besinlerden biri de domates suyudur. Domates suyu alkol kullanımının ertesi günü aç karnına tüketilmelidir. Domates suyu midenizin kendine gelmesine yardımcı olur ve vücuda ilaç etkisi göstererek alkol sonrası mide bulantısına engel olur.

Alkol Sonrası Mide Bulantısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kahve Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Kahve Mide Bulantısına İyi Gelir mi?

Güncel

Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi Gelir?

Çoçuklarda Mide Bulantısı Ne İyi Gelir?