Karın Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Karın Ağrısı Mide Bulantısı Belirtileri ve Tedavisi

Karın Ağrısı ve Mide Bulantısı

Göğüs ve kasık arasında kalan bölgede hissedilen ağrılar karın ağrısı olarak adlandırılır. Karın ağrısı, günlük hayatımızda oldukça sık rastlanan ve hemen herkesin yaşadığı bir sorundur. Bazı zamanlarda geçmesini bekleyip önemsemediğimiz karın ağrıları, ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceği için mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Karın içindeki organlardan kaynaklanan karın ağrıları, hangi organdan kaynaklanıyorsa o organa ait belirtiler ile kendini gösterir. Birçok nedenden dolayı kadın ve erkekleri etkileyebilen karın ağrıları, sebebine bağlı olarak mide bulantısı ile de görülebilir. Karın ağrısı ve mide bulantısı, ufak bir üşütmeden ya da gıda zehirlenmelerinden kaynaklanabileceği gibi ameliyat gerektiren birçok ciddi hastalıktan da kaynaklanabilir.

Karın Ağrısı ve Mide Bulantısının Nedenleri

  • İshal ya da kabızlık
  • Mide yanması, reflü, hazımsızlık
  • Hepatit ve birtakım kan hastalıkları
  • Gıda zehirlenmeleri veya gıda alerjisi
  • Bakterilerin sebep olduğu mide bağırsak iltihapları
  • Psikolojik nedenler

Karın Ağrısı ve Mide Bulantısında Doktora Gidilmesi Gereken Durumlar

Aniden başlayan karın ağrılarında ağrı şiddetli ise ve sürekli tekrarlıyorsa, ağrı ile mide bulantısı ve kusma durumu varsa, dışkıda kan görülmüşse, karın ağrısı ile karında şişlik söz konusu ise, vücutta ateş var ise, dışkı yapmada ve gaz çıkarmada sorun yaşanıyorsa, beş günden daha fazla ishal ve bulantı durumu yaşanıyorsa ve kişi aşırı derecede kilo kaybı yaşıyorsa, en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Ağrının sebebini anlamadan kesinlikle ağrı kesici ilaçlar kullanılmamalıdır. Çünkü ağrı kesici ilaçlar ağrıları maskeler ve acil yapılması gereken cerrahi müdahalelerin gecikmesine sebep olabilir.

Karın Ağrısı ve Mide Bulantısında Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Karın ağrısı ve mide bulantısı artık günlük hayatınızı etkilemeye başladığı zaman, karın ağrıları uzun süre devam ettiğinde ve zaman geçtikçe çok daha rahatsızlık vermeye başladığında ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Özellikle karın ağrısı beraberinde mide bulantısı da getiriyorsa, sebebin araştırılması için mutlaka doktora görünmeli ve rahatsızlığın kaynağı tedavi edilmelidir. Karın ağrısı ve mide bulantısı ihmal edildiği takdirde ve uzun süren karın ağrıları karın içi organlarının kanserine sebep olabileceği bilinmelidir.

Karın Ağrısı ve Mide Bulantısını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Her gün bol miktarda su içmeli, üşüyüp hastalanmamaya özen göstermeli, az ama sık öğünler yemeli, yağlı yiyecekler tüketmemeye dikkat etmeli, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve gaz yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak hem sağlıklı yaşamınızı hem de karın ağrısı ve mide bulantısını önlemenize yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sevim tüzün

26 Mayıs 2024 Pazar

Sürekli mide bulantısı karın ağrısı ve şişlik

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Abdülazim

Merhaba, sürekli bir mide bulantısı bazı hastalıkların habercisi olabilir.Bu mide bulantısını hafife almayın.Karın da hafif ağrı ile başlar devamında mide bulanır eğer ki üşütme de oldu ise gaz yaparak şişlik meydana gelir.Bu rahatsızlık ciddi boyuta gelmeden bir doktora görüşmenizi ısrarla öneririm.Gaz sıkışması da yaşayabilirsiniz.Geçmiş olsun

2. Cevap
cevap

Lemi

Merhaba, şikayetleriniz basit bir üşütmeden tutun da, ciddi bir hastalığa kadar işaret edebilir. Enfeksiyon da kapmış olabilirsiniz. Bir uzmana görünmenizi tavsiye ederim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Güncel

Hamilelikte Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Bulantı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mide Bulantısı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Mide Bulantısı Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?

Su İçince Mide Bulantısı Neden Olur?